Używasz nowego ngo.pl Widzisz błąd lub chcesz się podzielić z nami swoją opinią? Pisz na adres redakcja@portal.ngo.pl

Debata Warszawskiego Biura ECFR i Fundacji Adenauera "W poszukiwaniu bezpieczeństwa. Między Trumpem a Putinem"

Reklama
Fundacja Batorego
Sapieżyńska 10A, Warszawa, Polska
za miesiąc
22 lutego 2019, 17:00
Bezpłatne

Fundacja Batorego zaprasza na debatę Warszawskiego Biura ECFR i Fundacji Konrada Adenauera "W poszukiwaniu bezpieczeństwa. Między Trumpem a Putinem". Wydarzenie odbędzie się we wtorek, 22 stycznia, w godzinach 17:00-18:30 w siedzibie Fundacji przy ul. Sapieżyńskiej 10a w Warszawie.

Reklama

Dwa czynniki wpływają na bezpieczeństwo Europy Środkowej: z jednej strony – historyczny rewizjonizm Rosji, który znalazł wyraz w aneksji Krymu w 2014 r. i grozi wywróceniem regionalnego porządku; z drugiej – polityka Stanów Zjednoczonych pod przywództwem Donalda Trumpa wbijająca klin między kraje regionu. Różnice są widoczne zwłaszcza w polityce Polski i Niemiec: podczas gdy polski rząd pokłada nadzieje w sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi, Berlin dąży do ściślejszej współpracy w ramach UE i budowy europejskiej autonomii strategicznej. Ten rozdźwięk może mieć poważne konsekwencje dla naszego regionu, utrudniając przyjęcie spójnej i skutecznej strategii bezpieczeństwa odpowiadającej na wyzwania ze strony Rosji. Widać to już teraz w dyskusjach na temat wzmocnienia wschodniej flanki NATO, wycofania się przez Stany z traktatu rozbrojeniowego INF czy europejskich projektów obrony, takich jak PESCO i Europejska Inicjatywa Interwencyjna.

Jak państwa regionu postrzegają zagrożenia i jak dbają o swoje bezpieczeństwa? Jak głębokie są w tym wymiarze różnice między krajami Europy Środkowej i Zachodniej? Czy Polska może pogodzić bliski sojusz ze Stanami Zjednoczonymi ze współpracą z europejskimi partnerami? Jak powinien wyglądać wkład Polski i Niemiec w bezpieczeństwo regionu?

W debacie udział wezmą:

  • Bartosz Cichocki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Polski.
  • Gustav Gressel, Senior Policy Fellow w ECFR.
  • Rolf Nikel, ambasador Niemiec w Polsce.
  • Riina Kajlurand, radczyni w Departamencie Planowania Ministerstwa Spraw Zagranicznych Estonii.

Spotkanie poprowadzi Piotr Buras, dyrektor Warszawskiego Biura ECFR.

Dyskusja odbędzie się w języku polskim i angielskim. Zapewniamy tłumaczenie symultaniczne.

Uprzejmie prosimy o rejestrację

Szczegóły wydarzenia

Rodzaj wydarzenia:
Bezpłatne
Początek wydarzenia:
22 lutego 2019, 17:00
Zakończenie wydarzenia:
22 lutego 2019, 18:30
Miejsce:
Fundacja Batorego
Sapieżyńska 10A, Warszawa, Polska
Organizator:
Fundacja im. Stefana Batorego
Telefon:
Pokaż
Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.
Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.