Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Reklama
Cała Polska
za miesiąc
13 października 2019, 00:00
Bezpłatne

Obserwatorzy w Działaniu przygotowali kompleksowy zestaw narzędzi (publikacje + webinaria), który umożliwi chętnym przygotowanie się do społecznej obserwacji wyborów. Zachęcamy organizacje pozarządowe do promocji idei obserwacji społecznej jak i do czynnego zaangażowania w postaci organizacji własnej misji obserwacji wyborów. Dla podmiotów zainteresowanych organizacją misji przygotowaliśmy specjalną infolinię oraz dedykowany adres email.

Reklama

Zbliżające się wybory parlamentarne będą jedną z pierwszych w polskiej historii okazji, aby zwykli obywatele mogli aktywnie zaangażować się w monitorowanie procesu wyborczego w charakterze obserwatorów społecznych. Rola obserwatora społecznego jest podobna do roli męża zaufania, z tą różnicą, że obserwatorzy społeczni monitorują przebieg głosowania w sposób bezstronny, dzięki temu iż nie są delegowani do komisji wyborczej przez partie polityczne czy komitety wyborcze.

Aby zachęcić Polaków do obserwowania wyborów, zaplanowaliśmy cykl 5 przejrzystych publikacji informujących o tym, jak zostać obserwatorem społecznym, o prawach i obowiązkach obserwatora oraz o tym, czym należy się kierować podczas obserwacji przebiegu procesu wyborczego. Publikacje zostaną uzupełnione serią webinariów, podczas których nasi eksperci rozwiną kwestie poruszone w publikacjach oraz pokażą przykłady możliwych do zaobserwowania nieprawidłowości.

Celem projektu jest dotarcie do jak największej ilości aktywnych Polaków, mieszkańców miast, miasteczek i wsi z informacją, że mogą zaangażować się w czynną obserwację przebiegu wyborów nie będąc związani z żadną opcją polityczną. Liczymy na to, że taka forma pozapartyjnej aktywności społecznej okaże się atrakcyjna, zważywszy na ogólne zmęczenie polaryzacją życia publicznego. Liczymy na Waszą pomoc!

Jak możecie się zaangażować?

  • Zorganizujcie misję obserwacyjną - nasze materiały i webinaria kierujemy również do organizacji społecznych, które chciałaby same zorganizować obserwację, ale nie wiedzą gdzie zacząć. Podmiotom zainteresowanym misją obserwacyjną udostępnimy dedykowaną infolinię oraz adres e-mail, pod którymi nasi eksperci będą odpowiadali na pytania dot. obserwacji.
  • Zostańcie współorganizatorem naszego wydarzenia “Obywatelska Obserwacja Wyborów 2019” na Facebooku - możecie zwiększyć swoją rozpoznawalność w mediach społecznościowych poprzez współorganizację naszego eventu.
  • Wesprzyjcie nas informując Wasze społeczności o możliwości obserwowania wyborów - zachęcamy Was do udostępnienia informacji o naszej akcji na waszych profilach w mediach społecznościowych lub poprzez newsletter.

Kim jesteśmy?

Fundacja Odpowiedzialna Polityka od początku swojego istnienia angażowała się w promocję idei obserwacji społecznej w Polsce. W ramach akcji Obserwatorzy w Działaniu zorganizowaliśmy szeroko komentowaną misję obserwacji wyborów samorządowych na Mazowszu w październiku 2018 roku. W skład Zespołu Fundacji wchodzą doświadczeni obserwatorzy wyborów, eksperci i trenerzy, którzy uczestniczyli w wielu misjach obserwacji wyborów w Europie i na świecie, z ramienia Unii Europejskiej czy Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE.

Organizacje zainteresowane współpracą prosimy o kontakt pod adresem zofia@odpowiedzialnapolityka.pl lub telefonicznie pod numerem +48 519-782-440

Projekt jest finansowany ze środków Fundacji im. Stefana Batorego.

Szczegóły wydarzenia

Rodzaj wydarzenia:
Bezpłatne
Początek wydarzenia:
13 października 2019, 00:00
Zakończenie wydarzenia:
13 października 2019, 23:59
Organizator:
Fundacja Odpowiedzialna Polityka
E-mail:
Pokaż
Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.
Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.