Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Reklama
Cała Polska
7 października 2019, 00:00
7 października 2019, 00:00 - 27 października 2019, 23:59
Bezpłatne

– Nie jest łatwo w swoim miejscu zamieszkania pytać o to, o co inni nie chcą pytać – mówi Anna Barabasz z Żywca, uczestniczka Szkoły Inicjatyw Strażniczych. Właśnie rusza nabór do kolejnej edycji Szkoły!

Reklama

Pierwsza edycja Szkoły Inicjatyw Strażniczych (SIS) prowadzonej przez Sieć Obywatelską Watchdog Polska spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Dostaliśmy ponad 120 zgłoszeń z całej Polski. Widać, że mieszkańcy chcą wiedzieć więcej, pytają urzędy, publikują zdobyte informacje w internecie, prowadzą blogi i chodzą na sesje rady gminy.

Po prostu dbają o to, aby ich pieniądze były wydawane sensownie.

– Na uszach staję, by walczyć o jawność w moim otoczeniu. Żeby ukrócić wykorzystywanie pieniędzy nas wszystkich na potrzeby pojedynczych osób – mówi jeden z uczestników SIS-u. Prawo do informacji publicznej to nie tylko pilnowanie publicznych pieniędzy, pozwala ono także dbać o interesy lokalnej społeczności:

– Dzięki pozyskanym informacjom na temat kondycji finansowej gminy, planowanych wydatkach i statystykach demograficznych wspólnie z innymi mieszkańcami zapobiegliśmy likwidacji jednej z podstawówek – mówi inny uczestnik poprzedniej edycji SIS-u. – Szkoła dała mi spory zastrzyk wiedzy na temat praw człowieka, wolności słowa, planowania strategii własnych działań, podstaw dziennikarstwa.

Jednak najważniejsze dla uczestników szkoły prowadzonej przez Watchdoga jest spotkanie osób podobnie myślących:

To poczucie działania w większej grupie i przy wsparciu dużej organizacji dało mi więcej pewności siebie i przekonanie, że każde, nawet jednostkowe działanie, ma sens, bo pomnożone przez setkę ludzi ma ogromną siłę sprawczą - kropla drąży skałę.

O szkole

Rozpoczął się nabór do kolejnej edycji Szkoły Inicjatyw Strażniczych.

SIS to cykl szkoleń dla mieszkańców gmin, którzy przyglądają się pracy lokalnych władz, zadają im pytania, zabierają głos w sprawach publicznych i działają na rzecz zmiany w przypadku zdiagnozowania problemów tam, gdzie mieszkają. Uczestnicy i uczestniczki spotkają się na pięciu weekendowych zjazdach, w czasie których poszerzą swoją wiedzę na temat praw człowieka, wolności słowa i prawa do informacji publicznej. Dowiedzą się także, jak planować działania skierowane do mieszkańców i kampanie na rzecz zmiany.

Co oferujemy?

  • 5 szkoleń z zakresu praw człowieka, wolności słowa, prawa do informacji, planowania monitoringu, komunikowania swoich działań i włączania w nie innych mieszkańców, wystąpień publicznych.
  • Kontakt z osobami z całej Polski, które prowadzą działania podobne do Twoich.
  • Wsparcie merytoryczne i prawne w prowadzonych działaniach (również po zakończeniu szkoły).
  • Pokrycie kosztów szkolenia, zakwaterowania, wyżywienia oraz przejazdu.

Szkolenia odbędą się w okolicach Warszawy (dojazd komunikacją), na pierwsze zapraszamy już 29 listopada 2019 r. Prosimy o zapoznanie się z terminami całego cyklu - warunkiem uczestnictwa w SIS jest obecność na wszystkich szkoleniach. Na zgłoszenia czekamy do 27 października 2019 roku. Więcej szczegółów oraz ankieta zgłoszeniowa pod adresem:

www.siecobywatelska.pl/sis

Organizator dokłada starań, żeby w SIS mogły uczestniczyć osoby, którym sytuacja życiowa może utrudniać korzystanie z tego typu przedsięwzięć, np. osoby z niepełnosprawnością. W uzasadnionych przypadkach zapewniamy również opiekę nad dziećmi.

Szczegóły wydarzenia

Rodzaj wydarzenia:
Bezpłatne
Początek wydarzenia:
7 października 2019, 00:00
Zakończenie wydarzenia:
27 października 2019, 23:59
Organizator:
Sieć Obywatelską Watchdog Polska
E-mail:
Pokaż
Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.
Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.