Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Inkubator NGO 2019 w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu

Reklama
Bydgoszcz, Polska
W zeszłą sobotę, 10:00
16 listopada 2019, 10:00 - 31 grudnia 2019, 23:59
Bezpłatne

Marzysz, aby rozpocząć działalność w sektorze pozarządowym, ale nie wiesz, od czego zacząć? Inkubator jest właśnie dla Ciebie!

Reklama

Co to jest bydgoski inkubator organizacji pozarządowych?

Inkubator to wsparcie „na start” dla nowych organizacji pozarządowych w Bydgoszczy. Jeśli zarejestrowaliście organizację w okresie ostatnich 24 miesięcy, lub planujecie założyć organizację w ciągu najbliższego pół roku, to Inkubator jest właśnie dla Was.

Inkubator realizowany jest przez Fundację Stabilo wraz z Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu.

Uczestnicy i uczestniczki warsztatów w ramach Inkubatora zdobędą wiedzę i umiejętności potrzebne do profesjonalnego zarządzania organizacją. Mogą też liczyć na indywidualne wsparcie eksperckie.

Inkubator to warsztaty i doradztwo. Ale to także wymiana doświadczeń, nowe znajomości oraz możliwość nawiązania współpracy, czy partnerstw w projektach. Inkubator to możliwość dla przedstawicieli III sektora w Bydgoszczy, aby skorzystać zupełnie bezpłatnie z kompleksowego wsparcia merytorycznego „na start”.

Pierwsze zajęcia odbędą się 16 listopada 2019 r. Kolejne spotkania będą odbywać się cyklicznie do końca grudnia 2019 roku. Planowany termin warsztatów to kolejne soboty w godzinach od 10-14. Dokładne terminy spotkań zostaną ustalone z uczestnikami warsztatów.

Kto prowadzi warsztaty?

Szkolenia oraz mentoring w ramach Inkubatora będzie prowadził Łukasz Broniszewski. - Fundraiser, trener NGO, specjalista ds. konsultacji społecznych i partycypacji obywatelskiej. Absolwent filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Szkoły Liderów Społeczeństwa Obywatelskiego oraz Szkoły Partycypacji Społecznej. Działacz społeczny – prezes zarządu Fundacji Stabilo. Prowadzi szkolenia i warsztaty z zakresu konsultacji społecznych i partycypacji obywatelskiej. Oferuje doradztwo specjalistyczne dla NGO i JST,oraz dla osób, które chcą założyć organizację pozarządową. Jako ekspert współtworzył dokumenty strategiczne i programowe na poziomie lokalnym i centralnym związane z funkcjonowaniem III sektora m.in. Krajowy Program Rozwoju Ekonomii Społecznej i Program Współpracy Ministra Pracy i Polityki Społecznej z Organizacjami Pozarządowymi na lata 2015-2017.

Jakiego wsparcia możesz oczekiwać w Inkubatorze NGO?

I. Cykl 6 szkoleń merytorycznych

Dla uczestników i uczestniczek przewidziano cykl 6 warsztatów (w tym 1 dwudniowy). Każdy warsztat trwać będzie 4 godziny. Zajęcia będą odbywać się w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu.

Tematyka i terminy warsztatów:

1) Co trzeba wiedzieć o organizacjach pozarządowych? – 16.11.2019, godz. 10:00-14:00

Czym jest organizacja pozarządowa? Jak zarejestrować organizację? Jak działania organizacji reguluje ustawa o pożytku? Jakie są podstawy prawne działania organizacji? Jak współpracować z innymi organizacjami, jak się zrzeszać i czym są federacje sektorowe?

2) Najważniejsze obowiązki organizacji!

Jakie są obowiązki księgowe i sprawozdawcze organizacji? Jakie są terminy, o których trzeba pamiętać? Jak współpracować z administracją publiczną? (Współpraca finansowa i pozafinansowa, partnerstwo międzysektorowe, programy współpracy, partycypacja obywatelska, konsultacje społeczne, gremia doradcze i opiniodawcze, rady pożytku).

3) NGO finansowanie projektów

Jakie są możliwości i źródła finansowania? (m.in. źródła samorządowe, inne publiczne, fundusze prywatne, fundraising). Jak różnicować źródła przychodów organizacji?

4) Myślenie projektowe – Jak skutecznie pisać projekty?

Czym jest logika projektowa? Elementy projektu: diagnoza > cele > działania > wskaźniki rezultatów, harmonogram i budżet projektu. Jakich błędów powinniśmy unikać? Jakie są dobre praktyki działań projektowych?

Spotkanie 2-dniowe, łącznie 8-godzin warsztatu z zakresu tworzenia projektów.

5) Ludzie w organizacji

Jak rozwinąć współpracę z wolontariuszami? Jakie są prawa i obowiązki organizatora wolontariatu? Jak koordynować zespołem? Etyka w NGO – Karta Zasad Jak się nie wypalić, czyli kilka słów o motywacji.

6) Marketing i promocja

Czym jest marketing w organizacji? Jakie są grupy docelowe? Jak budować wizerunek i identyfikację wizualną? Jak prowadzić stronę internetową organizacji? Jak tworzyć atrakcyjne treści? Jakimi narzędziami możemy się posługiwać? (Narzędzia Google - kalendarz, dokumenty, wizytówka i inne.)

II. Doradztwo i mentoring

Uczestnicy projektu będą mieli możliwość po każdym warsztacie (po wcześniejszym umówieniu się) skorzystać z indywidualnej konsultacji z trenerem i uzyskać poradę w zakresie materiału omawianego.

Warsztaty są zakończone wręczeniem certyfikatu.

Terminy spotkań - zwykle będą to soboty między 10-14 do końca roku 2019.

PIERWSZE SPOTKANIE 16.11.2019, godz. 10:00-14:00 w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych. Kolejne zostaną ustalone z Grupą.

Rekrutacja:

Udział w Inkubatorze dotyczy wyłącznie osób z organizacji zarejestrowanych w okresie ostatnich 24 miesięcy lub planujących założyć organizację w ciągu najbliższego pół roku na terenie Miasta Bydgoszczy.

Decyduje kolejność zgłoszeń.

Zgłoszenia zawierające imię i nazwisko, nazwę organizacji oraz numer telefonu i adres e-mail wraz z klauzulą RODO (do pobrania TUTAJ) prosimy wysyłać na adres mailowy: ngo@um.bydgoszcz.pl

Szczegóły wydarzenia

Rodzaj wydarzenia:
Bezpłatne
Początek wydarzenia:
W zeszłą sobotę, 10:00
Zakończenie wydarzenia:
31 grudnia 2019, 23:59
Miejsce:
Bydgoszcz, Polska
E-mail:
Pokaż
Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.
Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.