Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Reklama
Fundacja TechSoup
Bracka 25, Warsaw, Poland
za miesiąc
8 maja 2020, 09:00
Bezpłatne

Wspieraj siebie i współpracowników, buduj zaangażowaną organizację i realizuj społeczny cel.

Reklama

Szkolenie będzie przestrzenią do przyjrzenia się wypaleniu (w szczególności wypaleniu aktywistycznemu) jako zjawisku bardzo powszechnemu w sektorze organizacji pozarządowych. Podczas spotkania zajmiemy się tym, czym jest wypalenie, jakie sa jego trajektorie, jak je identyfikować i jakie są czynniki ryzyka. Porozmawiamy o tym, dlaczego warto się nim zajmować, zanim się pojawi, o tym, jak możemy wspierać siebie i innych w regeneracji. Sprawdzimy, co możemy zrobić dla siebie tu i teraz, a jakie narzędzia warto wprowadzić długoterminowo. Podyskutujemy o tym, dlaczego zajmowanie się kwestią wypalenia i regeneracji jest strategiczną kwestią w organizacjach pozarządowych. Przetestujemy kilka rozwiązań, które długoterminowo mogą pomóc zachowywać balans między realizacją misji a troską o dobrostan własny i zespołu organizacji.

Dlaczego temat szkolenia jest ważny dla organizacji pozarządowych?

Aktualne badania trzeciego sektora w Polsce wskazują, że z wypaleniem liderek i liderów zmaga się 47% organizacji pozarządowych (badanie Stowarzyszenia Klon-Jawor "Kondycja organizacji pozarządowych", 2018). Wypają się nie tylko lidarzy, lecz także osoby pracujące w administracji, "na zapleczu", wolontariuszki i wolontariusze. Zapobieganie wypaleniu w działalności organizacji jest jednym z kluczowych czynników wzmacniania ich wpływu na zmianę społeczną, jaką chcą osiągnąć i strategicznym zagadnieniem, z którym organizacje często nie mają czasu lub możliwości się zajmować na bieżąco.

Uczestnicy:

1. nauczą się identyfikować czynniki ryzyka i przejawy indywidualnego wypalania się w pracy w organizacji pozarządowej,
2. poznają systemowe spojrzenie na wypalenie i regenerację w działalności NGOsów,
3. poznają sposoby na indywidualną regenerację i troskę o siebie (self care, elementy mindfulness),
4. dowiedzą się, jak można rozwijąć niewypalającą kulturę organizacyjną w organizacji (collective care),
5. sprawdzą, jakie narzędzia (aplikacje, profile Insta, strony www) mogą nas wspierać w odpoczywaniu.

Program szkolenia:

9.00-10.00 Moduł I. WPROWADZENIE
Powitanie, przedstawienie się trenerki i osób uczestniczących Wprowadzenie do tematu, cele, zasady i integracja

10.15-12.00 Moduł II. O CZYM MÓWIMY, KIEDY MÓWIMY O WYPALENIU?
Wypalenie i wypalenie aktywistyczne - wprowadzenie do zagadnień Trajektorie wypalenia, cechy, czynniki ryzyka

12.45-14.15 Moduł III. REAGOWANIE I REGENERACJA
Obszary i narzędzia indywidualnej troski o siebie (self care) i regeneracji
Obszary i narzędzia organizacyjnej troski i regeneracji (collective care)
Obszary zainteresowania organizacji jako pracodawcy w kontekście przeciwdziałania wypaleniu

14.30-15.30 MODUŁ III. REAGOWANIE I REGENERACJA - ciąg dalszy
Nowe technologie a wypalenie - FOMO, JOMO, NOMO i NOSMO, zarządzanie uwagą, narzędzia wspierające dbanie o siebie i regenerację

15.30-16.00 Podsumowanie i zakończenie

Szkolenie poprowadzi Natalia Sarata.

Trenerka i konsultantka organizacji pozarządowych, działaczka społeczna zaangażowana od 2002 roku w polski III sektor, socjolożka. W organizacjach pozarządowych przeszła drogę od wolontariuszki przez koordynatorkę projektów i fundraiserkę po współzałożycielkę i członkinię zarządów kilku organizacji pozarządowych (i wszystkie te role jednocześnie). Doświadczyła wypalenia w działalności społecznej, obecnie wspiera organizacje pozarządowe, liderów i liderki w dbaniu o siebie i budowaniu zapobiegającej wypalaniu się aktywistów i aktywistek kultury organizacyjnej. Jest takze konsultantką ds. przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi w III sektorze. Współpracuje m.in. z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę, Amnesty International Polska, Greenpeace Polska, Szkołą Liderów, Fundacją Wspomagania Wsi. Twórczyni inicjatywy "RegenerAkcja dla zmęczonych aktywistek i aktywistów".

Warto przeczytać przed szkoleniem: https://publicystyka.ngo.pl/wyczerpane-aktywistki-wypaleni-dzialacze-nie-wypalamy-sie-w-prozni

Szczegóły wydarzenia

Rodzaj wydarzenia:
Bezpłatne
Początek wydarzenia:
8 maja 2020, 09:00
Zakończenie wydarzenia:
8 maja 2020, 16:00
Miejsce:
Fundacja TechSoup
Bracka 25, Warsaw, Poland
Organizator:
Fundacja TechSoup
E-mail:
Pokaż
Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.
Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.