Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Od 20 lat portal ngo.pl bezpłatnie pomaga organizacjom pozarządowym. Pomóż nam pomagać dalej. Wspieraj NGO w PL

Mała Ojczyzna – opowieści mojej ulicy” – wystawa o historii Mirowa

Reklama
Warszawa, Polska
30 czerwca 2020, 00:00
30 czerwca 2020, 00:00 - 31 grudnia 2020, 23:59
Bezpłatne

Od dziś do końca 2020 r. okna biblioteki przy ul. Przechodniej 2 wypełniać będą fotografie Mirowa z czasów przedwojennych i okresu okupacji. To wystawa, która została zrealizowana w ramach budżetu obywatelskiego.

Reklama

– Nie da się budować lepszego jutra bez wiedzy o tym, co działo się wczoraj. Historia w znacznej mierze określa lokalną tożsamość. Każda inicjatywa, której celem jest przybliżenie mieszkańcom przeszłości Warszawy, jest więc bardzo cenna. Dodatkowo cieszy fakt, że wystawa została zrealizowana w ramach budżetu obywatelskiego. Samorządność w każdej formie zasługuje na wsparcie i docenienie – mówi burmistrz Śródmieścia Aleksander Ferens.

Pomysłodawcą ekspozycji jest wieloletni czytelnik śródmiejskiej biblioteki. W swoim projekcie zgłoszonym do ubiegłorocznej edycji budżetu obywatelskiego podkreśla, że inspiracją dla niego były rozmowy prowadzone z innymi czytelnikami. Wielu z nich ciekawiło to, jak kiedyś wyglądały ul. Przechodnia, pl. Mirowski, pl. Bankowy oraz już nieistniejące ulice – Żabia, Skórzana, Rynkowa i Solna.

Fotografie pochodzą ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, Archiwum Państwowego w Warszawie oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego. To podróż przez część Warszawy, której już w znacznej mierze nie ma. Wystawa składa się z dwóch części – tej, którą można oglądać przez witryny biblioteki (bez konieczności wchodzenia do budynku), oraz tej dostępnej wewnątrz (w godzinach otwarcia placówki). W październiku obie części zostaną zamienione miejscami. Dopełnieniem wystawy jest internetowy wykład Beaty Chomątowskiej – pisarki, dziennikarki i prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych „Stacja Muranów”. 

– Gorąco zachęcam do poświęcenia chwili na zgłębienie tego małego wycinka historii Mirowa. Aby to zrobić, nie trzeba jednak wychodzić z domu – wystawa oraz wykład dostępne są również na naszej stronie internetowej. Mieszkańców, którzy zdecydują się obejrzeć wystawę osobiście, prosimy o przestrzeganie zaleceń sanitarnych – mówi dyrektor śródmiejskiej biblioteki publicznej Anna Stępień.

Wystawa w wersji online dostępna jest TUTAJ. Wykład można obejrzeć, wchodząc TUTAJ.

Szczegóły wydarzenia

Rodzaj wydarzenia:
Bezpłatne
Początek wydarzenia:
30 czerwca 2020, 00:00
Zakończenie wydarzenia:
31 grudnia 2020, 23:59
Miejsce:
Warszawa, Polska
Organizator:
Link
Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.
Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.