Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Od 20 lat portal ngo.pl bezpłatnie pomaga organizacjom pozarządowym. Pomóż nam pomagać dalej. Wspieraj NGO w PL

Międzypokoleniowy Festiwal Zofiówka buduje więzi społeczne i sąsiedzkie

Reklama
Cała Polska
30 czerwca 2020, 00:00
30 czerwca 2020, 00:00 - 31 października 2020, 23:59
Bezpłatne

Festiwal Zofiówka właśnie się rozpoczął i potrwa do końca października 2020. To cykl wydarzeń kulturalnych zainspirowanych aktywną, społeczną postawą Zofii Moraczewskiej – mieszkanki Sulejówka z pierwszej połowy XX wieku. Jest odpowiedzią na przerwane relacje i brak możliwości uczestnictwa w kulturze w formach sprzed pandemii.

Reklama

Wydarzenia będą odbywać się online na www.festiwalzofiowka.pl oraz na profilu FB festiwalu. Organizatorem jest Dom Kultury w Sulejówku w partnerstwie z sulejowskimi instytucjami kultury.

Festiwal Zofiówka ma charakter międzypokoleniowy, a jego celem jest budowanie lokalnych więzi społecznych i sąsiedzkich. Festiwal jest odpowiedzią na przerwane z powodu obecnej sytuacji w kraju relacje 
i dotychczasowe formy uczestnictwa w kulturze. Organizatorzy wykorzystując możliwości internetu, zaproszą mieszkańców i mieszkanki Sulejówka, ale też wszystkich innych zainteresowanych, na wirtualne spacery, do wspólnych audycji radiowych i nagrań bajek dla dzieci, zachęcą do twórczej aktywności wokół archiwalnych zdjęć.

Festiwal zainauguruje performance „Oda do swobody” zrealizowany wspólnie z mieszkańcami. To krótkometrażowy film dokumentalny stworzony w czasie epidemii koronawirusa – zapis myśli i działań, problemów i nadziei mieszkańców Sulejówka należących do różnych pokoleń w czasie, kiedy ograniczenia pandemiczne powiększają swoje terytorium, wykluczając kolejne prawa obywatelskie, przyzwyczajenia, relacje, plany czy nawyki.

Wydarzenia Festiwalu Zofiówka

Kultura po sąsiedzku

Cykl spotkań online z ciekawymi ludźmi, którzy mieszkającymi w Sulejówku – pisarzem, rzeźbiarzem, muzykiem, filozofem i innymi osobami, które potrafią zaciekawić, zainspirować, a także wesprzeć w chwilach przewartościowywania spraw fundamentalnych.

Radiowe spacery

Cykl słuchowisk adresowany do młodszych i starszych słuchaczy. Każde z nich to osobista opowieść o dzieciństwie i codziennych chwilach zapisanych w pamięci autorów, mieszkańców Sulejówka.

Foto Opowieść dla Ciebie

Raz w tygodniu udostępniane będzie jedno zdjęcie z Archiwum Społecznego Sulejówka, stworzonego przez mieszkańców miasta. Niektóre zdjęcia mają sto lat, inne mniej. Za każdym kryją się wspomnienia, relacje, emocje… Widzowie będą mogli dopisywać komentarze do zdjęć, a wybrane historie zostaną zamieszczone pod zdjęciem. Ze wszystkich zdjęć i opisów powstanie galeria łącząca zatrzymane kadry z wyobrażonymi opowieściami.

Teatralna Galeria

Wirtualna galeria teatralna wykorzysta zdjęcia wykonane przez Annę Żegulską w trakcie przygotowań i spektakli sztuki „Czekoladki” autorstwa Bożeny Kupis-Kucharskiej, zrealizowanych w Miejskim Domu Kultury w Sulejówku, w których wystąpili mieszkańcy Sulejówka.

Bajkowisko

Radiowa propozycja dla najmłodszych. Wspólnie wybrane bajki zamienione w mini słuchowiska.

Pełny program wydarzeń jest dostępny na stronie www.festiwalzofiowka.pl.

Dlaczego Zofiówka?

W latach 20. XX w Sulejówku osiadła na stałe rodzina Zofii i Jędrzeja Moraczewskich, mocno zaznaczając tu swoją obecność. Festiwal uczynił swoją patronką Zofię Moraczewską – działaczkę społeczną, posłankę na Sejm, twórczynię jednej z największych w II Rzeczypospolitej organizacji kobiecych z szerokim programem społecznym, edukacyjnym i kulturalnym, który propagowała również w Sulejówku.

Szczegóły wydarzenia

Rodzaj wydarzenia:
Bezpłatne
Początek wydarzenia:
30 czerwca 2020, 00:00
Zakończenie wydarzenia:
31 października 2020, 23:59
Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.
Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.