Szkolenia i wydarzenia - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Od 20 lat portal ngo.pl bezpłatnie pomaga organizacjom pozarządowym. Pomóż nam pomagać dalej. Wspieraj NGO w PL

Reklama
Cała Polska
23 października 2020, 00:00
23 października 2020, 00:00 - 30 czerwca 2021, 23:59
Bezpłatne

Interesujesz się historią? Chcesz odkryć skarby Naszej Kultury? Lubisz słuchać interesujących osób? Zapraszamy na naszą stronę! „Dzieła, arcydzieła” to platforma służąca do prezentacji filmowej wyjątkowych zbiorów artystycznych i naukowych zgromadzonych w Polskiej Akademii Umiejętności.

Reklama

Polska Akademia Umiejętności ma bardzo interesującą historię, którą warto przybliżyć szerszemu gronu odbiorców. W okresie rozbiorów była jedyną ponadzaborową instytucją naukową w całym kraju. Cieszyła się dużym prestiżem i miała ogromną siłę oddziaływania, co spowodowało, że polscy uczeni, twórcy, artyści przebywający w kraju lub na emigracji licznie deponowali w PAU swoje zbiory i spuścizny: fotografie, rękopisy, pergaminy, rozmaite artefakty. Zbiory PAU cechuje różnorodność, ich bogactwo tematyczne nie pozostaje bez znaczenia dla dokumentacji polskiego dziedzictwa kulturowego, to cenne źródło wiedzy o zabytkach, ludziach i wydarzeniach z przeszłości. Zdigitalizowane zbiory ikonograficzne PAU są udostępnione na platformie PAUart: pauart.pl

Na naszej stronie prezentujemy materiały filmowe, które pozwolą poznać bliżej PAU, jej zbiory i osoby z nią związane. Arcydzieła fotografii i grafiki, rękopisy z list UNESCO, dokumentacje pracy i życia wybitnych twórców – to źródła naszych tematów. Chcemy udostępniać arcydzieła, opowiadać ich historię oraz przybliżać twórców. Wykłady przygotowują uczeni, w tym członkowie PAU. Opowiadają w nich o wybranych dziełach – przybliżą ich kontekst historyczny, społeczny, kulturotwórczy. Cykl 25 krótkich filmów pozwala poznać szczegółowo konkretne artefakty. Prezentujemy rękopisy i starodruki ze Zbiorów Specjalnych Biblioteki Naukowej PAU i PAN, wyjątkowe fotografie z Fototeki Lanckorońskich, arcydzieła z Gabinetu Rycin BN PAU i PAN, najciekawsze zbiory z Archiwum Nauki PAN i PAU oraz Biblioteki Rozdolskiej Lanckorońskich. Tematami naszych opowieści są m.in. grafiki autorstwa Albrechta Dürera, Lucasa Cranacha starszego, Rembrandta, Williama Hogartha, pamiętniki Teofila Lenartowicza, notatki Wyspiańskiego, dokumentacje fotograficzne badaczy z podróży po Mongolii, Cejlonie, Afryce oraz inne niezwykłe artefakty.

Projekt powstał przy wsparciu finansowym Narodowego Centrum Kultury (w ramach projektów: „Niech przemówią arcydzieła” program Kultura – Interwencje 2020 oraz „Odkrywamy arcydzieła” program Kultura w Sieci) oraz dotacji Fundacji PZU, pozyskanych przez Stowarzyszenie Bene Tibi.

Projekt realizuje Stowarzyszenie Bene Tibi, a jego partnerami są Polska Akademia Umiejętności, Biblioteka Naukowa PAU i PAN w Krakowie, Archiwum Nauki PAN i PAU w Krakowie, Fundacja PZU i Telewizja Kraków.

Szczegóły wydarzenia

Rodzaj wydarzenia:
Bezpłatne
Początek wydarzenia:
23 października 2020, 00:00
Zakończenie wydarzenia:
30 czerwca 2021, 23:59
Osoba kontaktowa:
Pokaż
E-mail:
Pokaż
Telefon:
Pokaż
Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.
Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.