Od 20 lat portal ngo.pl bezpłatnie pomaga organizacjom pozarządowym. Pomóż nam pomagać dalej. Wspieraj NGO w PL
e-kurs: Rachunkowość w fundacjach i stowarzyszeniach
e-kurs Centrum Kształcenia Ustawicznego CONSULTING zaprasza na dwudniowe szkolenie przez internet osoby prowadzące księgowość w organizacjach pozarządowych (fundacje, stowarzyszenia, towarzystwa, kluby sportowe w dniach: 26-27.01.2021 r. w godz. 10.00-14.00. Udział w zajęciach jest płatny.
Aby wziąć udział w szkoleniu niezbędny jest:
· komputer (stacjonarny, laptop, tablet, smartfon) z kamerą, głośnikiem, mikrofonem.
Ważne, by każdy uczestnik szkolenia mógł się z nami połączyć przez internet.
Szkolenie adresowane jest do:
osób prowadzących księgowość w organizacji pozarządowej, w tym biur rachunkowych obsługujących organizacje: fundacje, stowarzyszenia, towarzystwa, kluby sportowe, a także do tych, które przygotowują się do pełnienia takiej funkcji. Zapraszamy także inne osoby, zaangażowane w zarządzanie finansami, które chcą dowiedzieć się lub przypomnieć podstawowe zagadnienia z dziedziny rachunkowości NGO: prezesów, skarbników….
Szkolenie prowadzone jest metodą warsztatową - w oparciu o przykłady z prawdziwych zdarzeniach, z jakimi organizacja spotyka się "na co dzień". Szkolenie prowadzone jest przez praktyka – księgową, która prowadzeniem księgowości w fundacjach i stowarzyszeniach zajmuje się od 1998 r., specjalistkę w zakresie zarządzania finansami organizacji pozarządowych posiadającą Świadectwo Kwalifikacyjne wydane przez Ministra Finansów.
Celem szkolenia jest przygotowanie uczestników do samodzielnego prowadzenia księgowości, sporządzania sprawozdań finansowych, rozliczeń dotacji unijnych.
Zajęcia odbędą się w godz.: 10,00 – 14,00.
Program i zakres kursu 2-dniowego:
1. Które organizacje mogą prowadzić rachunkowość w wersji uproszczonej (zgłoszenia do 30 dni od momentu rozpoczęcia działalności - rachunkowość uproszczona. Sposób prowadzenia wersji uproszczonej. Obowiązki, jakie należy spełnić.
2. Podstawowe akta prawne dotyczące funkcjonowania organizacji - omówienie podstawowych dokumentów (ustaw), których znajomość jest niezbędna prowadząc rachunkowość w ngo
3. Plan kont i Polityka Rachunkowości - uczestnicy otrzymają przykładowe dokumenty (gotowe do bezpośredniego wykorzystania: Politykę rachunkowości oraz Plan kont),
4. Działalność nieodpłatna, odpłatna oraz działalność gospodarcza organizacji pozarządowych – omówienie na podstawie przykładów, sposób księgowania, sposób weryfikacji.
5. Zawieranie umów o prace, porozumień wolontariackich, umów cywilno-prawnych. Kto podpisuje umowy z członkami zarządu?
6. Sprawozdawczość finansowa (wg załącznika nr 6 i nr 1 do Ustawy o rachunkowości, sposób wyboru) - sporządzenie przez uczestników szkolenia sprawozdania finansowego na konkretnym przykładzie będącego "drogowskazem" w późniejszej pracy. Jak ująć NKUP w sprawozdaniu finansowym, darowizny, dotacje?
7. CIT-8 wraz z załącznikami - sporządzenie na konkretnym przykładzie przez uczestników szkolenia.
8. Omówienie na przykładach kiedy organizacja pozarządowa w oczach urzędu skarbowego zaczyna prowadzić działalność odpłatną, a kiedy działalność gospodarczą. Czy wystąpi podatek dochodowy oraz podatek VAT?
9. Zwolnienia przedmiotowe od podatku dochodowego i podatku VAT - przykłady, podstawa prawna.
10. Przychody i koszty organizacji pozarządowych i ich ewidencja w działalności odpłatnej i nieodpłatnej, działalności gospodarczej – przykłady księgowania na kontach.
11. NKUP w organizacjach pozarządowych i ich ujęcie w CIT, a podatek dochodowy.
12. Ustawa o pożytku publicznym i o wolontariacie. Porozumienia wolontariackie. Wszystko o wolontariacie.
13. Kiedy organizacja może ubiegać się o status OPP i pozyskiwać 1 %. Obowiązki.
14. Rozliczanie dotacji ze środków unijnych oraz innych. Czy wystąpi podatek dochodowy oraz składka ZUS dla BO? Kiedy może wystąpić podatek VAT od dotacji?
15. Zmiany w przepisach dla organizacji pozarządowych dot. księgowości od 2021 r.
16. Kiedy organizacja zapłaci podatek dochodowy oraz podatek VAT?
17. Podatek PCC (czy nas obowiązuje) - przykłady.
18. Pożyczka dla organizacji pozarządowej - jak ją potraktować.
19. Darowizna, zbiórki publiczne, gry losowe, bale charytatywne, sponsoring, reklama, najem - omówienie w oparciu o podstawy prawny, zasady księgowania (przykłady).
20. Kalendarium - co, kiedy i gdzie należy złożyć.
21. Działalność turystyczna organizacji pozarządowej po 1.07.2018 r. Obowiązki.
22. Pytania od uczestników kursu.
Koszt szkolenia: 400 zł brutto.
Cena obejmuje: udział w zajęciach, materiały szkoleniowe (Polityka rachunkowości, plan kont) - on-line, konsultacje bezpośrednio po szkoleniu, zaświadczenie na drukach MEN.
W celu zgłoszenia się na szkolenie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy (znajduje się na stronie: cku-consulting.pl) i odesłać na adres: cku.consulting@gmail.com
Z uwagi na prowadzenie zajęć metodą warsztatową on-line ilość uczestników szkolenia wynosi max. 10 osób. Liczy się kolejność zgłoszeń.
Szczegółowe informacje: tel. 693 088 375.