Od 20 lat portal ngo.pl bezpłatnie pomaga organizacjom pozarządowym. Pomóż nam pomagać dalej. Wspieraj NGO w PL
Trwa konkurs o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży 2021-2023 o tematyce lokalnej
Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży zaprasza do udziału w konkursie o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży pod hasłem „U mnie i u Ciebie.Wymiana młodzieży lokalnie“. Konkurs na najciekawszy projekt polsko-niemieckiego spotkania młodzieży angażujący się w życie miejscowej społeczności jest skierowany do wszelkich organizatorów wymiany. Pomysły można zgłaszać do 28 lutego. Wartość pierwszej nagrody wynosi 4000 euro dla każdego z partnerów projektu.
„U mnie i u Ciebie. Wymiana młodzieży lokalnie“ - zgodnie z tym hasłem Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) zachęca wszystkie organizacje i instytucje planujące polsko-niemieckie projekty wymiany młodzieży do zajęcia się tematyką swoich dzielnic, wsi, miast lub powiatów. O Waszej miejscowości, dla niej i z nią w roli głównej – opowiedzcie, jak w kreatywny sposób podchodzicie do Waszego otoczenia!
Tematyka i forma projektów jest dowolna. Młodzież może zająć się na przykład kulturą, sportem czy sytuacją społeczną w swojej okolicy – wszystkim, co ją interesuje i dzięki czemu chciałaby sprawić, że lokalnym mieszkańcom będzie żyło się lepiej, ciekawiej czy atrakcyjniej. Od nagrania audioprzewodników po polskiej i niemieckiej gminie przez wspólne posiedzenie parlamentów młodzieżowych po międzypokoleniowe wycieczki rowerowe po okolicy – najważniejsze, aby projekty zostały przygotowane i zrealizowane z udziałem młodzieży z Polski i Niemiec. Do współpracy uczestnicy mogą zaprosić również lokalne organizacje lub instytucje.
Do udziału w konkursie PNWM zaprasza wszystkie podmioty publiczne i niepubliczne, takie jak szkoły, organizacje pozarządowe oraz instytucje zajmujące się pracą z młodzieżą, do udziału w konkursie.
W projektach muszą wziąć udział osoby do 26. roku życia z Polski, Niemiec i ewentualnie trzeciego kraju. Teraz liczy się pomysł! Aby zgłosić projekt do konkursu, należy wspólnie z partnerem wysłać szkic projektu poprzez formularz online. Spośród zgłoszeń jury wyłoni finalistów konkursu, którzy m.in. podczas seminarium wprowadzającego będą mieli czas na dopracowanie lub zmodyfikowanie dostarczonych szkiców projektów z pomocą trenerów i ekspertów.
Projekt musi obejmować przynajmniej dwa spotkania w okresie od lipca 2021 roku do końca 2022 roku, składające się każdorazowo z przynajmniej czterech dni – jedno po polskiej, drugie po niemieckiej stronie. W przypadku trwania pandemii spotkania mogą odbyć się online. Wszystkie projekty finałowe otrzymają dofinansowanie PNWM.
Latem 2023 roku polsko-niemieckie jury wyłoni zwycięzców i odbędzie się seminarium podsumowujące oraz uroczyste wręczenie nagród: 4000 euro dla każdego z partnerów projektu za zajęcie pierwszego miejsca, 3000 euro – drugiego i 2000 euro – trzeciego. Koszty uczestnictwa wszystkich finalistów w tej uroczystości, a także w obu seminariach, ponosi PNWM.
Kto nie ma jeszcze partnera do projektu, może poszukać go czy to za pomocą giełdy kontaktów online Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży czy to na własną rękę. Warto sprawdzić tę możliwość w partnerskiej gminie lub powiecie z Niemiec, jeśli takie istnieją. Partner projektu może także pochodzić z innego, dowolnego miejsca w drugim kraju.
Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży umożliwia spotkania i współpracę młodych Polaków i Niemców. Dofinansowuje i merytorycznie wspiera polsko-niemieckie projekty. PNWM została utworzona 17 czerwca 1991 roku jako organizacja międzynarodowa przez rządy Polski i Niemiec, równocześnie z podpisaniem traktatu dobrosąsiedzkiego. Od początku istnienia organizacji dzięki jej wsparciu odbyło się blisko 80 tysięcy projektów, w których udział wzięło przeszło 3 miliony młodych ludzi. Więcej informacji o PNWM: www.pnwm.org
Konkurs "U mnie i u Ciebie"