Szkolenia i wydarzenia - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Co powinny wiedzieć o finansach osoby kierujące stowarzyszeniem, fundacją? To ważne dla zarządów NGO! Zamów poradnik PDF

Ratujemy Żywność - portal wiedzy dla organizacji ratujących żywność [patronat ngo.pl]

Reklama
Cała Polska

14 stycznia 2022, 00:00

14 stycznia 2022, 00:00 - 28 lutego 2023, 23:59

Bezpłatne

Portal https://ratujemyzywnosc.pl/ to pierwsza baza wiedzy dla organizacji pomocowych ratujących żywność w Polsce. Zapraszamy do zapisania się do newslettera projektu i bycia na bieżąco z informacjami.

Reklama

Federacja Polskich Banków Żywności w ramach programu Aktywni Obywatele − Fundusz Krajowy realizuje projekt “Pola aktywności – wsparcie organizacji pomocowych ratujących żywność”. 

Jest to dwuletni projekt (do lutego 2023), który ma na celu nie tylko rozwój kompetencji organizacji – obecnych partnerów Banków Żywności, ale także dotarcie do nowych, które nie są zaangażowane w pomoc żywnościową, a chcą poszerzać swoją działalność. 

Dlatego stworzyliśmy tę stronę, która ma docelowo stać się multimedialnym portalem edukacyjnym na temat ratowania żywności. Zamieszczać będziemy na niej pigułki wiedzy o różnych aspektach ratowania żywności, publikować odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania, a organizacje będą mogły wziąć udział w webinariach tematycznych.  W ramach współpracy międzynarodowej powstanie e-book o modelowych rozwiązaniach w obszarze dystrybucji jedzenia wśród potrzebujących w Polsce i Norwegii. 

Także lokalne Banki Żywności są zaangażowane w projekt. W 10 miejscach w Polsce odbędą się spotkania networkingowe prowadzone przez Banki Żywności, 

Czeka nas również międzynarodowa wymiana doświadczeń – odwiedzimy Matsentralen Norge, czyli odpowiednik Federacji Polskich Banków Żywności w Norwegii, a następnie norwescy partnerzy przyjadą do Polski – odbędą się dwie wizyty studyjne w Polsce.   

Zaplanowaliśmy działania mające na celu rozwijanie systemu pomocy żywnościowej i mechanizmów ułatwiających dystrybucję produktów spożywczych. W 2019 roku weszła w życie ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności (link do artykułu https://bankizywnosci.pl/na-ratunek-zywnosci-czas-start-ustawa-wchodzi-w-zycie/).  W ramach projektu wypracowaliśmy rekomendacje do niej i przesłaliśmy je do Głównego Inspektora Środowiska, który obowiązany jest ocenić funkcjonowanie ustawy w szczególności w zakresie zasadności i skuteczności rozwiązań i przedstawić opinię Sejmowi i Senatowi. Zależało nam, aby organizacje społeczne zabrały również głos i przekazały Głównemu Inspektorowi swoje propozycje zmian. Przed nami jeszcze wypracowanie zaleceń co do mechanizmów ratowania żywności od producentów i przetwórców.

Portal organizacji pozarządowych ngo.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Szczegóły wydarzenia

Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.