Szkolenia i wydarzenia - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Co powinny wiedzieć o finansach osoby kierujące stowarzyszeniem, fundacją? To ważne dla zarządów NGO! Zamów poradnik PDF

Konstytucja ludzi i nie-ludzi. Jak pomyśleć prawo międzygatunkowe? (warsztat)

Reklama
Scena Baru Studio, plac Defilad

plac Defilad, Warszawa, Polska

Jutro, 13:00 - 15:00

13 sierpnia 2022

Bezpłatne

Zapraszamy na pierwsze z cyklu wydarzeń o międzygatunkowym współzamieszkiwaniu miast. Wspólnie z Wami chcemy porozmawiać o tym, jak mogą wyglądać odpowiedzialne praktyki sąsiedztwa międzygatunkowego, na jakich zasadach może działać wspólnota mieszkańców nie tylko ludzkich, oraz co możemy zrobić, żeby zwierzętom, roślinom i innym bytom żyło się w mieście coraz lepiej. Zapraszamy na warsztat!

Autor/źródło: Ilustracja: Mariusz Tarkawian
Reklama

Zaczynamy od konkretu, a więc wspólnego napisania konstytucji ludzi i nie-ludzi. W tym, jak pomyśleć prawo międzygatunkowe, poprowadzą nas Agata Szydłowska i Małgorzata Gurowska.

Wyobraźmy sobie, że reprezentantki różnych gatunków, a także elementów przyrody nieożywionej, zjawisk pogodowych, architektury i urbanistyki siadają przy wspólnym stole, żeby stworzyć nie-tylko-ludzką konstytucję regulującą relacje między tymi wszystkimi podmiotami. Myszy i inne gryzonie mają swoją silną reprezentację, która próbuje wynegocjować z zamieszkującymi piwnicę kotami i zatrudniającymi ich ludźmi pakt o nieagresji. Rośliny porastające trawniki i szczeliny między płytami Pałacu Kultury i Nauki umawiają się na ochronę zwierząt przed zanieczyszczonym powietrzem w zamian za więcej przestrzeni do życia. Konstytucja określi obowiązki deszczu wobec roślin i gołębi, a także prawa tych drugich do swobodnego gniazdowania na wieżowcu. Podczas warsztatu sporządzimy mapę aktorów ludzkich i nie-ludzkich obecnych na Placu Defilad i ich wzajemne relacje i na podstawie tych obserwacji zastanowimy się, w jaki sposób można rozszerzyć myślenie o prawie jako określaniu wzajemnych relacji w zbiorowości, tak, by w tę zbiorowość włączyć nie tylko ludzi, lecz także inne zwierzęta, rośliny, kamienie, grzyby, a także architekturę, elementy pogody i antropogeniczne zjawiska takie jak smog, czy zanieczyszczenie światłem i hałasem.

Prowadzące:

Agata Szydłowska – kuratorka, badaczka i autorka książek. Absolwentka historii sztuki na UW, Szkoły Nauk Społecznych przy IFiS PAN, doktorka etnologii. Kierowniczka Katedry Teorii Designu na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie. Autorka, współautorka i redaktorka książek na temat projektowania, między innymi „Od solidarycy do TypoPolo. Typografia a tożsamości zbiorowe w Polsce po roku 1989” (2018) oraz „ZOEpolis. Budując wspólnotę ludzko-nie-ludzką” (2020). Współautorka pokazywanej w polskim pawilonie na XXII Triennale di Milano „Broken Nature. Design Takes on Human Revival” wystawy pod tytułem „MYCOsystem” (2019). Interesuje się społecznymi i politycznymi kontekstami dizajnu. Poprzez działania kuratorskie i refleksję humanistyczną bada projektowanie poza antropocentryzmem.

Małgorzata Gurowska – artystka wizualna, autorka książek, wykładowczyni i kuratorka. Tworzy z myślą o uwzględnianiu perspektywy innych gatunków, zwłaszcza tych eksploatowanych i dyskryminowanych przez człowieka. Autorka i współautorka wielokrotnie nagradzanych książek, w których skupia się na kwestiach politycznych i społecznych, krytycznie opisując relacje ludzi i nieludzi, między innymi „ZOEpolis. Budując wspólnotę ludzko-nie-ludzką”(2020), „Mandragora – klasyfikcje” (2020), „Psikusy” (2017) i „Lokomotywa / IDEOLO” (2013). Współautorka pokazywanej w polskim pawilonie na XXII Triennale di Milano „Broken Nature. Design Takes on Human Revival” wystawy pod tytułem „MYCOsystem” (2019). Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, obecnie prowadzi Pracownię Rysunku na Wydziale Rzeźby macierzystej uczelni.

Na warsztat obowiązują zapisy. O chęci uczestnictwa napisz do nas tutaj: kontakt@miastozdziczenie.pl

Jeśli jesteś osobą ze szczególnymi potrzebami, również daj nam znać, chcemy uczynić warsztat jak najbardziej dostępnym dla Ciebie.

Warsztat jest częścią projektu „Atlas wszystkich mieszkańców” realizowanego przez Fundację Puszka i współfinansowanego przez m.st. Warszawa
Kuratorka cyklu: Aleksandra Litorowicz

Warsztat jest realizowany we współpracy z Teatrem Studio i wpisuje się w serię międzygatunkowych wydarzeń w ramach tegorocznej odsłony projektu Plac Defilad pod nazwą Plac Nowego Sąsiedztwa, realizowanych przez Fundację Puszka i Fundację Bęc Zmiana

Szczegóły wydarzenia

 • Rodzaj wydarzenia:
  Bezpłatne
 • Początek wydarzenia:
  Jutro, 13:00
 • Zakończenie wydarzenia:
  Jutro, 15:00
 • Miejsce:
  Scena Baru Studio, plac Defilad
  plac Defilad, Warszawa, Polska
 • Organizator:
  Fundacja Puszka
 • E-mail:
  Pokaż

Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.