Szkolenia i wydarzenia - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Chcesz dostawać artykuły wybrane przez redakcję ngo.pl specjalnie dla Ciebie? Przeczytaj najciekawsze teksty publicystyczne. Zamów bezpłatny newsletter Magazyn NGO.PL na weekend!

Stwórz z nami „Atlas wszystkich mieszkańców” Warszawy!

Reklama

Warszawa, Polska

22 września 2022, 00:00

22 września 2022, 00:00 - 10 października 2022, 23:59

Bezpłatne

W ramach inicjatywy Miastozdziczenie, prowadzonej przez Fundację Puszka, tworzymy publikację „Atlas wszystkich mieszkańców”. Jest w niej miejsce na Wasze opowieści o wolno żyjących zwierzętach, roślinach, grzybach i innych pozaludzkich mieszkańcach i mieszkankach Warszawy.

Autor/źródło: Ilustracja: Mariusz Tarkawian
Reklama

Co mamy na myśli mówiąc o miejskiej wspólnocie? Zapewne innych ludzi – naszych najbliższych, sąsiadów, anonimowych mieszkańców miasta, czasami przyjezdnych, z którymi dzielimy wspólną przestrzeń, a także doświadczenia, radości i troski związane z życiem pod jednym, miejskim, horyzontem. Tymczasem tę wspólnotę mieszkańców i mieszkanek dzielimy również z milionami, zwykle anonimowych, wolno żyjących bytów.

Chcemy – razem z Wami – zwrócić się ku poza ludzkim mieszkańcom i mieszkankom Warszawy. Pokazać ich różnorodność. Ujawnić indywidualne portrety, historie. Spróbować w jak najpełniejszy i otwarty sposób opisać naszą wspólnotę miejską – zobaczyć i poznać się wzajemnie.

Nasze zaproszenie do tworzenia „Atlasu” wita Waszą twórczą swobodę – zgłoszenia mogą mieć formę tekstów, opowiadań czy notatek o różnej długości. Opis konkretnego wolno żyjącego, pozaludzkiego mieszkańca Warszawy może być jego portretem, który może być wzbogacony zapisem sytuacji, Waszych obserwacji, wspomnień czy odczuć. Teksty mogą opisywać codziennie mijane drzewo, jednorazowe spotkanie z wolno żyjącym zwierzęciem, długotrwałą relacją z przylatującą na balkon wroną, nostalgię po polubionym w dzieciństwie ślimaku czy obserwacją dzielnego miejskiego chwasta. Chcemy dzięki Wam poznać je jako indywidualne postaci. Nie muszą być to historie jednoznacznie pozytywne – nasze relacje uwikłane są w momenty radosne, ale też niełatwe.

Wszystkie nadesłane w ciągłym naborze historie będą pojawiać się na stronie internetowej atlas.miastozdziczenie.pl. Natomiast najciekawsze teksty, zgłoszone do 10 października 2022 roku, trafią do drukowanej, bezpłatnie dystrybuowanej wersji „Atlasu Wszystkich Mieszkańców” (premiera planowana na listopad 2022). Wybrane portrety zostaną wzbogacone o ilustracje, pojawią się także na pocztówkach. Autorzy i autorki tych zgłoszeń otrzymają autorską wersję „Atlasu wszystkich mieszkańców”, a także oryginały ilustracji.

Zgłoszenia (również anonimowego) można dokonać tutaj: atlas.miastozdziczenie.pl

Projekt „Atlas wszystkich mieszkańców” jest realizowany przez Fundację Puszka i współfinansowany przez m.st. Warszawę. Swoje zapytania/wątpliwości kierujcie pod ten adres: kontakt@miastozdziczenie.pl

Szczegóły wydarzenia

 • Rodzaj wydarzenia:
  Bezpłatne
 • Początek wydarzenia:
  22 września 2022, 00:00
 • Zakończenie wydarzenia:
  10 października 2022, 23:59
 • Miejsce:
  Warszawa, Polska
 • Organizator:
  Fundacja Puszka
 • E-mail:
  Pokaż

Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.