Szkolenia i wydarzenia - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Piszesz wniosek o dotację, mały grant do urzędu miasta, gminy? Jak wypełnić formularz wniosku? Zamów poradnik ngo.pl

Bezpłatne projekty dla kobiet nastawione na rozwój nowoczesnych kompetencji

Reklama
Cała Polska

27 października 2022, 00:00

27 października 2022, 00:00 - 10 grudnia 2023, 23:59

Bezpłatne

Co siódmy Polak w wieku 18-35 nie pracuje, nie uczy się i nie zdobywa kwalifikacji. Większość tej grupy to kobiety. Tymczasem rozwój kompetencji, szczególnie cyfrowych, staje się coraz bardziej istotny w życiu społecznym i zawodowym. Fundacja Orange otwiera nowe możliwości dla kobiet. To m.in. bezpłatny kurs programowania oraz warsztaty nowoczesnego rzemiosła. Trwają zapisy do projektów.

Reklama

Wykluczenie społeczno-cyfrowe dotyka wielu grup, narażone są na nie także kobiety. W Polsce, wśród osób zatrudnionych w branży IT, stanowią one tylko 30%[1]. Świadczy to o braku odpowiednich instytucji i placówek, które wspierałyby kobiety w poszerzaniu kompetencji cyfrowych.

Kobiety stanowią także większość grupy tzw. NEETs (ang. „Not in Employment, Education nor Training”), czyli osób niepracujących, niekształcących się i niezdobywających  kwalifikacji zawodowych. W ich przypadku, na przeszkodzie najczęściej stoją obowiązki rodzinne oraz związane z opieką nad osobami zależnymi, np. chorymi członkami rodziny.

Tymczasem wiele zawodów (i codzienne życie) wymaga dziś umiejętności cyfrowych choćby na podstawowym poziomie. Oczywistym jest też zapotrzebowanie na programistki i programistów. Projektowanie stron internetowych i aplikacji, programowanie, czy zarządzanie projektami IT to dziś cenione zajęcia. Rozwój cyfrowy warto łączyć z rozwojem umiejętności społecznych: współpracy, komunikacji czy przedsiębiorczości.

Zacznij programować już dziś!

Fundacja Orange dołączyła do międzynarodowej inicjatywy społecznej: Orange Digital Center (ODC). W tym projekcie wspiera osoby w trudniejszej sytuacji w rozwoju nowoczesnych kompetencji. Szereg inicjatyw kieruje właśnie do kobiet.

Szkoła Kodowania to bezpłatny, profesjonalny kurs programowania dla osób w wieku 18-35 lat, którzy poszukują szansy na rozwój czy zmianę ścieżki zawodowej.

– Zależy nam na tym, aby Polki uwierzyły, że wbrew stereotypom, branża cyfrowa nie musi być tylko dla mężczyzn. Umiejętność programowania jest cenna i możliwa do opanowania niezależnie od płci – mówi Maja Gruszczyńska, koordynatorka Szkoły Kodowania w Fundacji Orange.

Trenerzy i trenerki w prostych krokach przekażą wiedzę na temat języków programowania: Java i Python (w kolejnej edycji także UX). Zajęcia odbywają się w dwóch trybach: stacjonarnie w Warszawie lub online dla osób z określonych powiatów. Uczestniczki i uczestnicy kursu będą mogli wziąć udział w webinarach z ekspertkami i ekspertami rynku IT, w networkingu i spotkaniach inspiracyjnych. Fundacja Orange zapewni indywidualne doradztwo zawodowe, w tym badanie poziomu kompetencji społecznych i inteligencji emocjonalnej, które pozwoli poznać swoje mocne strony oraz źródła motywacji czy satysfakcji. Praca w grupach, dzielenie się doświadczeniem i postępami w nauce to szansa na budowę społeczności opartej na podobnej motywacji.

Nabór zgłoszeń trwa do 15 listopada 2022, liczba miejsc jest ograniczona, a kursanci zostaną wytypowani po przejściu procesu kwalifikacji. Partnerami są Pomorska Fundacja Inicjatyw Gospodarczych i Centrum Kreatywności Targowa. Więcej informacji i regulamin na www.szkolakodowania.com.

Integracja i kreatywność

W ramach Orange Digital Center startuje też nowa edycja projektu Maker Woman, którego celem jest wzmocnienie pozycji kobiet w branży wytwórczej i kreatywnej. Całość  realizowana jest w kreatywnej przestrzeni FabLab powered by Orange w Warszawie, którą Fundacja Orange współtworzy ze Stowarzyszeniem Robisz.to. Inicjatywa podzielona została na kilka działań: kursy długoterminowe, kursy weekendowe, kursy jednodniowe, a także spotkania sieciujące, aby każda z uczestniczek mogła wybrać opcję najbardziej odpowiadającą jej chęciom i możliwościom.

W ramach Maker Woman można nauczyć się podstaw modelowania i druku 3D, elektroniki, obsługi plotera laserowego, frezarki CNC, a także stolarstwa i krawiectwa oraz stworzyć prototyp według własnego pomysłu – w nurcie „do-it-yourself”. Zajęcia poprowadzą edukatorzy i edukatorki Stowarzyszenia Robisz.to. Projekt ma silny element integracyjny kobiet z wielu środowisk. Część zajęć będzie także prowadzonych lub tłumaczonych na język ukraiński.

Więcej o MakerWoman, zasadach zapisów: https://fablabwarszawa.pl/makerwoman.

Kompetencje dla lepszej przyszłości – Orange Digital Center

Orange Digital Center w Polsce łączy trzy programy Fundacji Orange: Szkołę Kodowania, FabLaby powered by Orange prowadzące warsztaty z nowoczesnego rzemiosła oraz Pracownie Orange –  multimedialne świetlice w małych miastach i wsiach, w których mieszkańcy mogą rozwijać swój potencjał. Zgodnie z założeniem Fundacji, wszystkie inicjatywy kształtują nie tylko umiejętności cyfrowe, ale także społeczne. Siedziba ODC znajduje się w Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie, ale projekt działa w różnych miejscach w Polsce i online.

Szczegóły wydarzenia

 • Rodzaj wydarzenia:
  Bezpłatne
 • Początek wydarzenia:
  27 października 2022, 00:00
 • Zakończenie wydarzenia:
  10 grudnia 2023, 23:59
 • Organizator:
  Fundacja Orange

Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.