Szkolenia i wydarzenia - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Piszesz wniosek o dotację, mały grant do urzędu miasta, gminy? Jak wypełnić formularz wniosku? Zamów poradnik ngo.pl

Reklama

Warszawa, Polska

Wczoraj, 00:00

2 grudnia 2022, 00:00 - 11 grudnia 2022, 23:59

Płatne

22. MFF WATCH DOCS rozpocznie się 2 grudnia i potrwa dziesięć dni (2-11 grudnia). Pokazy filmów i spotkania z twórcami będą odbywały się w kinach Muranów i Kinoteka w Warszawie – oraz online, na platformie mojeekino.pl.

Reklama

Festiwal WATCH DOCS pomaga nam zrozumieć świat i uświadamia, że prawa człowieka decydują o naszym życiu tu i teraz.

Twórcy i bohaterowie festiwalowych filmów to ludzie, z którymi dzielimy nasz sprzeciw wobec ograniczania wolności słowa, ignorowania kryzysu klimatycznego, dyskryminacji osób LGBTQ+ i deptania praw kobiet.

Motywem przewodnim identyfikacji wizualnej tegorocznej edycji festiwalu, stworzonej przez Martę Lissowską, jest dłoń, symbolizująca wołanie o pomoc – ale i zaproszenie do współpracy. Wyciągamy rękę do wszystkich, którzy chcą działać, by zmienić świat na lepsze. 

Filmy prezentowane podczas WATCH DOCS dotykają najistotniejszych problemów współczesności – a ich oglądanie to prawdziwa filmowa uczta.

W programie znalazło się ponad 50 światowej klasy filmów dokumentalnych:

 • Konkurs główny – Tegoroczny konkurs główny WATCH DOCS to aż dwanaście znakomitych dokumentów, które różni bardzo wiele – pochodzenie, tematyka, sposób posługiwania się językiem filmowym, wiek i doświadczenie twórców. Łączą natomiast dwie kwestie: wszystkie dotyczą praw człowieka – i wszystkie miały swoje premiery na najważniejszych światowych festiwalach filmowych.
 • Zielony konkurs – Zielony konkurs już na stałe wszedł do repertuaru naszego festiwalu. Tym razem o nagrodę Zielonego Psa (Green Dog Award) powalczy pięć filmów – wśród nich m.in. obrazy poświęcone ratowaniu zagrożonych gatunków, morskim ekosystemom i przeterminowanym modelu postępu opartego na ropie naftowej.
 • Chcę zobaczyć – Panorama współczesnego dokumentu poświęconego prawom człowieka. Aktualne tematy i trudne pytania stawiane przez zaangażowanych twórców. Zobaczymy tu m.in. filmy o zbrodniach wojennych w Ukrainie, ale i o pułapkach prywatyzacji systemu domów opieki w Finlandii czy możliwościach i zagrożeniach związanych z używaniem największej światowej platformy social media.
 • Nowe Filmy Polskie – Bardziej i mniej znane; krótkie i długie. Najciekawsze naszym zdaniem polskie dokumenty ostatniego sezonu o tematyce społecznej. Od kwestii praw osób LGBTQ+ po dogoterapię dla recydywistów.
 • O zwierzętach i ludziach – Podobno miarą naszego człowieczeństwa jest nasz stosunek do zwierząt. Tegoroczna retrospektywa tematyczna poświęcona jest wzajemnym relacjom ludzi i zwierząt. Dlaczego niektóre stworzenia traktujemy jak członków rodziny, jednocześnie odwracając wzrok od warunków w jakich żyją i umierają inne? Wśród bohaterów dokumentów z tej sekcji znalazły się psy czekające na adopcję w schronisku, drapieżne ptaki spadające z nieba w ogarniętej chaosem azjatyckiej metropolii czy zagrożone wyginięciem jaguary w boliwijskiej dżungli.
 • Filmy Patricio Guzmána – Tegoroczny laureat Nagrody im. Marka Nowickiego to chilijski mistrz dokumentalnej poezji. Patricio Guzmán od ponad 50 lat realizuje filmy poświęcone pamięci i gwałtownym zakrętom historii swojej ojczyzny. W ramach prezentacji jego twórczości przypomnimy trzy ostatnie filmy, które weszły już do kanonu dokumentu XXI wieku – oraz najnowszy obraz opisujący niedawną chilijską rewoltę, która zmiotła rząd i doprowadziła do zmiany konstytucji kraju.
 • Dyskretny urok propagandy - Bezczelne manipulacje stosowane przez Rosję by uzasadnić wojnę z Ukrainą sprawiają, że propaganda ponownie przykuwa uwagę świata. Kolejna odsłona stałego cyklu programu WATCH DOCS poświęconego temu zjawisku zapowiada się w tym roku wyjątkowo interesująco. Wśród tematów m.in. analiza faszystowskiego pseudo-dokumentu do dziś inspirującego artystów i polityków oraz fascynujące spojrzenie za kulisy węgierskiej telewizji pod rządami Orbana.
 • Na krótko – W tegorocznym zestawie krótkich dokumentów znalazły się w tym roku m.in. filmy poświęcone sytuacji osób LGBTQ+ w świecie arabskim, młodemu pokoleniu, które ma ochotę na bunt czy fascynująco zmysłowej stronie… porodu.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie to jeden z największych na świecie festiwali filmowych poświęconych podstawowym prawom jednostki. Poza międzynarodowym grudniowym festiwalem w Warszawie WATCH DOCS to także festiwal objazdowy w 40 polskich miastachfestiwal on-line, projekt WATCH DOCS Zrób to sam oraz WATCH DOCS Belarus.

22. MFF WATCH DOCS rozpocznie się 2 grudnia i potrwa dziesięć dni (2-11 grudnia). Pokazy filmów i spotkania z twórcami będą odbywały się w kinach Muranów i Kinoteka w Warszawie – oraz online, na platformie mojeekino.pl.

Organizatorem MFF WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Współfinansowanie: Miasto Stołeczne Warszawa, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Open Society Foundations.

Portal organizacji pozarządowych ngo.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Szczegóły wydarzenia

 • Rodzaj wydarzenia:
  Płatne
 • Początek wydarzenia:
  Wczoraj, 00:00
 • Zakończenie wydarzenia:
  11 grudnia 2022, 23:59
 • Miejsce:
  Warszawa, Polska
 • Organizator:
  Helsińska Fundacja Praw Człowieka
 • Telefon:
  Pokaż

Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.