Szkolenia i wydarzenia - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Piszesz wniosek o dotację, mały grant do urzędu miasta, gminy? Jak wypełnić formularz wniosku? Zamów poradnik ngo.pl

Dezinformacja. Jak ją powstrzymać? Jak się bronić? Szkolenie dla organizacji pozarządowych

Reklama
Cała Polska

W środę, 10:00 - 11:30

7 grudnia 2022

Bezpłatne

Bezpłatne warsztaty online, 7 grudnia, godz. 10.00-11:30. Warsztaty zostały przygotowany z myślą o pracownikach trzeciego sektora: fundacji, centrów czy stowarzyszeń.

Reklama

Temat i cel spotkania

Aż 81% dorosłych Polaków doświadczyło dezinformacji (badania Fundacji Digital Poland z 2022 roku). Chociaż świadomość istnienia zjawiska dezinformacji rośnie, coraz trudniej odróżnić nam prawdę od fałszu i powstrzymać się od jego rozpowszechniania. Według ww. badań fake news ma średnio 70% więcej szans na bycie podanym dalej i rozchodzi się nawet sześć razy szybciej niż prawdziwa wiadomość. To ogromne wyzwanie, szczególnie dla osób i organizacji, które kształtują opinie innych i są odpowiedzialne społecznie. To także pole do działania dla nauczycieli, działaczy społecznych, czy twórców internetowych.

Dla kogo przeznaczone jest szkolenie?

Warsztat online został przygotowany z myślą o pracownikach trzeciego sektora: fundacji, centrów czy stowarzyszeń. W szkoleniu mogą uczestniczyć osoby zatrudnione na różnych stanowiskach (komunikacja, fundraising, strategia, administracja, etc.) lub pełniące wolontariat w organizacjach pozarządowych.

Spotkanie ma na celu rozwój umiejętności weryfikowania informacji, poszerzenie znajomości narzędzi służących do sprawdzania prawdziwości treści znalezionych w internecie oraz ogólne wzmocnienie odporności na dezinformację i rozwój krytycznego myślenia. Poruszane zagadnienia zostaną osadzone w świecie organizacji pozarządowych, uwzględniając ich potrzeby i wyzwania związane z chronieniem się przed dezinformacją. 

Na szkolenie obowiązują zapisy. Decyduje kolejność zgłoszeń. Przewidujemy maksymalnie dwa miejsca dla jednej organizacji.

Szkolenie poprowadzą:

Paulina Sobiesiak-Penszko / Instytut Spraw Publicznych, doktor socjologii, absolwentka Instytutu Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektorka Programu Zrównoważonego Rozwoju i Polityki Klimatycznej, starsza analityczka w Instytucie Spraw Publicznych. Zajmuje się m.in. międzynarodową polityką klimatyczną, niskoemisyjną transformacją gospodarek, dezinformacją w sprawach klimatu, zrównoważonym rolnictwem i rolą kobiet w zielonej transformacji.

Anna Siewiorek / Purpose, managerka kampanii w Purpose Climate Lab, gdzie realizuje m.in. roczny projekt dotyczący przeciwdziałania dezinformacji. Ma duże doświadczenie we współpracy z NGO - była zaangażowana w działania takich organizacji jak Amnesty International Polska, Fundacja Anny Dymnej “Mimo Wszystko” czy Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Ukończyła zarządzanie mediami oraz prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, studiowała również za granicą w Holandii i Singapurze.

Filip Szulik-Szarecki Wojownicy Klawiatury, prowadzący projekt walki z dezinformacją Wojownicy Klawiatury, współpracownik Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana i Fundacji Centrum im. prof. Bronisława Geremka, członek zarządu stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

Zapisz się: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScn1XKkCjfjLdjoAUBI--Xg0uQHLSwhP9RCa13wTxYyYkYubA/viewform?usp=sf_link

Szczegóły wydarzenia

 • Rodzaj wydarzenia:
  Bezpłatne
 • Początek wydarzenia:
  W środę, 10:00
 • Zakończenie wydarzenia:
  W środę, 11:30
 • Organizator:
  Instytu Spraw Publicznych, Purpose, Wojownicy Klawiatury
 • Telefon:
  Pokaż

Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.