Szkolenia i wydarzenia - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Piszesz wniosek o dotację, mały grant do urzędu miasta, gminy? Jak wypełnić formularz wniosku? Zamów poradnik ngo.pl

Reklama
Cała Polska

11 stycznia 2023, 00:00

11 stycznia 2023, 00:00 - 12 lutego 2023, 23:59

Bezpłatne

Jesteś lokalnym liderem? Działasz na rzecz ochrony środowiska i klimatu? Chcesz się dowiedzieć jak można pozyskać środki UE na te działania? Zgłoś się do programu „Zielony Lider”. Rekrutacja trwa do 12 lutego 2023 r.

Reklama

W ramach nowej perspektywy Unii Europejskiej, na transformację energetyczną i adaptację do zmian klimatu Polska otrzyma ponad 100 mld zł.

„Zielony Lider" to program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowany przez Fundację Sendzimira, który wspiera lokalnych liderów w pozyskiwaniu wiedzy i kompetencji na rzecz prowadzenia w swoich społecznościach działań związanych z ochroną środowiska i klimatu, a także skutecznego pozyskiwania funduszy Unii Europejskiej na ich realizację. W latach 2021-2022, w programie udział wzięło ponad 80 osób z 30 gmin z całej Polski.

Program oferuje e-learning, warsztaty stacjonarne, specjalistyczne doradztwo, wymianę doświadczeń oraz możliwość wyjazdu na wizytę studyjną w kraju i zagranicą. Efektem udziału w programie jest:

 • diagnoza ważnego dla gminy problemu środowiskowego,
 • dobranie najlepszych rozwiązań dopasowanych do lokalnych uwarunkowań,
 • wypracowanie przez każdy zespół planu działania, który może zostać zrealizowany w społeczności lokalnej i ułatwi pozyskanie środków zewnętrznych.

Do programu zapraszamy trzyosobowe zespoły z małych i średnich gmin (do 50 tys. mieszkańców, w wyjątkowych przypadkach do 100 tys. mieszkańców). Zachęcamy, by w każdym zespole znalazła się osoba decyzyjna (burmistrz, wójt, naczelnik wydziału, lider organizacji).

„Zielony Lider” to przede wszystkim trzy ścieżki tematyczne do wyboru:

 1. zrównoważona gospodarka odpadami, 

2. retencja i przeciwdziałanie suszy, 

3. poprawa jakości powietrza i ograniczanie emisji gazów cieplarnianych,

a także:

 • zdobycie wiedzy o konkretnych rozwiązaniach w ramach każdej ze ścieżek,
 • współpraca ze specjalistami, ekspertami i praktykami wspierającymi zespoły w opracowaniu i wdrażaniu planu działania,
 • wymiana doświadczeń między uczestnikami.

Rekrutacja trwa do 12 lutego 2023 r. Najważniejsze informacje o programie oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie zielonylider.org.

Zainteresowanych zapraszamy na spotkania informacyjne on-line 12,19, 26 stycznia oraz 2 lutego 2023 r. o godz. 19:00. Link do spotkań: https://us06web.zoom.us/j/86923504085

Aby dołączyć do spotkania nie trzeba mieć zainstalowanej aplikacji Zoom - kliknij w instrukcję. Spotkania będą transmitowane na naszym profilu na Facebooku.

W razie pytań prosimy o kontakt z Marią Wiśnicką (koordynatorką programu): maria.wisnicka@sendzimir.org.pl lub 663 202 050.

Pliki do pobrania

Szczegóły wydarzenia

 • Rodzaj wydarzenia:
  Bezpłatne
 • Początek wydarzenia:
  11 stycznia 2023, 00:00
 • Zakończenie wydarzenia:
  12 lutego 2023, 23:59
 • Organizator:
  Fundacja Sendzimira
 • E-mail:
  Pokaż
 • Telefon:
  Pokaż

Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.