Szkolenia i wydarzenia - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Praca w NGO. Najgorszy pomysł świata, czy realizacja marzeń? Zapraszamy 31 maja o 15.00 na #ngoplLIVE! >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Debata "Ukraińskie artystki-uchodźczynie na polskim rynku pracy"

Reklama

Warszawa, Polska

Jutro, 11:00 - 13:00

31 maja 2023

Bezpłatne

31 maja (środa) w godzinach 11:00-13:00, siedziba Goethe-Institut, ul. Chmielna 13 A, Warszawa.

Autor/źródło: Photo by Jade Stephens on Unsplash
Reklama

REJESTRACJA

Praca w wolnych zawodach charakteryzuje się dużym ryzykiem prekaryjności, poprzez brak stabilnego i regularnego dochodu, nieregularność zleceń, projektowość działań, itd. W kontekście przymusowej migracji do Polski, ukraińskie uchodźczynie-freelancerki muszą dodatkowo zmierzyć się z barierą językową, specyfiką innego rynku pracy, klientów i odbiorców, brakiem wypracowanych w kraju ojczystym sieci społecznych oraz niekiedy pozostawieniem warsztatu pracy w Ukrainie, co może generować trudność w wykonywaniu swojego zawodu, pozyskaniu i realizacji zleceń.

• Jak kontynuować pracę w wolnych, twórczych zawodach w sytuacji uchodźczej?

• Czy internet i popandemiczne otwarcie instytucji kultury na działania online umożliwiają pracę i działalność artystyczną ponad granicami?

• Jakie są szanse, a jakie ograniczenia i bariery współpracy z artystkami-uchodźczyniami z Ukrainy w Polsce i Niemczech?

Na m.in. te tematy będą dyskutować ekspertki z polskich i niemieckich instytucji kultury, oraz ukraińskie twórczynie, które z powodu wojny przyjechały do Polski i kontynuują tu działalność artystyczną. Przedstawimy też wstępne wyniki badania ankietowego przeprowadzonego wśród ukraińskich artystek-rękodzielniczek.

Program debaty

Powitanie

Anna Dolińska, Instytut Spraw Publicznych

Doświadczenia polskich instytucji kultury we wspieraniu i współpracy z artystkami z Ukrainy

Monika Szewczyk, dyrektorka i kuratorka kolekcji Galerii Arsenał w Białymstoku, od ponad 20 lat ściśle współpracująca z artystami z Ukrainy

Michalina Sablik, historyczka sztuki, krytyczka i kuratorka w Galerii Promocyjnej w Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie

Doświadczenia niemieckich instytucji kultury we wspieraniu i współpracy z artystkami-uchodźczyniami

Hannah Brennhäuser, konsultantka ds. Partnerstwa Wschodniego i programów specjalnych w Goethe-Institut Ukraina, realizująca projekty ze społeczeństwem obywatelskim na styku kultury i współpracy międzynarodowej. Wcześniej mieszkała w Kijowie, obecnie przebywa w Berlinie.

W spotkaniu wezmą też udział ukraińskie artystki, które opowiedzą o swoich doświadczeniach pracy w Polsce po 24 lutego 2022 roku.

Dyskusja

Moderacja debaty

Oleksandra Iwaniuk, absolwentka Akademii Mohylańskiej w Kijowie oraz College of Europe, doktoryzowała się rozprawą na temat elit politycznych, wykłada na Uniwersytecie Warszawskim oraz prowadzi spotkania literackie w Ukraińskim Domu

Debata będzie prowadzona w języku polskim i angielskim (zapewniamy tłumaczenie symultaniczne)

Uwaga, wymagana jest wcześniejsza rejestracja.

Projekt realizowany jest przez Instytut Spraw Publicznych, Goethe-Institut oraz Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej. Dofinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec, w ramach linii projektowej „Mosty przyszłości. Polska i Niemcy dla Ukrainy”.

Szczegóły wydarzenia

Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.