Szkolenia i wydarzenia - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Jak uzyskać status OPP i jak go nie stracić Zacznij w 2024 r. zbierać 1,5 % podatku. Sprawdź jak >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

XIII edycja Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman - przedłużamy nabór zgłoszeń

Reklama
Cała Polska

2 sierpnia 2023, 00:00

2 sierpnia 2023, 00:00 - 2 października 2023, 23:59

Bezpłatne

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zaprasza do zgłaszania kandydatur do XIII edycji Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman. Zgłoszenia są przyjmowane 2 października br. Laureaci będą wybierani w dwóch kategoriach: osoba szczególnie zasłużona w działania na rzecz dzieci oraz organizacja pozarządowa, która w sposób szczególny pomaga dzieciom.

Reklama

Laureaci zostaną ogłoszeni podczas uroczystej gali, która odbędzie się 17 listopada br. w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Nagroda im. Aliny Margolis-Edelman, przyznawana po raz trzynasty przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, ma na celu promowanie i docenianie osób i organizacji, które z energią, pasją i oddaniem pomagają dzieciom, dając im siłę, poczucie bezpieczeństwa i wiarę we własne możliwości. Nagroda to dowód uznania dla nich, ale też sposób pielęgnowania pamięci o Alinie Margolis-Edelman, wybitnej lekarce i społeczniczce, uczestniczce powstania warszawskiego, założycielce Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje), która całe swoje życie poświęciła pomocy ludziom, a dzieciom w szczególności.

Nagroda im. Aliny Margolis-Edelman to ważne wyróżnienie. Jest nie tylko dowodem uznania dla osób i organizacji za ich wysiłek i oddanie, ale także inspiracją i motywacją dla wszystkich profesjonalistów i organizacji, którzy codziennie poświęcają się niesieniu pomocy najmłodszym. Ta nagroda stanowi świadectwo siły i determinacji, jakie wkładają w zapewnienie dzieciom wsparcia i bezpieczeństwa – mówi Monika Kamińska, rzeczniczka prasowa Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Zgłoś kandydaturę

Od 1 sierpnia br. można zgłaszać kandydatury do Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman. Zgłoszenia mogą nadsyłać osoby prywatne, organizacje społeczne, instytucje państwowe i samorządowe. Zgłoszenie do Nagrody powinno zawierać:

 • wypełniony wniosek zgłoszeniowy na temat działalności kandydata/ki lub organizacji na rzecz dzieci i jego/jej osiągnięć;
 • CV kandydata/ki (dotyczy tylko kategorii I: osoba szczególnie zasłużona w działania na rzecz dzieci).

Zgłoszenia przyjmowane są drogą mailową na adres: nagroda@fdds.pl do 2 października 2023 roku. Formularz zgłoszeniowy oraz regulamin konkursu dostępne są na stronie: fdds.pl.

Kandydatami mogą być m.in.:

 • wolontariusze lub pracownicy organizacji pozarządowych, sektora oświaty, ochrony zdrowia, opieki społecznej, wymiaru sprawiedliwości, nauczyciele, psychologowie, pedagodzy i edukatorzy, lekarze i pielęgniarki, asystenci społeczni, itp.
 • organizacje pozarządowe działające na terenie Polski.

Spośród wszystkich nadesłanych zgłoszeń Kapituła Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman, wybierze finalistów z każdej kategorii. W ostatecznym głosowaniu Kapituły, której przewodniczy Agnieszka Holland, nastąpi wybór zwycięzców. Laureaci otrzymają statuetkę oraz dyplomy.

Ceremonia wręczenia Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman odbędzie się podczas uroczystej gali, 17 listopada br. w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Patronka Nagrody – przyjaciel i orędownik dzieci

Patronka Nagrody, dr Alina Margolis-Edelman, całe swoje życie poświęciła pomocy ludziom, a dzieciom w szczególności. Była wybitną lekarką i społeczniczką. W czasie wojny pielęgniarka, uczestniczka powstania warszawskiego. Po wojnie ukończyła studia medyczne. Organizowała, nowy w Polsce, system pomocy dzieciom chorym na cukrzycę. Po wydarzeniach w marcu 1968 roku wyemigrowała do Francji. Współtwórczyni organizacji „Lekarze Świata”, z ramienia której przebywała na misjach medycznych w wielu państwach świata (Wietnam, Czad, Salwador, Kodowo). W okresie stanu wojennego, z Francji pomagała opozycji „solidarnościowej”. Po roku 1989 otworzyła w Polsce Biuro Pomocy Inicjatywom Społecznym, a w 1991 r. założyła Fundację Dzieci Niczyje (obecnie Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę), pomagającą dzieciom krzywdzonym. Do końca życia pozostała we władzach Fundacji. Zmarła w 2008 roku w Paryżu.

Nagroda im. Aliny Margolis-Edelman

Historia Aliny Margolis-Edelman, jej działalność, oddanie w sprawy dzieci, skłoniły osoby z jej bliskiego otoczenia do stworzenia nagrody Jej imienia. Nagroda została ustanowiona w XX-lecie działalności Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (2011 rok). Organizatorom zależało na uhonorowaniu osób, których zaangażowanie w pracę na rzecz dzieci jest wybitne, aby docenić ich trud i pasję.

W gronie dotychczasowych laureatów Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman znaleźli się:

 • w kategorii osoba: dr Paulina Bownik, Mariusz Kurnyta, Żaneta Rechnio, Agata Kołodziejczyk, Maria Janowska, dr n. med. Krzysztof Szwajca, Katarzyna Konewecka-Hołój, Ryszard Izdebski, Jolanta Paruszkiewicz, Joanna Radziwiłł, Łukasz Ługowski, Marzena Affeldt, Bożena Kazanowska, Jolanta Bobińska, Anna Tuszyńska;
 • w kategorii organizacja pozarządowa: Fundacja Słonie na Balkonie.

Partnerem gali Nagrody im. Aliny Margolis-Edeman jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. XIII edycja Nagrody została objęta matronatem Warszawskiej Rady Kobiet.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie: fdds.pl.

Szczegóły wydarzenia

 • Rodzaj wydarzenia:
  Bezpłatne
 • Początek wydarzenia:
  2 sierpnia 2023, 00:00
 • Zakończenie wydarzenia:
  W poniedziałek, 23:59
 • Organizator:
  Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
 • Telefon:
  Pokaż

Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.