Szkolenia i wydarzenia - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Zobacz, jak organizacje praktykują fundraising Narzędzia fundraisingu w Polsce. Kup poradnik PDF >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Społeczne życie parafii – spotkanie wymiany doświadczeń i wspólnych rozwiązań

Reklama

Warszawa, Polska

Jutro, 11:00

6 grudnia 2023, 11:00 - 7 grudnia 2023, 15:00

Bezpłatne

Fundacja Stocznia zaprasza na dwudniowe spotkanie wymiany doświadczeń na temat nowatorskich działań pozakonfesyjnych prowadzonych w środowisku lokalnych wspólnot religijnych i niesztampowych sposobów korzystania z ich przestrzeni w celach społecznych. W jego trakcie poznamy przykłady takich inicjatyw z Polski i zagranicy. Porozmawiamy o tym, co działa, co inspiruje, gdzie może być lepiej i jak możemy czerpać ze swoich doświadczeń.

Reklama

Od pewnego czasu w ramach projektu Katalizator innowacji społecznych staramy się (zgodnie z nazwą) stymulować, prowokować i przyspieszać generowanie, testowanie i upowszechnianie innowacji społecznych. Naszym zadaniem jest m.in. tworzenie pretekstów do spotkań. Czasem to, co łączy zaproszone osoby, to wspólny problem, który starają się rozwiązać, np. skrajne formy bezdomności albo działania na rzecz osób starszych. Tym razem jest inaczej, bo chodzi raczej o wspólne środowisko działania (zasób), który pozwala im mierzyć się z różnymi wyzwaniami.

Tym wspólnym mianownikiem są działania pozakonfesyjne prowadzone w środowisku lokalnych wspólnot religijnych. Chodzi o użycie społecznych zasobów i wspólnot, a także materialnej infrastruktury do celów społecznych. Łatwiej byłoby napisać, że chodzi o w dużej mierze o parafie, ale od razu zaznaczamy, że nie chodzi wyłącznie o parafie Kościoła Katolickiego, ani nawet wyłącznie kościoły chrześcijańskie. Co więcej, nie chodzi wyłącznie o działania osób duchownych, ale także świeckich.

W czasie spotkania chcemy się skupić na przedsięwzięciach o trwalszym charakterze, wykraczające poza tradycyjne działania, określane dawniej jako charytatywne. Może to oznaczać inne podejście do zasobów, jakimi dysponują parafie (np. budynek kościoła i plebanii, sale, magazyny, przestrzeń wokół kościoła). Wydaje się, że parafia może np. stymulować i tworzyć warunki do sportu młodzieży, może być miejscem spotkania, wspólnego gotowania, schronienia przed chłodem lub upałem. Może też być centrum aktywności lokalnej, centrum kultury, wszechnicą, klubem dyskusyjnym, centrum wolontariatu, miejscem prowadzenia korepetycji, magazynem na żywność, wypożyczalnią przedmiotów codziennego użytku itd.

Do udziału zapraszamy osoby duchowne i świeckie, które chciałyby opowiedzieć o takich doświadczeniach i razem zastanowić się nad tym, jak spowodować, żeby było ich więcej.

Parafie w sensie społecznym, ale też materialnym, są częścią i własnością lokalnej wspólnoty. Większość z nich powstała jako wynik wspólnego wysiłku. Nie sposób nie zauważyć, że liczba osób, które regularnie odwiedzają parafie wyłącznie z powodów religijnych, gwałtownie maleje. Wiele parafii musi niejako wymyślić siebie na nowo w tym kontekście. To bardzo ważne, bo być może parafie nie muszą być puste, ale mogą się też wypełniać różnymi działaniami ważnymi dla wspólnoty. Warto wspólnie szukać tych, które mają sens.

Spotkanie składać się będzie z kilku elementów, tj.

 • poznanie się uczestników/czek i wspólne „mapowanie” inicjatyw
 • prezentacje wybranych przykładów i namysł nad tym co z nich wynika
 • jeśli okazują się skuteczne, poszukiwanie optymalnych modeli ich skalowania

Jeśli ta tematyka wydaje się Państwu interesująca i macie w tym zakresie własne doświadczenia (szczególnie te, którymi można się pochwalić przed innymi), zachęcamy do zgłoszenia się. Zachęcamy też do zgłaszania własnych propozycji tematów, jeśli chcecie o czymś porozmawiać lub brakuje Wam wiedzy. Postaramy się uwzględnić Wasze sugestie.

Kiedy? 6-7 grudnia 2023 (środa-czwartek)

Gdzie? Warszawa

Jak się zgłosić? Wystarczy wysłać do 1 grudnia października swoje zgłoszenie korzystając z formularza dostępnego TUTAJ. Do 2 grudnia wyślemy potwierdzenia udziału.

Kontakt w sprawie spotkania: Helena Bremer (hbremer@stocznia.org.pl)

Wydarzenie jest organizowane w ramach projektu Katalizator innowacji społecznych, który jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Szczegóły wydarzenia

 • Rodzaj wydarzenia:
  Bezpłatne
 • Termin rejestracji:
  1 grudnia 2023, 23:59
 • Początek wydarzenia:
  Jutro, 11:00
 • Zakończenie wydarzenia:
  W czwartek, 15:00
 • Miejsce:
  Warszawa, Polska
 • Organizator:
  Fundacja Stocznia
 • Osoba kontaktowa:
  Pokaż
 • E-mail:
  Pokaż

Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.