Szkolenia i wydarzenia - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Jak założyć organizację pozarządową Dowiedz się, zadaj pytania ekspertce. Przyjdź na webinar >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

„Szanuję, nie dyskryminuję!” – Miesiąc Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami [patronat ngo.pl]

Reklama
Cała Polska

1 maja 2024, 00:00

1 maja 2024, 00:00 - 31 maja 2024, 23:59

Bezpłatne

W dniu 5 maja obchodzony jest Europejski Dzień walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami. Jest to szczególna okazja, aby zwrócić uwagę opinii publicznej na problemy oraz wyzwania, które stoją przed osobami z niepełnosprawnościami w ich codziennym życiu.

Reklama

Według definicji Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych: „Dyskryminacja ze względu na niepełnosprawność ma miejsce, kiedy osoba, z powodu swojej niepełnosprawności, traktowana jest gorzej niż inna osoba w podobnej sytuacji.” Dlatego tak ważna jest świadomość, że każdy, indywidualnie, może dodać swoją cegiełkę, aby wspólny świat był miejscem przyjaznym, dającym równe szanse na godne życie, rozwój osobisty i sprawiedliwe traktowanie na wszystkich polach życia, bez przejawów dyskryminacji.  

Fundacja Avalon po raz drugi startuje z obchodami autorskiej akcji, zapoczątkowanej w ubiegłym roku, jaką jest Miesiąc Walki z Dyskryminacją OzN, przebiegający pod hasłem: „Szanuję nie dyskryminuję” i trwający cały maj.

Druga edycja Miesiąca Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami Fundacji Avalonotwiera się w nowej karcie poświęcona jest problematyce postrzegania i traktowania OzN. Fundacja Avalon zaprasza  wszystkich do wyrażenia swojego wsparcia dla zwiększenia reprezentacji OzN w mediach oraz budowania ich sprawiedliwego wizerunku.

W związku z obchodami Miesiąca Walki z Dyskryminacją OzN, Fundacja Avalon postanowiła zbadać jaki wizerunek OzN w mediach jest faktycznie obserwowany oraz interpretowany przez ankietowanych. Z przeprowadzanych, na grupie 2000 respondentów, badań wynikaotwiera się w nowej karcie, że ponad połowa z nich nie wie, jak ocenić wiarygodność przekazu, a duża część badanych spotyka się z powielaniem stereotypów - osoby z niepełnosprawnością jako ofiary lub superbohatera. Najczęściej kojarzonymi w mediach obrazami były: apele o wsparcie, pokazywanie choroby/cierpienia, podkreślanie tragiczności losu, a sam wizerunek kreowany był na wzbudzający współczucie.

Wspomniane prawidłowe postawy wobec osób z niepełnosprawnościami przedstawione zostały w przygotowanym przez Fundację Avalon poradniku savoir-vivre'u, który można pobrać w formie PDF. 

Fundacja Avalon zaprasza także do zabawy i wypełnienia Quizu „Szanuję, nie dyskryminuję”, w którym każdy może ocenić posiadaną wiedzę na temat codzienności z niepełnosprawnością i zmierzyć się z własnymi postawami wobec OzN. Fundacja przygotowała 11 pytań, zakończonych cennymi wskazówkami jak wzmocnić swoje zachowania. Już teraz koniecznie sprawdź się tutaj!  

Fundacyjny Piknik w Parku Szczęśliwickim w Warszawie

Podsumowaniem Miesiąca Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami będzie Piknik Fundacji Avalon, który odbędzie się w niedzielę, 26 maja w warszawskim Parku Szczęśliwickim. Całodzienne wydarzenie jest dostępne, otwarte i bezpłatne. Fundacja zaplanowała szereg dostosowanych atrakcji sportowych, edukacyjnych i muzycznych, gdzie każdy, niezależnie od wieku, znajdzie coś dla siebie.

Partnerzy i patroni wydarzenia

Do grona partnerów Miesiąca Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami Fundacji Avalon dołączyli Zrzutka.pl - platforma crowdfundingowa, która umożliwia łatwe i bezpośrednie przekazywanie darowizn oraz FaniMani.pl, czyli serwis pozwalający na generowanie darowizn przy zakupach online bez dodatkowych kosztów dla użytkowników.

Patronami medialnymi akcji są Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych „Nasze Sprawy”, NGO portal dla organizacji pozarządowych i portal Rampa. 

Wszystkie informacje na temat bieżących działań podejmowanych w ramach akcji od dnia 5 maja będzie można znaleźć tutaj.

Szczegóły wydarzenia

 • Rodzaj wydarzenia:
  Bezpłatne
 • Początek wydarzenia:
  1 maja 2024, 00:00
 • Zakończenie wydarzenia:
  31 maja 2024, 23:59
 • Organizator:
  Fundacja Avalon - Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym
 • Telefon:
  Pokaż

Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.