Szkolenia i wydarzenia - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Dowiedz się, jak uzyskać status OPP Zacznij w 2025 r. zbierać 1,5% podatku. Sprawdź jak >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Skrzypce nadbużańskie. Ognisko muzyki tradycyjnej włodawskiego Polesia

Reklama

Włodawa, Polska

27 czerwca 2024, 17:00

27 czerwca 2024, 17:00 - 15 listopada 2024, 23:59

Płatne

Poznaj i graj zapomnianą muzykę z poleskiego pogranicza. Towarzystwo dla Natury i Człowieka zaprasza młodzież i dorosłych na cykliczne zajęcia instrumentalne poświęcone dawnej muzyce nadbużańskiego Polesia. Zajęcia odbywać się będą w Hannie i Włodawie między czerwcem a listopadem.

Skrzypkowie: mistrz i uczeń.

Skrzypkowie: mistrz i uczeń.

Autor/źródło: W grafice wykorzystano fotografię Mateusza Bornego
Reklama

Zapraszamy do kapeli nadbużańskiej. Poznaj i graj zapomnianą muzykę z poleskiego pogranicza. Cykl zajęć (2x w miesiącu) dotyczyć będzie tradycyjnego repertuaru wiejskich muzykantów z okolic Włodawy. Melodie poznaliśmy od ostatnich poleskich muzyków oraz ze starych archiwalnych nagrań.

Zajęcia przeznaczone są dla młodzieży i dorosłych grających na skrzypcach, również na poziomie całkowicie początkującym. Istnieje możliwość dołączenia osób grających na innych instrumentach w stopniu przynajmniej średnio zaawansowanym (po konsultacji). Uczestnicy i uczestniczki muszą dysponować instrumentem. 

Zajęcia prowadzi Ewa Grochowska – jedna z bardziej doświadczonych wykonawczyń polskiej muzyki tradycyjnej, śpiewaczka, skrzypaczka. Uczennica wybitnych wiejskich muzykantów z Lubelskiego, Kieleckiego, Radomskiego. Gra m.in. w zespołach Tęgie Chłopy, Boygn Trio, Pomore Tanz Orchestra, Kadryl, współprowadzi Orkiestrę Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie.

Konieczne wcześniejsze zgłoszenia. Pierwsze spotkanie 27 czerwca (czwartek) o 17.00. Odpłatność za zajęcia wynosi symboliczne 5 zł za spotkanie. Szczegółowe informacje, harmonogram zajęć i formularz zgłoszeniowy na stronie ekolublin.pl/ogniskolub 81/743-71-04

KAPELA NADBUŻAŃSKA – ZAJĘCIA INSTRUMENTALNE

Tradycyjna muzyka instrumentalna włodawskiego Polesia nie jest już niemal praktykowana od kilku dekad. Ten oryginalny kulturowy fenomen pogranicza odszedł wraz z ostatnimi wiejskimi mistrzami. Od kilku lat staramy się przywrócić do praktyki repertuar i styl gry. Melodie spod Włodawy grywane są do tańca w Warszawie i innych miejscach. Teraz można przyłączyć się do tej przygody. Warsztaty oparte będą na nauce melodii tanecznych przekazanych przez pana Edmunda Brożka z Włodawy oraz pochodzących z archiwalnych nagrań muzykantów i śpiewaków z okolic Włodawy gromadzonych od lat 60. w zasobach Muzeum Wsi Lubelskiej, UMCS i w zbiorach rodzinnych. Ważnym elementem tradycji instrumentalnych pogranicza jest również granie muzyki obrzędowej, przejętej ze śpiewu, czym także się zajmiemy.

Nauka możliwa jest na wszystkich poziomach od zupełnie początkującego do zaawansowanego. Wszyscy adepci przejdą również równolegle przez naukę podstawowych zasad gry na bębenku obręczowym i basowania. Zapraszamy zarówno amatorów, jak i osoby z wykształceniem muzycznym. Dla każdego znajdą się zadania i melodie odpowiednie do umiejętności. UWAGA: zajęcia są nauką gry w stylu ludowym i są oparte na grze ze słuchu. Nie ma przeciwwskazań do notowania melodii na własny użytek).

Praca warsztatowa będzie zarówno indywidualna, jak i grupowa. Obejmie naukę i rozwój indywidualnego stylu gry każdej/każdego z uczestników, w odniesieniu do charakterystycznych cech stylistycznych różnych odmian i gatunków muzyki Polesia.

Zajęcia, zależnie od możliwości grupy, odbywać się mogą w Hannie i Włodawie

Szczegóły wydarzenia

  • Rodzaj wydarzenia:
    Płatne
  • Początek wydarzenia:
    27 czerwca 2024, 17:00
  • Zakończenie wydarzenia:
    15 listopada 2024, 23:59
  • Miejsce:
    Włodawa, Polska
  • Organizator:
    Towarzystwo dla Natury i Człowieka
  • Osoba kontaktowa:
    Pokaż
  • E-mail:
    Pokaż
  • Telefon:
    Pokaż

Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.