Szkolenia i wydarzenia - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Dowiedz się, jak uzyskać status OPP Zacznij w 2025 r. zbierać 1,5% podatku. Sprawdź jak >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Reklama
Cała Polska

1 września 2024, 00:00

1 września 2024, 00:00 - 30 września 2024, 23:59

Bezpłatne

Europejskie Dni Dziedzictwa (#EDD) to święto kultury, które co roku gromadzi tysiące uczestników w 48 krajach Europy. W Polsce 32. edycję #EDD obchodzimy pod hasłem „Szlaki. Sieci. Połączenia”. Wydarzenia organizowane w ramach tegorocznej edycji będę się odbywać przez cały miesiąc, ze szczególnym uwzględnieniem dwóch weekendów: 7-8 i 14-15 września. Narodowy Instytut Dziedzictwa pełni rolę ogólnopolskiego koordynatora. Wydarzenia, takie jak warsztaty, prelekcje czy spacery przygotowują liczne instytucje z całego kraju, a także osoby prywatne.

Reklama

EDD – promocja różnorodności regionalnego dziedzictwa i podkreślenie wspólnych korzeni

Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu. Co roku we wrześniu, w całej Europie można bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki oraz wziąć udział w wydarzeniach przygotowanych z tej okazji przez instytucje, ośrodki kultur, stowarzyszenia i osoby prywatne.  W zeszłym roku, w Polsce odbyło się ich prawie 1500. Inicjatywa ma na celu promowanie różnorodności dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. Oprócz obcowania z zabytkami, czasami niedostępnymi na co dzień, EDD to również spotkania z depozytariuszami dziedzictwa niematerialnego i okazja do popularyzowania regionalnych tradycji i zwyczajów.

Wydarzenia w ramach EDD 2024

W ramach EDD organizatorzy przygotowują różnorodne wydarzenia, z których każdy wybierze coś dla siebie. Są one skierowane do różnych grup wiekowych, a wiele z nich jest dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Odbywają się w dużych miastach i w małych miejscowościach, pozwalając dostrzec różnorodność dziedzictwa kulturowego naszego kraju.

W programie EDD znalazły się prelekcje, wystawy i wykłady, np.:

W ofercie wydarzeń EDD są też koncerty i spektakle w zabytkowych przestrzeniach, np.:

Dla tych, którzy chcą przenieść się w czasie, przygotowano rekonstrukcje i inscenizacje historyczne, np.:

Okazją do kontaktu z dziedzictwem niematerialnym będą pokazy tradycyjnego rzemiosła i rękodzieła, takie jak:

Osoby lubiące spędzać czas aktywnie zapraszamy do uczestnictwa w wycieczkach, spacerach, rajdach rowerowych i grach terenowych, np.:

Miłośnikom kulinariów proponujemy biesiady i festyny, na których będzie można spróbować regionalnych, tradycyjnych potraw:

To tylko ułamek wszystkich wydarzeń zaplanowanych na wrześniowe weekendy, a ich liczba stale rośnie. Szukaj ich na stronie Wydarzenia – Europejskie Dni Dziedzictwa.

Europejskie Dni Dziedzictwa 2024 odbędą się we wrześniu, ze szczególnym uwzględnieniem 7-8 września oraz 14-15 września.

Więcej informacji na stronie – edd.nid.pl oraz na mediach społecznościowych EDD i NID.

Patronem medialnym Europejskich Dni Dziedzictwa jest Polskie Radio S.A.

Szczegóły wydarzenia

  • Rodzaj wydarzenia:
    Bezpłatne
  • Początek wydarzenia:
    1 września 2024, 00:00
  • Zakończenie wydarzenia:
    30 września 2024, 23:59
  • Organizator:
    Narodowy Instytut Dziedzictwa
  • E-mail:
    Pokaż

Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.