Jak wypełnić wniosek o dotację od administracji? Mamy dla Ciebie praktyczny PDF. Sprawdź >
Nie jesteś sam - Projekt nr 2 w Wielkopolsce
Gostyń, Polska, Wrocławska 8/202
18 sierpnia 2024, 00:00
18 sierpnia 2024, 00:00 - 31 stycznia 2026, 23:59
Bezpłatne
Projekt „Nie jesteś samo, sama, sam” zajął drugie miejsce w konkursie „Pomoc społeczna, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywanie szans tych rodzin i osób - Wspieranie działań skierowanych do osób zależnych zagrożonych doświadczeniem przemocy lub doświadczających przemocy domowej, w szczególności do seniorów, dzieci, osób z ograniczoną sprawnością oraz działań w zakresie przeciwdziałania przemocy podejmowanych na rzecz osób zależnych”, przeprowadzonym przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu, reprezentujący Samorząd Województwa Wielkopolskiego.
Dzięki temu projekt „Nie jesteś samo, sama, sam” uzyskał dofinansowanie ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego w ramach otwartego konkursu ofert na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego z dziedziny pomocy społecznej w 2024 roku. Projekt jest też realizowany ze środków własnych Stowarzyszenia „DZIECKO”. Realizację działań projektowych wspiera jako partner Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.
Projekt jest realizowany na terenie całego województwa wielkopolskiego.
Przystępując do realizacji projektu „Nie jesteś samo, sama, sam”, Stowarzyszenie „DZIECKO” podejmuje działania, których celem jest wielokierunkowe wspieranie wielokierunkowe wspieranie osób uwikłanych w zjawisko przemocy domowej oraz specjalistów przeciwdziałających przemocy domowej, a także podnoszenie świadomości społecznej na temat zjawiska przemocy domowej, zagrażającego prawidłowemu funkcjonowaniu rodziny i jej stabilności. Celem jest także wskazywanie konieczności poszerzenia działań w zakresie przeciwdziałania przemocy wobec osób z niepełnosprawnościami oraz osób starszych.
Projekt zakłada następujące działania:
- upowszechnianie informacji o zakresie możliwości i form uzyskania pomocy przez osoby zależne w sytuacji uwikłania w przemoc poprzez wydanie folderu informacyjnego: "Nie jesteś samo, sama, sam".
- upowszechnianie informacji o zjawisku przemocy wobec osób zależnych w mediach (w tym elektronicznych);
- prowadzenie wsparcia w formie Ośrodka Wsparcia dla osób zależnych, zagrożonych doświadczeniem przemocy domowej "Nie jesteś samo, sama, sam";
- przeprowadzenie cyklu spotkań profilaktycznych z dziećmi i młodzieżą -"Jak radzić sobie z hejtem? (czyli przeciwdziałanie przemocy i cyberprzemocy rówieśniczej)”;
- przeprowadzenie cyklu spotkań ze środowiskiem osób z niepełnosprawnościami poszerzających wiedzę na temat zagrożeń płynących z przemocy domowej wobec tej grupy osób;
- przeprowadzenie cyklu spotkań ze środowiskiem seniorów poszerzających wiedzę na temat zagrożeń płynących z przemocy domowej wobec tej grupy osób;
- przeprowadzenie cyklu warsztatów podnoszących kompetencje opiekunów osób zależnych oraz kadry pracującej z osobami zależnymi (opiekunowie osób z niepełnosprawnościami, wychowawcy, nauczyciele dzieci, opiekunowie seniorów itp.) realizowanych na terenie 5 powiatów;
Poszczególne działania projektowe są odpowiedzią na zgłaszane przez specjalistów (nauczyciele, wychowawcy, rodzice, opiekunowie, psychologowie, kuratorzy sądowi, pedagodzy, pracownicy socjalni, asystenci rodzin, policjanci itp.) potrzeby poszerzania wiedzy w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom związanym z osobami zależnymi.
Są też odpowiedzią na oczekiwania zgłaszane przez organizacje zrzeszające seniorów czy wspierające osoby z niepełnosprawnościami: uniwersytety trzeciego wieku i koła PZERiI, dotyczące poszerzania wiedzy o przemocy wobec najstarszych członków rodzin.
Działania te pozwolą na podnoszenie kompetencji, w szczególności w zakresie rozpoznawania zagrożeń, w tym stopnia ich nasilenia, oraz na podejmowanie skutecznych działań interwencyjnych, profilaktycznych i pozwalających na minimalizowanie skutków przemocy domowej i rówieśniczej.
Organizacje, instytucje, grupy nieformalne oraz osoby potrzebujące wsparcia, zainteresowane skorzystaniem z działań projektowych proszone są o kontaktowanie się z koordynatorem projektu: tel. 601 071 487, mail: stowarzyszeniedziecko@wp.pl
Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Wykorzystano zdjęcie Danie Franco na unsplash
Szczegóły wydarzenia
-
Rodzaj wydarzenia:Bezpłatne
-
Początek wydarzenia:18 sierpnia 2024, 00:00
-
Zakończenie wydarzenia:31 stycznia 2026, 23:59
-
Miejsce:PCPR w Gostyniu
Gostyń, Polska
Wrocławska 8/202 -
Organizator:Stowarzyszenie "DZIECKO"
-
E-mail:Pokaż
-
Telefon:Pokaż
Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.
Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.