Szkolenia i wydarzenia - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Jak wypełnić wniosek o dotację od administracji? Mamy dla Ciebie praktyczny PDF. Sprawdź >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Reklama
PCPR w Gostyniu

Gostyń, Polska, Wrocławska 8/202

19 sierpnia 2024, 00:00

19 sierpnia 2024, 00:00 - 31 grudnia 2025, 23:59

Bezpłatne

Ruszyły zapisy na bezpłatne warsztaty dla rodziców. Celem warsztatów "Jak wychowywać bez przemocy? Warsztaty dla dobrych rodziców" jest wzmacnianie kompetencji i prawidłowych postaw rodzicielskich.

Autor/źródło: materiał graficzny Biura Rzecznika Praw Dziecka
Reklama

Ruszyły zapisy na bezpłatne warsztaty dla rodziców. Celem warsztatów "Jak wychowywać bez przemocy? Warsztaty dla dobrych rodziców" jest wzmacnianie kompetencji i prawidłowych postaw rodzicielskich.

Zajęcia będą odbywały się we wrześniu, październiku i listopadzie br. w budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borku Wlkp.  przy ul. Szkolnej 1. Zajęcia będą się odbywały przy zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.

Dodatkowo, by umożliwić rodzicom udział w zajęciach, w czasie warsztatów dla rodziców równolegle będą odbywać się zajęcia socjoterapeutyczne dla ich dzieci, wzmacniające przemiany w rodzinach.

Ważnym elementem szkoły dla rodziców będzie praca nad tym, jak najmniej krzywdzić dzieci w sytuacjach, gdy rodzice kłócą się, są w konflikcie, separacji czy po rozwodzie.

W czasie zajęć rodzice nauczą się m.in., jak radzić sobie z emocjami, jak rozmawiać, aby nie ranić, jak kochać i wymagać, przy jednoczesnym skutecznym wykonywaniu opieki nad dziećmi. Prowadzący zwrócą też uwagę  na stosowanie prawidłowych metod wychowawczych.

W czasie projektu są też prowadzone zajęcia socjoterapeutyczne dla dzieci, których rodzice uczestniczą w warsztatach – równoczesne czasowo z warsztatami dla rodziców - wzmacniające umiejętności komunikacyjne (w tym: asertywność, bezpieczne sposoby rozwiązywania konfliktów, radzenie sobie z agresją, współdziałanie w grupach) oraz zawierające elementy zabawy i relaksacji.

Jak podkreśla jeden z trenerów - specjalista interwencji kryzysowej - „Problem dysfunkcjonalności rodzin w obszarze wychowawczym staje się coraz poważniejszy. Świadczy o tym rosnącą z roku na rok liczba skierowań sądowych i kuratorskich na zajęcia podnoszące kompetencje rodzicielskie.”

Psycholog prowadzący warsztaty dodaje: -„Znaczenie rodziny jest olbrzymie w życiu każdego człowieka. W niej uczymy się jak żyć, jak okazywać emocje, jak troszczyć się o innych, jak realizować swoje marzenia. Dlatego ważne jest, aby nauczyć rodziców jak radzić sobie z emocjami, jak rozmawiać, jak ustalać granice, prawidłowe relacje, budować zasady i autorytet, jak być konsekwentnym, jak okazywać dzieciom miłości i szacunek i dawać poczucie bezpieczeństwa. Ważne jest też wsparcie dzieci oraz uświadomienie im, że zasady i granice określane przez rodziców mają charakter uniwersalny i służą dobru i bezpieczeństwu dziecka.”

Autorskie zajęcia w projekcie są prowadzone przez specjalistów Stowarzyszenia „DZIECKO” i PCPR w Gostyniu: psychologów, terapeutów, pracowników socjalnych i pedagogów. W czasie warsztatów i po ich zakończeniu rodzice uczestniczący w warsztatach będą mogli korzystać, odpowiednio do stwierdzonych potrzeb, z indywidualnych konsultacji  specjalistów w PCPR w Gostyniu i Stowarzyszenia „DZIECKO” (psychologów, pracowników socjalnych, pedagogów, terapeuty środowiskowego, prawnika, mediatora,) zapewniających wzmocnienie i zwiększenie kompetencji opiekuńczo-wychowawczych oraz wsparcie w rozwiązywaniu pojawiających się trudności wychowawczych i rodzinnych.

Organizatorzy (Stowarzyszenie „DZIECKO” i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu, we współpracy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. oraz Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Borku Wielkopolskim) zapraszają na zajęcia.

Zapisy indywidualne rodzin: telefon 65 572 75 28 (PCPR w Gostyniu – p. Lucyna Nowak) lub 725 167 236 czy 601 071 487 (Stowarzyszenie „DZIECKO” – p. Mirosław Sobkowiak), a także mail: stowaerzyszeniedziecko@wp.pl .  Zapisy są prowadzone do wyczerpania liczby miejsc.

Warsztaty kompetencyjne dla rodziców oraz zajęcia socjoterapeutyczne dla dzieci odbędą się w ramach projektu „To nie musi być Twoja historia”, który  zajął trzecie miejsce w konkursie „Pomoc społeczna, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywanie szans tych rodzin i osób - Wspieranie działań na rzecz przeciwdziałania przemocy w województwie wielkopolskim”,  przeprowadzonym przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu, reprezentujący Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Dzięki temu projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego w ramach otwartego konkursu ofert na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego z dziedziny pomocy społecznej w 2024 roku. Projekt jest też realizowany ze środków własnych Stowarzyszenia „DZIECKO”. Realizację działań projektowych wspiera jako partner Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.

Projekt jest realizowany na terenie całego województwa wielkopolskiego.

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Wykorzystano materiał graficzny Biura Rzecznika Praw Dziecka.

Szczegóły wydarzenia

  • Rodzaj wydarzenia:
    Bezpłatne
  • Początek wydarzenia:
    19 sierpnia 2024, 00:00
  • Zakończenie wydarzenia:
    31 grudnia 2025, 23:59
  • Miejsce:
    PCPR w Gostyniu
    Gostyń, Polska
    Wrocławska 8/202
  • Organizator:
    Stowarzyszenie "DZIECKO"
  • Osoba kontaktowa:
    Pokaż
  • E-mail:
    Pokaż
  • Telefon:
    Pokaż

Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.