Szkolenia i wydarzenia - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Jak założyć stowarzyszenie i napisać jego statut? Wszystkie informacje w poradniku PDF. Sprawdź >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Zielone projekty kulturalne | wykład ekspercki, 12 września, online

Reklama
Cała Polska

Dziś, 10:00 - 12:00

12 września 2024

Bezpłatne

Zapraszamy do udziału w tegorocznym cyklu spotkań w ramach wykładów eksperckich dla sektora kultury i kreatywnego. Celem spotkań jest podniesienie kompetencji i poszerzenie wiedzy potencjalnych wnioskodawców, dotyczącej priorytetów komponentu Kultura, kluczowych zagadnień związanych z planowaniem działań projektowych oraz przygotowaniem aplikacji.

Reklama

Pierwszy wykład w formacie online odbędzie się 12 września 2024 r. w godz. 10.00 – 12.00  będzie poświęcony Zielonym projektom kulturalnym – jak ograniczać emisje w wydarzeniach kulturalnych?

Zmiany klimatyczne to rzeczywistość, a ich spowolnienie wymaga zbiorowego wysiłku. Nie oznacza to jednak, że indywidualne działania nie mają znaczenia — wręcz przeciwnie, ich skumulowany efekt jest istotny. Pracownicy instytucji kultury mają jednak wyjątkową okazję, by wpłynąć na rzeczywistość w większym zakresie, niż szkoły czy urzędy. Instytucje kultury pełnią rolę współczesnych agor — miejsc spotkań i wymiany myśli. Cieszą się także dużym zaufaniem społecznym oraz mają potencjał budowania i wzmacniania lokalnych wspólnot, co jest kluczowe w czasach kryzysów, jak pokazała wojna w Ukrainie. Dlaczego więc nie wykorzystać tego potencjału dla dobra planety?

Celem spotkania jest wsparcie pracowniczek i pracowników instytucji kultury w inicjowaniu i rozwijaniu zrównoważonego podejścia do organizowania projektów i działań kulturalnych. W trakcie wydarzenia omówimy najczęstsze źródła emisji związane z działalnością kulturalną oraz metody ich ograniczania. Uczestnicy dowiedzą się, jak organizować catering o niskim śladzie wodnym i minimalizować ilość odpadów po projektowych. Webinar poruszy również temat greenwashingu i sposobów unikania go w organizacji wydarzeń. Przyjrzymy się cyklowi życia rzeczy i zastanowimy się, jak promować gospodarkę o obiegu zamkniętym. Poznamy metody wplatania edukacji ekologicznej w działania kulturalne. Przede wszystkim jednak zachęcimy do krytycznego myślenia i kreatywnego poszukiwania ekologicznych rozwiązań oraz nowych źródeł finansowania zielonych projektów.

Wykład poprowadzi Joanna Tabaka –  trenerka i ekoedukatorka w zakresie ograniczania negatywnego wpływu instytucji i działań kulturalnych na środowisko oraz ekspertka ds. budowania strategii rozwoju publiczności w sektorze kultury. Przeprowadziła ponad 200 warsztatów i spotkań dla lokalnych domów kultury, bibliotek, teatrów i muzeów w całej Polsce. Zapraszana do udziału w wykładach, konferencjach i publikacjach, przez instytucje kultury, urzędy miejskie oraz uniwersytety czy organizacje pozarządowe. Dwukrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2016 i 2020). Autorka dwóch publikacji o ekologizacji instytucji kultury: „Kultura naturze, z Syrenką w tle. Dobre praktyki proekologiczne w warszawskich instytucjach kultury” oraz „Zielona Instytucja Kultury. O stawaniu się miejscem kultury przyjaznym naturze”. Prowadzi dwa blogi pt. „Widok na Widownię” (od 2015) i „Zielona Instytucja Kultury” (od 2020).
Fascynują ją psychologiczne aspekty inicjowania i podtrzymywanie zielonych nawyków. joannatabaka.pl

więcej informacji: https://kreatywna-europa.eu/zielone-projekty-kulturalne-wyklad-ekspercki-12-wrzesnia-online/ 

Szczegóły wydarzenia

  • Rodzaj wydarzenia:
    Bezpłatne
  • Początek wydarzenia:
    Dziś, 10:00
  • Zakończenie wydarzenia:
    Dziś, 12:00
  • Organizator:
    Creaive Europe Desk Polska
  • E-mail:
    Pokaż

Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.