Jak stworzyć budżet projektu? Dowiedz się podczas webinaru eduNGO. Dołącz >
Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie. Jesień 2024 [patronat ngo.pl]
18 września 2024, 17:00
18 września 2024, 17:00 - 20 listopada 2024, 23:59
Bezpłatne
Rusza jesienna edycja festiwalu filmowego WATCH DOCS. W programie pokazy w ponad 20 miejscowościach w całej Polsce!
Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie organizowany jest od 2003 r. we współpracy z partnerami z całej Polski – organizacjami pozarządowymi, ośrodkami akademickimi, teatrami, kinami i innymi instytucjami kulturalnymi – którzy wybierają filmy z repertuaru ostatniej edycji warszawskiego festiwalu międzynarodowego.
W tym roku festiwal odwiedzi łącznie ponad 45 miejscowości. Na trasie nadchodzącej jesiennej edycji znalazły się miasta: Bielsko Biała, Cieszyn, Gdynia, Gniezno, Gorzów Wielkopolski, Jawor, Katowice, Kielce, Kraków, Mińsk Mazowiecki, Mrągowo, Płock, Przemyśl, Rzeszów, Sanok, Sochaczew, Suwałki, Szydłowiec, Tarnowskie Góry, Zabrze oraz Żywiec.
Na festiwalu będzie można zobaczyć najlepsze filmy dokumentalne ostatniego sezonu – między innymi:
„20 dni w Mariupolu” – wstrząsający filmowy akt oskarżenia Rosji: zapis zagłady tytułowego miasta z narażeniem życia zrealizowany przez jedynego korespondenta, który pozostał w nim do końca. Zdobywca Oscara® w kategorii „najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny” i nagrody BAFTA® oraz zwycięzca najważniejszych festiwali filmowych na świecie, takich jak Sundance, CPH:DOX czy IDFA. Film docenili również polscy widzowie – publiczność i jurorzy Konkursu głównego 23. MFF WATCH DOCS.
„Plan C. Nie będziesz szła sama” – Tracy Droz Tragos, zwyciężczyni Sundance z 2014 roku, przygląda się amerykańskim aktywistkom, które nie bacząc na prawne konsekwencje, zapewniają kobietom dostęp do bezpiecznej aborcji. Film pokazuje pracę lekarek, które podejmują ryzyko prawne i narażają się na przemoc, gdyż etyka zawodu oraz zwykłe poczucie przyzwoitości nakazują im pomagać dalej. Brzmi znajomo?
„Tokio Uber blues. Samotność kuriera” – kto dostarcza jedzenie pod nasze drzwi? Autor filmu podejmuje pracę jako rowerowy kurier rozwożący fast food w ogarniętym pandemiczną gorączką Tokio. To film dla wszystkich tych, którzy chcą zrozumieć rzeczywistość, w której wszystko można zamówić przez aplikację. Po tym seansie sformułowanie „żyć od pierwszego do pierwszego” nabiera zupełnie nowego znaczenia.
„Mur” – debiutancki dokument mieszkającej we Włoszech aktorki Kasi Smutniak. Po raz pierwszy na dużym ekranie z tak bliska możemy obserwować realia sytuacji na polsko-białoruskiej granicy z punktu widzenia aktywistów szukających w Puszczy Białowieskiej zagubionych migrantów.
Pokazom filmowym towarzyszą imprezy towarzyszące, takie jak spotkania z ekspertami, dyskusje panelowe, fora organizacji pozarządowych, wystawy fotografii, koncerty czy spektakle. 22. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS potrwa od kwietnia do końca listopada.
Wstęp na wszystkie projekcje filmowe i imprezy towarzyszące jest bezpłatny.
Szczegóły dotyczące lokalnych edycji festiwalu objazdowego tutaj.
Organizator: Helsińska Fundacja Praw Człowieka
Współfinansowanie: Miasto Stołeczne Warszawa, Unia Europejska („Kreatywna Europa” MEDIA), Ambasada Królestwa Niderlandów, Open Society Foundations
Partnerzy: ChaiKola
Patroni medialni: OKO.press, ngo.pl, Nowa Polszcza
—
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską. Poglądy i opinie wyrażone w ramach projektu są wyłącznie poglądami autorów treści i nie muszą odzwierciedlać stanowiska Unii Europejskiej ani Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury. Unia Europejska ani organ przyznający dofinansowanie nie ponoszą odpowiedzialności za poglądy i opinie wyrażone w ramach projektu.
Szczegóły wydarzenia
-
Rodzaj wydarzenia:Bezpłatne
-
Początek wydarzenia:18 września 2024, 17:00
-
Zakończenie wydarzenia:20 listopada 2024, 23:59
-
Miejsce:Helsińska Fundacja Praw Człowieka
-
Organizator:Helsińska Fundacja Praw Człowieka
-
E-mail:Pokaż
Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.
Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.