Szkolenia i wydarzenia - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Jak założyć stowarzyszenie zwykłe? Polecamy niezawodny komplet: poradnik i wzór regulaminu. Sprawdź >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Międzynarodowy Dzień Dziewczyn 2024 - konferencja "Bezpieczniejsze miasta dla dziewcząt*"

Dzięki temu wydarzeniu
nie musimy polegać na reklamach.
Dziękujemy!
Dokładny adres zostanie podany osobom które zgłoszą swój udział

Warszawa, Polska, Konferencja odbędzie się w odległości ok. 150 metrów od Dworca Centralnego

za 22 dni

11 października 2024, 09:00

Bezpłatne

Fundacja Juniper i Plan International Polska, przy wsparciu Ministry ds. Równości Katarzyny Kotuli oraz Miasta Kraków, Warszawskiej Rady Kobiet i Magazynu Szajn, zapraszają do udziału w ekspercko - decydenckiej konferencji pt. „Bezpieczniejsze miasta - rozwiązania i rekomendacje dla instytucji i społeczności w zakresie przeciwdziałania przemocy wobec dziewcząt* i młodych kobiet*”.

Zdjęcie Barbary Wołk z obchodów Międzynarodowego Dnia Dziewczyn w 2023, zorganizowanych w Parlamencie Europejskim.

Zdjęcie Barbary Wołk z obchodów Międzynarodowego Dnia Dziewczyn w 2023, zorganizowanych w Parlamencie Europejskim.

Autor/źródło: archiwum fudnacji Juniper

87 % dziewczyn* domaga się, by  władze publiczne poważnie  potraktowały kwestie bezpieczeństwa  dziewcząt* i młodych kobiet*  w przestrzeniach publicznych.

Przemoc wobec dziewczyn* i kobiet* (VAWG) oraz inna przemoc ze względu na płeć (GBV) ma charakter epidemii i jest jednym z najbardziej powszechnych naruszeń praw człowieka. Przemoc ta, nie tylko sama w sobie jest przestępstwem i źródłem cierpienia, ale także uniemożliwia lub skrajnie utrudnia korzystanie z innych praw i zasobów społecznych oraz rozwój. 

Jednocześnie - przemocy można skutecznie zapobiegać. Problem przemocy ma charakter interdyscyplinarny i taki charakter muszą mieć działania profilaktyczne. Niestety, aktualne rozwiązania (i ich brak) negatywnie wpływają na bezpieczeństwo dziewcząt i młodych kobiet*.

Spotkamy się w Międzynarodowy Dzień Dziewczyn, który został ustanowiony przez ONZ aby zwrócić uwagę na sytuację dziewczyn/ek* w różnych częściach świata oraz przyczynić się do wypracowywania strategii przeciwstawiania się przemocy i dyskryminacji, m.in. dzięki wzmocnieniu perspektywy i głosu dziewczyn* oraz młodych kobiet*.

Konferencja będzie poświęcona politykom, strategiom i narzędziom w zakresie profilaktyki/zapobiegania przemocy, z którą - w przestrzeniach publicznych - spotykają się dziewczyny* i kobiety* w całej swojej różnorodności. 

W trakcie konferencji zostaną przedstawione m.in. wyniki badań zrealizowanych w projekcie Safer Cities/Building Safer Futures: A Youth-Centric Approach to Urban Safety in Poland. W okresie od lutego do czerwca 2024, zbadałyśmy w jaki sposób dziewczyny* i młode kobiety, w całej swojej różnorodności, doświadczają bezpieczeństwa (lub jego braku), przemocy i dyskryminacji w przestrzeniach publicznych w Krakowie i Warszawie, co o tym decyduje, a także jaki jest stan prawny i jakie są podejmowane działania w tym obszarze.  Zrealizowałyśmy 10 spacerów badawczych z udziałem 64 DiMK* (z niepełnosprawnościami i bez, z doświadczeniem migracji i uchodźctwa, pochodzącymi z Armenii, Białorusi, Inguszetii, Kazachstanu, Niemiec, Ukrainy i Polski, a także ze społeczności LBTQ+). Spacery były okazją do wspólnego mapowania/odczytywania przestrzeni (ulic, zaułków, środków transportu miejskiego, budynków użyteczności publicznej i przestrzeni handlowych) pod kątem (braku) bezpieczeństwa. Po każdym spacerze odbywał się grupowy wywiad zogniskowany, oraz zajęcia empowermentowe skupione na poszukiwaniu rozwiązań i wzmacnianiu sprawczości. Zostały opracowane raporty z przeglądu dokumentów i programów dotyczących bezpieczeństwa w Warszawie i Krakowie, oraz z wywiadów pogłębionych z ekspertkami zajmującymi się omawianą tematyką. 
Wyniki tych badań stanowiły podstawę do kolektywnego wielosektorowego wypracowania rekomendacji zmian i postulatów rzeczniczych, by doświadczenia i perspektywy różnych DiMK, były reprezentowane i uwzględniane w odpowiednio sformułowanych politykach i programach publicznych (miejskich, centralnych, realizowanych przez instytucje kultury i uczelnie). Osoby uczestniczące w konferencji będą mogły zapoznać się z tymi zaleceniami.

Konferencja będzie unikatową okazją do wymiany wiedzy i obiecujących praktyk w tworzeniu bezpieczniejszych przestrzeni publicznych oraz do nawiązania współpracy między osobami reprezentującymi różne struktury decyzyjne na szczeblu krajowym i lokalnym, a także różne sektory: administrację publiczną, szkolnictwo wyższe, kulturę i społeczeństwo obywatelskie. Ważnym głosem podczas konferencji będzie głos dziewcząt* i młodych kobiet (w naszej komunikacji gwiazdka oznacza uwzględnianie szerokiego grona osób, które doświadczyły socjalizacji i życia jako dziewczyna/kobieta i/lub które identyfikują się jako dziewczyna/kobieta (w tym osoby niebinarne i transpłciowe)).

Szczegółowy program i formularz zgłoszeniowy znajduje się w poniższym linku.

Liczba miejsc ograniczona.

Dostępność: wydarzenie będzie tłumaczone między językami polskim a PJM, angielskim (w zależności od potrzeb); wydarzenie zostanie zrealizowane w przestrzeniach dostępnych dla osób korzystających z wózków.

Szczegóły wydarzenia

  • Rodzaj wydarzenia:
    Bezpłatne
  • Początek wydarzenia:
    11 października 2024, 09:00
  • Zakończenie wydarzenia:
    11 października 2024, 14:30
  • Miejsce:
    Dokładny adres zostanie podany osobom które zgłoszą swój udział
    Warszawa, Polska
    Konferencja odbędzie się w odległości ok. 150 metrów od Dworca Centralnego
  • Organizator:
    fundacja Juniper
  • Osoba kontaktowa:
    Pokaż
  • E-mail:
    Pokaż
  • Telefon:
    Pokaż

Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.