Szkolenia i wydarzenia - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Jak założyć stowarzyszenie zwykłe? Polecamy niezawodny komplet: poradnik i wzór regulaminu. Sprawdź >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Reklama
Cała Polska

Dziś, 00:00

20 września 2024, 00:00 - 29 września 2024, 23:59

Płatne

Nowy film Lidii Dudy to jeden z najważniejszych i najczęściej nagradzanych polskich filmów dokumentalnych tego roku. Film zdobył nagrody w Salonikach, Warszawie i Pradze, a bohaterów Asię i Marka oraz ich dzieci: Franka, Ignacego i Marysię pokochały widownie licznych festiwali filmowych.

Reklama

We wrześniu w sześciu miastach Polski odbędą się pokazy przedpremierowe – trasa rozpocznie się 20 września w Warszawie, a zakończy się 29 września na uroczystej premierze w Łodzi. Każdej projekcji będzie towarzyszyło spotkanie z twórczyniami i bohaterami filmu.

Trasa filmu „Las”:

20.09. Warszawa: Kinoteka

22.09. Katowice: Światowid

23.09. Wrocław: Kino Nowe Horyzonty

24.09. Lublin: Kino CK

25.09. Gdańsk: Kino Muzeum

26.09. Gdynia: Gdyńskie Centrum Filmowe w ramach Polskiego Festiwalu FIlmów Fabularnych

29.09. Łódź: EC1 – Uroczysta premiera

Organizatorem trasy jest Festiwal WATCH DOCS, dystrybutor takich tytułów jak „20 dni w Mariupolu” (zdobywca Oscara dla najlepszego filmu dokumentalnego) czy „Syndrom Hamleta” w reż. Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego.

OPIS FILMU

Asia i Marek mieszkają z trojgiem dzieci w Puszczy Białowieskiej, tuż przy granicy z Białorusią. Kiedy tuż po studiach spełniali swoje marzenie o kupnie domu, nie mieli pojęcia, co spotka ich w tym małym raju. Zainstalowane w terenie kamery do tej pory służyły im do obserwacji zwierząt. Ale nocne nagrania pokazują, że w lesie pojawili się ludzie – uchodźcy próbujący znaleźć bezpieczną drogę do Europy. Cała rodzina angażuje się w pomoc mimo braku jakiegokolwiek wsparcia ze strony państwa. Od tej pory las będzie dla nich zupełnie innym miejscem. Jak wrócić do domu, koło którego umierają ludzie?

W MEDIACH O FILMIE

Agnieszka Pilacińska (Pełna sala) napisała o filmie: „Lidii Dudzie udało się opowiedzieć o temacie z pierwszych stron gazet, unikając publicystyki. Kino o istocie człowieczeństwa”.

„Poruszająca lekcja empatii, wizja raju skażonego ludzką krzywdą i opowieść o pomaganiu w czasach, gdy grożą za to surowe konsekwencje”.
(Radosław Czyż, Gazeta Wyborcza)

„Dokument Lidii Dudy to film bolesny i piękny zarazem. Kino wybitne”.
Bartosz Staszczyszyn, Culture.pl

KAMPANIA IMPAKTOWA

Dystrybucja filmu posłuży jako okazja do szukania odpowiedzi na pytanie – czy kino dokumentalne może zmieniać świat? Dlatego pokazom będzie towarzyszyć kampania impaktowa POMAGANIE NIE MA GRANIC, która zaprowadzi film w progi instytucji odpowiedzialnych za procesy legislacyjne w Polsce, stawiając sobie za cel wprowadzenie zmian w praktyce prawnej służących zniesieniu odpowiedzialności karnej za udzielanie pomocy potrzebującym. Kampanię będą prowadziły prawniczki i prawnicy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, organizatora Festiwalu WATCH DOCS, a do prowadzenia działań sojuszniczych zaproszone zostaną organizacje, wolontariusze i mieszkańcy Podlasa zaangażowani w niesienie pomocy humanitarnej na granicy polsko-białoruskiej. Pomaganie osobom potrzebującym nie powinno być karane przez państwo.

SYTUACJA NA GRANICY

Od sierpnia 2021 na granicy polsko-białoruskiej trwa kryzys humanitarny. Zgodnie z raportami organizacji praw człowieka 116 osób uchodźczych zmarło podczas prób przekroczenia granic Białorusi z Polską, Litwą i Łotwą. W sytuacji braku jakiejkolwiek państwowej opieki humanitarnej powstał oddolny system pomocy na granicy, dzięki któremu udzielono wsparcia ponad 25 tysiącom potrzebującym.

Polskie organizacje pozarządowe, wolontariusze, aktywiści i przedstawiciele lokalnych władz dostarczają osobom uchodźczym wodę, jedzenie, zapewniają pomoc medyczną i prawną. Działania te piętnowane są przez władze i instytucje rządowe oraz – wbrew obowiązującym przepisom – kryminalizowane.


WIĘCEJ O FILMIE

Film zdobył nagrody na międzynarodowych festiwalach filmowych:

  • Srebrny Aleksander na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Salonikach 2024
  • Nagroda Główna w Konkursie Polskim
  • Grand Prix Dolnego Śląska
  • Nagroda Smakjam za najlepszą produkcję
  • Nagroda Amnesty International
  • na Festiwalu Filmowym Millenium Docs Against Gravity 2024
  • Wyróżnienie IDF na East Silver Market w Pradze

Twórczynie i twórcy filmu:

  • Scenariusz i Reżyseria: Lidia Duda
  • Zdjęcia: Zuzanna Zachara-Hassairi
  • Montaż: Lidia Duda, Filip Stanisławski
  • Dźwięk: Krzysztof Ridan, Pavel Rejholec, mpse
  • Producenci: Patryk Sielecki, Michał Ostatkiewicz, Aleksandra Ostatkiewicz Koproducenci: Michał Sikora, Anna Bławut-Mazurkiewicz, Lidia Duda
  • Producentka Zasięgu: Weronika Adamowska
  • Produkcja: Fundacja Filmowa Lumisenta
  • Koprodukcja: Lonely Production, Studio Filmowe Rabarbar, Canal+ Polska, EC1-Łódź – Miasto Kultury
  • Współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Czeski Fundusz Filmowy
  • World Sales: Rise And Shine World Sales
  • Dystrybucja: WATCH DOCS Dystrybucja

Lidia Duda jest reżyserką i scenarzystką filmów dokumentalnych. Jej przedostatni film „Pisklaki” (2022) został uhonorowany Nagrodą Marco Zucchiego w sekcji Semaine de la critique na Festiwalu Filmowym w Locarno w 2022 roku, a także czterema nagrodami na festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Jest dwukrotną zdobywczynią̨ Grand Prix na Krakow Film Festival za filmy „Herkules” (2005) i „Uwikłani” (2012), a także laureatką Grand Prix na festiwalach filmowych w: Chicago, Nowym Jorku, Houston, Stambule, Meksyku, Moskwie, Banff, Kantonie i Pradze. Lidia Duda jest także laureatką Nagrody Grand Press za „U nas w Pietraszach” (2002). Jest członkinią̨ Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Polskiej Akademii Filmowej oraz Gildii Polskich Reżyserów Dokumentalnych.

Zuzanna Zachara-Hassairi to wielokrotnie nagradzana autorka zdjęć́ do filmów dokumentalnych i fabularnych. Dwukrotna laureatka „Jantara” za najlepsze zdjęcia na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” (2019 i 2022). Została także nagrodzona na Festiwalu Filmowym Zsigmond Vilmos na Węgrzech (2021) oraz na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2019). Razem z Wojciechem Staroniem jest autorką zdjęć́ do nagrodzonego na 75. Festiwalu Filmowym w Locarno filmu Lidii Dudy „Pisklaki” (2022). Portal Culture.pl umieścił ją na liście dziesięciu najciekawszych operatorek i operatorów młodego pokolenia w Polsce. Uczestniczka prestiżowego programu Berlinale Talents 2024, dedykowanego wspieraniu talentów filmowych z całego świata.

WERDYKTY JURY FESTIWALI

„Gdy trójka dzieci i ich rodzice wyprowadzają się z miasta, myślą, że znaleźli raj na ziemi oraz azyl od problemów trawiących nowoczesne społeczeństwa. Ale opresyjna polityka wkrótce dociera i tam, i wystawia na próbę rodzicielskie metody dorosłych oraz odporność dziecięcego świata. Reżyserka i jej współpracownicy stworzyli film, który jest nieustępliwym głosem sprzeciwu wobec niemoralnej polityki, a uczynili z punktu widzenia serc i oczu nieoczywistych bohaterów. Jednocześnie zostawiają nas z nadzieję, że w tych mrocznych czasach światło człowieczeństwa lśni mocno”.
Jury Konkursu Polskiego, Millenium Docs Against Gravity

„Las w reżyserii Lidii Dudy to czuły, intymny portret rodziny szukającej szczęścia, która głęboko po ludzku odpowiada na cierpienie Innych, nieoczekiwanie wkraczające do jej spokojnego świata. Las, przestrzeń niewinna, ochraniająca, przekształca się w krajobraz zaburzony, pole zmagań o człowieczeństwo, przestrzeń relacji ze światem. To głos, który wybrzmiewa tym donośniej, im dyskretniej kamera towarzyszy portretowanym postaciom”.
Grand Prix Dolnego Śląska, Millenium Docs Against Gravity

Szczegóły wydarzenia

  • Rodzaj wydarzenia:
    Płatne
  • Początek wydarzenia:
    Dziś, 00:00
  • Zakończenie wydarzenia:
    29 września 2024, 23:59
  • Organizator:
    Festiwal WATCH DOCS
  • Telefon:
    Pokaż

Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.