Szkolenia i wydarzenia - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Jak założyć stowarzyszenie zwykłe? Polecamy niezawodny komplet: poradnik i wzór regulaminu. Sprawdź >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Ogrody kolorów i zapachów w Centrum Rehabilitacji, Edukacji i Opieki TPD „Helenów"

Reklama

Warszawa, Polska

Dziś, 11:00 - 23:59

19 września 2024

Bezpłatne

W czwartek, 19 września (od godz. 11.00), edukatorki i edukatorzy Klubu Gaja razem z dziećmi i młodzieżą z Centrum Rehabilitacji, Edukacji i Opieki TPD „Helenów" w Warszawie założą na terenie centrum ścieżkę sensoryczną, grządki podwyższone i zbudują budki lęgowe dla ptaków, wiewiórek i owadów zapylających. Wzdłuż ścieżki sensorycznej powstanie osiem ogrodów – owoców, zapachów, dotyku i kolorów.

Kwitnący labirynt, który powstał w ramach projektu "Święto Drzewa - ogrody dla przyrody" w Sosnowcu.

Kwitnący labirynt, który powstał w ramach projektu "Święto Drzewa - ogrody dla przyrody" w Sosnowcu.

Autor/źródło: Fot. Klub Gaja
Reklama

Wydarzenie edukacyjne odbędzie się w ramach projektu Klubu Gaja „Święto Drzewa – ogrody dla przyrody 2024-26” dofinansowano ze środków Fundacji Drzewo i Jutro.

Wspólnym celem Klubu Gaja i Fundacji Drzewo i Jutro jest edukacja dzieci i młodzieży w zakresie różnorodności biologicznej poparta konkretnym działaniem – zakładaniem terenów zieleni przyjaznych dla przyrody i ludzi. Ogród sensoryczny w Centrum Rehabilitacji, Edukacji i Opieki TPD „Helenów" powstanie wzdłuż istniejącego chodnika. Zaprojektowane przez architekt krajobrazu Ewę Nowacką nasadzenia to rośliny rodzime, które zwiększą bioróżnorodność tego miejsca i będą stanowić stołówkę dla dzikich zapylaczy i siedliska dla różnych gatunków zwierząt.

Wzdłuż ścieżki sensorycznej powstanie osiem ogrodów mających odrębny charakter i oddziałujących na inne zmysły. W ogrodzie owoców posadzone zostaną wiśnie, porzeczki i agresty, które będzie można zrywać podczas letnich zbiorów. Rośliny w ogrodzie zapachów wydzielać będą przyjemne zapachy po potarciu liści lub wąchaniu kwiatów. Dobór roślin w ogrodzie dotyku cechuje duża różnorodność doznań po dotknięciu. Jedna są miękkie, wręcz aksamitne, inne lekko kłujące, jeszcze inne szorstkie. Ogrody kolorów zostały dobrane ze względu na kolor kwiatów i porę kwitnienia. Wzdłuż ścieżki powstanie ogród niebieski, różowy, biały, fioletowy i żółty. 

Zbigniew Drzewiecki, dyrektor Centrum Rehabilitacji, Edukacji i Opieki TPD „Helenów" mówi – „Założona ścieżka sensoryczna będzie miała ogromne znaczenie dla rozwoju naszych wychowanków. Wpływ przyrody oraz praca w ogrodzie to bardzo pozytywne bodźce oddziaływujące na zachowanie, samopoczucie i rozwój poznawczy. Przebywanie w ogrodzie uwrażliwia na piękno otaczającej przyrody oraz na estetykę najbliższego otoczenia. Pozwala na oderwanie się od codziennych problemów, przynosi chwilę radości i wytchnienia. Bardzo ważnym i przyjemnym momentem jest odpoczynek, odłożenie narzędzi na bok i przyjrzenie się efektom wspólnych działań. Spacer wzdłuż nowej ścieżki sensorycznej pozwoli na obserwacje roślin i podziwianie otaczającej nas przyrody. Wzbudzi to potrzebę troski o rośliny, które będziemy wspólnie pielęgnować, aby cieszyły nasze oko przez długi czas”.

Jolanta Migdał z Klubu Gaja, koordynatorka projektu, dodaje – „Ścieżka sensoryczna zostanie obsadzona ponad 30 gatunkami różnych bylin i krzewów, takich jak konwalia majowa, mięta długolistna, kocimiętka właściwa, macierzanka wczesna, bodziszek łąkowy, berberys zwyczajny, czarny bez, żarnowiec miotlasty, czy bez koralowy. Rośliny te będą dobrym źródłem pyłku i nektaru, tak potrzebnego przez cały rok dzikim zapylaczom, a także owoców, z których chętnie skorzystają ptaki i inne małe zwierzęta żyjące na tym terenie”.

Wydarzenia w ogrodzie Centrum Rehabilitacji, Edukacji i Opieki TPD „Helenów" ma charakter edukacyjny. Wspólnie z dziećmi i młodzieżą zespół Klubu Gaja zbuduje różne schronienia dla dzikich zwierząt, które posłużą obserwacji przyrody. Ogród wzbogaci się o budki lęgowe dla ptaków i wiewiórek oraz domki dla dzikich zapylaczy. Nowe grządki podwyższone, które staną wzdłuż ścieżki, posłużą podopiecznym do uprawy m.in. ziół i warzyw.

Projekt „Święto Drzewa – ogrody dla przyrody 2024-26” dofinansowano ze środków Fundacji Drzewo i Jutro.

Na zdjęciach: Chodnik wzdłuż którego powstanie ścieżka sensoryczna w Warszawie i kwitnący labirynt, który powstał w ramach projektu w Sosnowcu. Fot. Klub Gaja.

Szczegóły wydarzenia

  • Rodzaj wydarzenia:
    Bezpłatne
  • Początek wydarzenia:
    Dziś, 11:00
  • Zakończenie wydarzenia:
    Dziś, 23:59
  • Miejsce:
    Warszawa, Polska
  • Organizator:
    Klub Gaja

Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.