Szkolenia i wydarzenia - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Jak założyć stowarzyszenie zwykłe? Polecamy niezawodny komplet: poradnik i wzór regulaminu. Sprawdź >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Jaka będzie Przyszłość? Światowy Tydzień Działania na rzecz Agendy 2030

Reklama
Cała Polska

Jutro, 00:00

20 września 2024, 00:00 - 29 września 2024, 23:59

Bezpłatne

Po raz ósmy na świecie, po raz drugi w Polsce startuje Światowy Tydzień Działania.

Reklama

W tym roku w dniach 20-29 września odbędzie się szereg wydarzeń: konferencji, webinarów, paneli, spotkań organizowanych w szerokim partnerstwie. Partnerami Głównymi wrześniowych wydarzeń są: INPOST Polska, Orange Polska, Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań, Stena Recycling Polska, a inspiratorem i koordynatorem działań Kampanii 17.Celów oraz Światowego Tygodnia i Dnia Działania jest CSR Consulting.

Światowy Tydzień Działania na rzecz Celów Zrównoważonego Rozwoju (Global Week to Act For SDGs) obchodzony jest corocznie, jego finałem jest Światowy Dzień Działania 25 września, przypadający w rocznicę przyjęcia Agendy 2030. Na całym globie przez cały tydzień organizowane są wydarzenia szerzące wiedzę o Celach i zachęcające do podjęcia działań na ich rzecz, tworząc światowy ruch dla ich osiągnięcia.  Inicjatorem inicjatywy jest Sekretarz Generalny ONZ. Tydzień organizowany jest przez SDG Action Campaign ONZ.

Oficjalnym hasztagiem Tygodnia jest podobnie jak w roku ubiegłym #Act4SDGs czyli „działaj na rzecz Celów”. W tym roku dokładamy dziś #dlaGospodarkiPrzyszłości, bo w obliczu kryzysu klimatycznego, degradacji środowiska i nierówności społecznych, nasze działania mają ogromne znaczenie. Przyszłość to nie tylko czas, który nadejdzie, ale także nasze dzisiejsze decyzje i działania, które kształtują to, co nas czeka.

Jak to wygląda w Polsce?

W 2024 roku Polska zajmuje stabilne 10. miejsce w globalnym Indeksie SDG, co świadczy o znaczącym postępie w realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju. Jednak wciąż istnieją obszary, w których konieczne są dalsze działania, takie jak odpowiedzialna produkcja i konsumpcja. Te działania mają doprowadzić do realizacji Agendy 2030, ale przede wszystkim do tworzenia biznesów, budowania firm i świadomości społecznej wokół gospodarki, która wybiega w przyszłość. W roku 2024 dla Kampanii 17. Celów najważniejsze wydarzenia skupiały się wokół tematów związanych z przyszłością, gospodarką GOZ, wspólnym działaniem, rolą biznesu w miejskim ekosystemie i te tematy wybrzmią w trakcie Światowego Tygodnia Działania.

Maraton wydarzeń 20-29 września 2024 zaczynamy 18 września konferencją pasową, na której wraz z przedstawicielami: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Polskiego Czerwonego Krzyża, oraz Axel Springer Polska omówimy harmonogram działania na cały tydzień i najważniejsze wątki. 

20.09.2024 w trakcie konferencji, „Miasta kluczowym partnerem zmiany w kierunku gospodarki” eksperci i ekspertki GUS, SGH, INPOST Polska , Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań GOZ 2030 przedstawią rolę miast w realizacji Agendy 2030, bo współczesne wyzwania, takie jak zmiany klimatyczne i urbanizacja, wymagają aktywnego zaangażowania miast w tworzenie innowacyjnych rozwiązań. Miasta są kluczowym partnerem w transformacji gospodarki przyszłości, stają się centrami innowacji i zrównoważonego rozwoju, promując inteligentne systemy transportowe, zarządzanie energią i wodą oraz cyfryzację usług miejskich. Kreują przestrzeń do współpracy i tworzenia wspólnych rozwiązań w tym nowych innowacyjnych partnerstw we współpracy z biznesem.  UWAGA PREMIERA: Tego dnia odbędzie się premiera 20 TAKTYK GOZ DLA MIAST (w ramach Platformy GOZ2030)

Dlaczego firmy boją się wdrażać GOZ?

Odpowiedź na to pytanie poznamy już 24 września w trakcie webinaru przygotowanego przez Stena Recycling Polska, Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań i CSR Consulting. Jak pokazuje raport „Potencjał gospodarki obiegu zamkniętego. Wykorzystanie surowców wtórnych przez przedsiębiorstwa produkcyjne” opracowany przez Stena Recycling, Polityka Insight oraz Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań, aż 60% przedsiębiorstw napotyka trudności we wdrażaniu GOZ. Główne wyzwania to brak odpowiedniej wiedzy, skomplikowane formalności oraz obawy dotyczące kosztów i złożoności procesu transformacji.

Najważniejszym punktem spotkania będzie także pokazanie, jak można przezwyciężyć lęki związane z wdrażaniem GOZ i skutecznie wprowadzać zmiany.

25 września do całodzienna konferencja Światowy Dzień Działania dla Gospodarki Przyszłości w Centrum Kreatywności Targowa przygotowana przez CSR Consulting. W trakcie tego wydarzenia zostaną poruszone tematy zarówno 17. Celów jak i ESG i roli jednych i drugich w strategiach firm. Tego dnia będzie mieć miejsce PREMIERA Przewodnika po legislacji ESG.

Współpraca to motyw przewodni spotkania 26 września przygotowanego przez gospodarzy dnia: Łukasiewicz – Warszawski Instytut Technologiczny/Enterprise Europe Network i Ringier Axel Springer Polska. Jakie kluczowe aspekty pozwalają firmom wprowadzać realne zmiany w łańcuchu wartości. Eksperci i ekspertki skupią się n. znaczeniu transparentności, wspólnych celów, edukacji oraz audytu i monitorowania działań dostawców. Ważnym wątkiem będzie włączenie sektora MSP w proces transformacji ESG.

Społeczny wymiar Agendy 2030

Ludzie i społeczny wymiar to jeden z pięciu filarów działania Agendy 2030. Działania w tym obszarze koncentrują się na poprawie jakości życia wszystkich ludzi na świecie i obejmują pięć celów związanych z różnymi wymiarami wyzwań społecznych od eliminacji ubóstwa, zwalczanie głodu poprzez zdrowie po edukację i równość. O społecznym aspekcie wyzwań i rozwiązań dyskutować będą eksperci zaproszeni przez Polski Czerwony Krzyż i Forum Odpowiedzialnego Biznesu już 27 września 2024.

Partnerzy Światowego Tygodnia Działania

Inicjator: CSR Consulting Partner Główny: INPOST Polska, Orange, REkopol Organizacja Odzysku Opakowań, Stena Recycling, Polska Partner Merytoryczny: Forum Odpowedzialnego Biznesu, Federacja Konsumentów, Global Compact, Główny Urząd Statystyczny,GRID, Krajowa Izba Gospodarcza, Polski Czerwony Krzyż WWF Polska Partner Medialny: Onet, Forbes, Teraz Środowisko, NNO, ESGInfo, Ecoekonomia, TVP3Warszawa Patron Instytucjonalny: Łukasiewicz – Warszawski Instytut Technologiczny/Enterprise Europe Network, Polska Rada Biznesu, Polsko – Niemiecka Izba Handlowa, Szkoła Główna Handlowa, Uczelnia Łazarski.

Pozycja Polski w globalnym Indeksie SDG jest dowodem na znaczący postęp w realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju. Jednakże, aby utrzymać ten trend i osiągnąć pełną realizację SDGs, konieczne są dalsze działania w kluczowych obszarach. Dlatego działania Kampanii 17 Celów są tak istotne w szerzeniu praktycznej i teoretycznej wiedzy na temat Agendy 2030, wszystko to w kierunku rozwoju #dlaGospodarkiPrzyszłości.

Kampania 17 Celów ma już 8 lat! Od 8. lat mobilizuje polski biznes do podjęcia działań na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Zapraszamy do udziału w wydarzeniach!

Więcej informacji

 Agenda wydarzeń i rejestracji: https://kampania17celow.pl/

Szczegóły wydarzenia

  • Rodzaj wydarzenia:
    Bezpłatne
  • Początek wydarzenia:
    Jutro, 00:00
  • Zakończenie wydarzenia:
    29 września 2024, 23:59
  • Organizator:
    Kampania 17 Celów

Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.