Szkolenia i wydarzenia - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Jak założyć stowarzyszenie zwykłe? Polecamy niezawodny komplet: poradnik i wzór regulaminu. Sprawdź >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Reklama
Centrum Dolna Brama

Dolna Brama 8, Gdańsk, Polska

za 10 dni

30 września 2024, 11:00

Bezpłatne

W ramach przedfinałowych działań: Spotkanie 11 – Jakie standardy w kulturze instytucjonalnej i pozainstytucjonalnej? – warsztat i dyskusja oraz Spotkanie 12 – Obywatele w kulturze, kultura dla obywateli – dyskusja. Prowadząca: Martyna Regent, członkini Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.

Autor/źródło: Fundacja Pomysłodalnia
Reklama

Jeden dzień, dwa wydarzenia!

Spotkanie 11 – Jakie standardy w kulturze instytucjonalnej i pozainstytucjonalnej? – warsztat i dyskusja

Termin: 30 września (poniedziałek), godz. 11.00-14.00
Miejsce: Centrum Dolna Brama*, Gdańsk, ul. Dolna Brama 8
Prowadząca: Martyna Regent

Harmonogram:

1. Warsztat „Transparentność w kulturze: co można ujawniać, czego nie wolno i dlaczego?”

Wybrane pytania i zagadnienia:
– Co jest, a co powinno być jawne i ogólnie dostępne w kulturze?
– Jak można uzyskiwać informacje nt. instytucji, biznesu i NGO-sów działających w kulturze?
– Terror RODO (czy anonimizacja beneficjentów środków publicznych to nadmierna interpretacja?)

2. Dyskusja „Jakie standardy w kulturze instytucjonalnej i pozainstytucjonalnej?”

3. Rekomendacje do „Wizji rozwoju kultury pomorskiej” (skatalogowanie propozycji)

——–

Spotkanie 12 – Obywatele w kulturze, kultura dla obywateli – dyskusja

Termin: 30 września (poniedziałek), godz. 15.30-18.30
Miejsce: Centrum Dolna Brama*, Gdańsk, ul. Dolna Brama 8
Prowadząca: Martyna Regent

Proponowane tematy:- Kultura po 15 października
– Partycypacja obywatelska w kulturze
– Dlaczego występują nierówności w kulturze?
– Rady kultury i obywatelskie rady kultury: czy potrzebne? Na przykładzie Obywatelskiej Rady Kultury Pomorza
– Z czym pojechalibyśmy na WspółKongres?

Rekomendacje, w tym do „Wizji rozwoju kultury pomorskiej”:
Appendix: „Prawda po wyborach 15 października 2023” pod redakcją Edwina Bendyka, Przemysława Czaplińskiego, Piotra Kosiewskiego (zobacz tutaj: https://gazetaswietojanska.org/…/akcja-kultura-po-15…/

Martyna Regent – aktywistka miejska z Gdyni, członkini Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska. Działa lokalnie, patrząc władzy na ręce. Przed wyborami, w których wystartowały gdyńskie ruchy miejskie, działała w stowarzyszeniu Miasto Wspólne, oddając się ze szczególną pasją różnorodnym sposobom na zwiększanie jawności procesów planistycznych i udziału mieszkańców w planowaniu przestrzennym miasta. Podczas wyborów przyglądała się nadużywaniu zasobów publicznych w kampanii wyborczej.

———-

Powinnością nas wszystkich: urzędników, decydentów, pracodawców, aktywistów jest tworzenie jak najlepszych warunków do zrównoważonego rozwoju naszych społeczności. Najlepszym obszarem do realizacji tego założenia jest szeroko, holistycznie rozumiana kultura: od najwyższej w Centrum do amatorskiej w Regionie. To nie tylko najlepsza inwestycja, ale to największa szansa na stworzenie nowego porozumienia społecznego, którego potrzeba została dobitnie zasygnalizowana 15 października.

Choć ogólnie można nietrudno zauważyć, że Kongres rozpisany pod hasłem „Kultura dobrych praktyk i pomysłów” jest bardzo obywatelski, to 30 września jest pod tym względem wyjątkowy. Już sama lokacja wydarzeń: Centrum Dolna Brama to – sama w sobie i jako egzemplifikacja współpracy i pracy samorządu dla organizacji pozarządowych – dobra praktyka, a i pomysłów, które znajdują schronienie i warunki do rozwoju w tym miejscu, jest wyjątkowa ilość. Organizatorem Spotkań jest niezależna organizacja, jaką jest Fundacja Pomysłodalnia a główną prowadzącą będzie Martyna Regent, aktywistka Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska. Taka koniunkcja gwarantuje dobrą atmosferę, wysoki poziom merytoryczny i śmiałość myśli.

Definicja dyskusji „obowiązująca” w czasie II Kongresu Kultury Pomorskiej: „Celem idealnej dyskusji, jak ją tutaj definiuję, jest uczenie się (oraz nauczanie, co jest formą uczenia się). W przeciwieństwie do debaty, która jest grą o sumie zerowej, dyskusja jest grą o sumie dodatniej. Dyskusja jest podobna do wymiany rynkowej o tyle, że każda strona na niej korzysta. To dyskusja, a nie debata jest drogą do intelektualnego rozwoju” (-) Sanford Ikeda.

*Centrum Dolna Brama to przestrzeń aktywności i innowacji społecznych w Gdańsku, udostępniająca część pomieszczeń na działania społeczne. To miejsce pracy Referatu Współpracy Lokalnej i Innowacji Społecznych Wydziału Rozwoju Społecznego UM w Gdańsku.

II Kongres Kultury Pomorskiej jest dofinansowany ze środków Województwa Pomorskiego, Urzędu Miasta Gdańska, Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków „Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030”, Starostwa Powiatowego w Wejherowie, Urzędu Miasta w Wejherowie. Wydarzenie „Kształtowanie tożsamości kulturowej miasta” dofinansowano ze środków Gminy Miasta Rumi.

Organizator: Fundacja Pomysłodalnia

II Kongres Kultury Pomorskiej objęli honorowym patronatem: Narodowe Centrum Kultury, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister ds. Społeczeństwa Obywatelskiego Agnieszka Buczyńska, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Wojewoda Pomorska Beata Rutkiewicz, Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Miasta Wejherowa Krzysztof Hildebrandt, Rektor Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku prof. Zbigniew Osadowski.

Partnerzy: Gdański Teatr Szekspirowski, Instytut Kultury Miejskiej, Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”, Zakład Kulturalny, Gdański Archipelag Kultury, Goyki 3 Art Inkubator, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Filharmonia Kaszubska (Wejherowskie Centrum Kultury), Pracodawcy Pomorza, Uniwersytet Pomorski w Słupsku, Stacja Kultury – Biblioteka Rumia, Teatr Muzyczny w Gdyni, PSONI O. Gdynia/Teatr Biuro Rzeczy Osobistych, Fundacja Wspólnota Gdańska, Fundacja Fala Nowej Kultury, Fundacja im. Józefa i Jadwigi Chełmowskich Skansen, Centrum Dolna Brama, Fundacja ArtFormacja22, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, Policyjny Klub Honorowych Dawców Krwi w Gdyni.

Dodatkowe informacje: kongres.pomorzekultury.pl

Partnerzy medialni: gdansk.pl, e-teatr, Pomorze Kultury, Gazeta Świętojańska, Zawsze Pomorze.

II Kongres Kultury Pomorskiej, dzień obywatelski

II Kongres Kultury Pomorskiej, dzień obywatelski

Szczegóły wydarzenia

  • Rodzaj wydarzenia:
    Bezpłatne
  • Termin rejestracji:
    19 września 2024, 11:00
  • Początek wydarzenia:
    30 września 2024, 11:00
  • Zakończenie wydarzenia:
    30 września 2024, 18:30
  • Miejsce:
    Centrum Dolna Brama
    Dolna Brama 8, Gdańsk, Polska
  • Organizator:
    Fundacja Pomysłodalnia
  • E-mail:
    Pokaż
  • Telefon:
    Pokaż

Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.