Szkolenia i wydarzenia - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Jak założyć stowarzyszenie zwykłe? Polecamy niezawodny komplet: poradnik i wzór regulaminu. Sprawdź >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Koncert Niepodległości „Res Publica Serenissima” Rok XVI, edycja 54 i 55

Reklama
Cała Polska

W sobotę, 18:00

21 września 2024, 18:00 - 22 września 2024, 23:59

Bezpłatne

21 września 2024, godz. 18.00, Centrum Kultury Samorządu Rejonu Solecznickiego, Vilniaus g. 24, Soleczniki. 22 września 2024, godz. 19.30, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy Klasztorze Franciszkanów w Wilnie, ul. Pranciškonų g. 1A, Wilno. Uwaga: Wstęp wolny, ilość miejsc limitowana, decyduje kolejność przybycia.

Ola Turkiewicz i Tomasz Bacajewski. Koncert Niepodleglosci w Australii

Ola Turkiewicz i Tomasz Bacajewski. Koncert Niepodleglosci w Australii

Autor/źródło: fot. Jacek Wiejski Gorski
Reklama

W dniach 21 i 22 września 2024 roku zrealizowana zostanie specjalna trasa Koncertu Niepodległości pod tytułem „Res Publica Serenissima”, na którą złożą się 54 i 55 edycja Koncert Niepodległości w Solecznikach i w Wilnie. Jest to projekt który powstał w Muzeum Powstania Warszawskiego w 2009 roku. Jego twórcami są polsko-kanadyjska wokalistka i kompozytorka Ola Turkiewicz oraz Jacek ”Wiejski” Górski, scenarzysta, reżyser i producent. Obecny dorobek Koncertu Niepodległości to 53 edycje w Polsce i za granicą, ponad 200 kompozycji, aranżacji i blisko 30 odrębnych scenariuszy. Projekt tworzy międzynarodowy zespół muzyków sesyjnych, w którego skład weszło przez lata ponad 250 artystów z Polski, Kanady, Australii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Armenii.  Występując pod nazwą Polish Independence Concert we wrześniu 2019 roku w Bazie NATO w Ādaži na Łotwie, zespół zaprezentował anglojęzyczną edycję „Poland”. Międzynarodowe edycje dwujęzyczne zaprezentowano także publiczności w Australii i w Kanadzie, na Litwie i na Łotwie.

Program specjalnej edycji koncertu niepodległości na Litwie.

Specjalna edycja Koncertu Niepodległości na Litwie, dedykowana będzie Polakom zamieszkałym na kresach Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Aktorska narracja ukaże niezwykłość państwa zwanego przed wiekami Najjaśniejszą Rzeczypospolitą czyli tytułową Res Publica Serenissima. Dawna Rzeczypospolita Obojga Narodów to państwo, które obok Polaków, Litwinów i Rusinów, zamieszkiwali przedstawiciele wielu narodów, kultur i wyznań. Będzie to opowieść o patriotyzmie Polaków, Litwinów i Kozaków, ale też  patriotów Rzeczypospolitej - przedstawicieli innych narodowości, kultur i wyznań, którzy ramię w ramię stawali w obronie wspólnej Ojczyzny. Ukażemy też te niezwykłe więzi, które przetrwały kolejne rozbiory, lata okupacji i wewnętrzne rozłamy, jeszcze w XX wieku stanowiąc piękną kartę dawnego braterstwa narodów Rzeczypospolitej. Narrację koncertu poprowadzimy aż do czasów Powstania Warszawskiego, w którym po polskiej stronie wzięło udział, jak się szacuje, nawet kilkanaście różnych narodowości.

Aktorska narracja i muzyka hybrydowa

Muzycznemu repertuarowi towarzyszy aktorska narracja ukazująca poszczególne utwory w kontekście historycznym Temat przewodni Koncertu Niepodległości muzycznie zilustruje współczesna kompozycja Oli Turkiewicz Res Publica Serenissima stanowiąca kompilację pieśni religijnych trzech największych wyznań Rzeczypospolitej Obojga Narodów – Gaude Mater Polonia (1253) – jednej z najstarszych pieśni maryjnych i zarazem pierwszego hymnu Polski, protestanckiej pieśni z czasów Zygmunta Augusta Modlitwa za Rzeczpospolitą Naszą i za Króla (1559) oraz prawosławnego psalmu Летять голуби. W programie między współczesne, hybrydowe aranżacje innymi pieśń Bogurodzica (XIII i XIV w.), Stefan Batory (1548/1611), Litwinka, czyli Hymn Legionistów Litewskich (1831). Tematykę XIX wieczną narracji dopełnią utwory Pieśń Powstańców (Zaliwskiego, 1833), Marsz Żuawów (1863) oraz  kompilacja pieśni Kozak, skomponowanej przez Stanisława Moniuszkę do wiersza Jana Czeczota, z utworem ludowym Zakuwała Zozułeńka. W dalszej części koncertu zaprezentowane zostaną utwory A gdy na wojenkę szli Ojczyźnie służyć (1915), pieśń partyzantów Wileńszczyzny Kujawiak akowski (1944), Hej chłopcy, bagnet na broń (1944), pios enkę Jacka Kaczmarskiego Źródło (1982) oraz kompozycję współczesną Skrzyżowanie dróg. Na zakończenie artyści wspólnie z publicznością odśpiewają hymny obojga narodów: Mazurek Dąbrowskiego (1797) oraz hymn Litwy Tautiška giesmė (1898).

W ciągu 17 lat pracy nad Koncertem Niepodległości, zespół wypracował własny styl muzyki hybrydowej. Łączy ona oryginalne brzmienia dawnych pieśni, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami, wykorzystującymi elementy klasyki, elektroniki, poezji śpiewanej, rocka, jazzu, bluesa, punk-reggae, metalu, rapu, tech-house, często w kompilacji z nagraniami archiwalnymi.

W spektaklu wystąpi zespół Koncertu Niepodległości w składzie: Ola Turkiewicz (śpiew, aranżacje, kompozycje), Tomasz Bacajewski (śpiew), Zespół wokalny „Dziczka” w składzie Tetiana Sopiłka (śpiew), Amelia Pietroczuk (śpiew) i Justyna Czerwińska (śpiew), Marek Tarnowski (instrumenty klawiszowe), Paweł Iwaszkiewicz (klarnet, flety) Krzysztof Kowalewski (gitary, aranżacje, kompozycje), Marcin Ritter (bas, kompozycje, aranżacje), Lucjan Szaliński-Bałwas (I skrzypce), Cezary Gójski (II skrzypce), Przemysław Ćwiek (altówka), Anna Wróbel (wiolonczela), Damian Szajkowski (perkusja).

Narracja Koncertu Niepodległości: Robert Czebotar
Dyrektor muzyczny: Ola Turkiewicz
Korekty językowe: Elżbieta Frankiewicz
Konsultacje historyczne: Piotr Pacak
Scenariusz, reżyseria i produkcja: Jacek “Wiejski” Górski

Organizatorzy:

Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej

Klasztor Franciszkanów w Wilnie

Wileńskie Centrum Kultury i Duchowości

Centrum Kultury Samorządu Rejonu Solecznickiego

Partner:

Dom Kultury Polskiej w Wilnie

PROJEKT FINANSOWANY PRZEZ MINISTERSTWO SPRAW ZAGRANICZNYCH RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ W KONKURSIE „POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2024 – WYDARZENIA I INICJATYWY POLONIJNE”

Wsparcie technologiczne:

BM Productions | Signiroad Sp. z o.o.

Patronat medialny:

Polskie Radio SA

WSTĘP WOLNY. ILOŚĆ MIEJSC LIMITOWANA - DECYDUJE KOLEJNOŚĆ PRZYBYCIA NA WIDOWNIĘ.

Szczegóły dostępne w załączniku.

Szczegóły wydarzenia

Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.