Szkolenia i wydarzenia - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Zbieraj darowizny na stronie www Twojej organizacji. Buduj relacje z darczyńcami. Dołącz do wplacam.ngo.pl >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Ministerstwo Cyfryzacji zaprasza do udziału w pracach nad wdrożeniem AI Act

Reklama
Cała Polska

Dziś, 00:00

27 września 2024, 00:00 - 31 grudnia 2024, 23:59

Bezpłatne

Od 1 sierpnia 2024 r. rozpoczął się proces wprowadzania w życie przepisów Rozporządzenia o sztucznej inteligencji (AI Act) w Unii Europejskiej. Celem tego aktu prawnego jest stworzenie jednolitych ram regulacyjnych, które poprawią funkcjonowanie rynku wewnętrznego UE w obszarze sztucznej inteligencji, skupiając się na rozwoju, wprowadzaniu do obrotu, oddawaniu do użytku oraz wykorzystywaniu systemów AI.

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Autor/źródło: canva.com
Reklama

Broszura dotycząca zakazanych systemów sztucznej inteligencji

Nowe przepisy mają na celu zapewnienie bezpiecznego i godnego zaufania rozwoju sztucznej inteligencji w UE, przy jednoczesnym poszanowaniu praw podstawowych. Obowiązki nałożone przez AI Act dotyczą zarówno osób fizycznych, jak i prawnych, co oznacza, że pracownicy sektora publicznego, przedsiębiorcy oraz obywatele będą musieli dostosować się do nowych zasad.

Już od 2 lutego 2025 r. obowiązywać będzie zakaz używania oraz wprowadzania na rynek systemów AI, które spełniają kryteria praktyk zakazanych. Naruszenie tego przepisu może wiązać się z dotkliwymi karami administracyjnymi, sięgającymi maksymalnie 35 milionów euro lub 7% całkowitego rocznego światowego obrotu z poprzedniego roku.

Szczegółowe wytyczne dotyczące systemów AI, które zostaną uznane za zakazane, zostaną opublikowane przez Komisję Europejską. W międzyczasie, w obliczu nadchodzących zmian, kluczowe jest podjęcie działań edukacyjnych, które pozwolą przedsiębiorcom, urzędnikom i obywatelom zrozumieć nowe przepisy oraz przygotować się na ich implementację.

Zachęcamy do zapoznania się przygotowaną przez Ministerstwo Cyfryzacji oraz ekspertów i ekspertki NASK broszurą, która wyjaśnia przepisy dotyczące zakazanych systemów sztucznej inteligencji oraz przybliża techniki, funkcje i metody ich działania.

Zapraszamy do przesyłania uwag, pytań, rekomendacji

Ministerstwo Cyfryzacji zwraca się z prośbą do wszystkich zainteresowanych o zgłaszanie uwag, pytań, sugestii oraz rekomendacji dotyczących przepisów art. 5 rozporządzenia 2024/1689, znanego jako AI Act. Dodatkowo, zachęcamy do przesyłania przykładów systemów oraz innych istotnych informacji, które mogą przyczynić się do sprawnego wdrożenia nowego regulacyjnego ramienia w obszarze sztucznej inteligencji.

Zgłoszenia będą analizowane i wykorzystane w ramach konsultacji oraz prac eksperckich z Komisją Europejską oraz Europejską Radą ds. sztucznej inteligencji. Celem tych działań jest opracowanie przepisów, które będą efektywnie wspierać rozwój innowacji przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa i poszanowania praw użytkowników.

Zachęcamy do przesyłania zgłoszeń drogą mailową na adres: grai@cyfra.gov.pl, wpisując w tytule wiadomości "AI Act - praktyki zakazane".

Termin przesyłania uwag upływa 31 grudnia 2024 r.

Materiały

Broszura​: Zakazane​ systemy​ AI​

Szczegóły wydarzenia

  • Rodzaj wydarzenia:
    Bezpłatne
  • Początek wydarzenia:
    Dziś, 00:00
  • Zakończenie wydarzenia:
    31 grudnia 2024, 23:59
  • Organizator:
    Ministerstwo Cyfryzacji
  • E-mail:
    Pokaż

Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.