Szkolenia i wydarzenia - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Jak stworzyć budżet projektu? Dowiedz się podczas webinaru eduNGO. Dołącz >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Festiwal Zmysły Niedocenione - wzbogacamy kulturę poprzez zmysły

Reklama
ARTzona Ośrodek Kultury Norwida w Krakowie

osiedle Górali 4, Kraków, Polska, Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej: tramwajowy o nazwie Teatr Ludowy, autobusowe o nazwach Teatr Ludowy oraz Żeromskiego. Przed wejściem głównym do budynku znajduje się ogólnodostępny parking. W najbliższym sąsiedztwie budynku brak miejsca parkingowego dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami. Wejście główne dostępne bezpośrednio z poziomu chodnika, drzwi o odpowiedniej szerokości do przejazdu wózkiem, brak stopni, niewysoki próg.

za 7 dni

10 października 2024, 10:00

Bezpłatne

Zapraszamy na Festiwal Zmysły Niedocenione w Krakowie skierowany osób, które w swojej pracy zawodowej wykorzystują sztukę jako narzędzie wspierające rozwój dziecka. Festiwal odbędzie się w dn. 10 października i będzie podzielony na część inspiracyjną i warsztatową pełną wiedzy i umiejętności praktycznych z zakresu edukacji wizualnej, tworzenia przestrzeni i oferty przyjaznej sensorycznie oraz technik samoregulacji. Udział jest bezpłatny.

Grafika do wydarzenia. Z prawej duży kwiat w doniczce w formie rysunku. Do jego liści przyczepione są rysunki przedstawiające: język, ucho, oko, dłoń. Z lewej tytuł wydarzenia Festiwal Zmysły Niedocenione, data dziesiąty i dwunasty października, miejsce ARTzona osiedle Górali cztery.

Grafika do wydarzenia. Z prawej duży kwiat w doniczce w formie rysunku. Do jego liści przyczepione są rysunki przedstawiające: język, ucho, oko, dłoń. Z lewej tytuł wydarzenia Festiwal Zmysły Niedocenione, data dziesiąty i dwunasty października, miejsce ARTzona osiedle Górali cztery.

Autor/źródło: Ośrodek Kultury Norwida
Reklama

Festiwal Zmysły Niedocenione to cykl warsztatów i spotkań, podczas których udowodnimy, że zmysły są ważnym elementem naszego rozwoju i zdobywania wiedzy o świecie, a sztuka może je znacząco wspierać. Program jest różnorodny i skonstruowany tak by pomóc uczestnikom i uczestniczkom w zdobyciu nowych kompetencji i inspiracji do pracy. Dedykowany jest pracowniczkom i pracownikom instytucji kultury oraz osobom, które w swojej pracy zawodowej wykorzystują sztukę jako narzędzie wspierające rozwój dziecka.

Miejsce: ARTzona Ośrodka Kultury Norwida, os. Górali 4, Kraków
Data: 12 października 2024
Udział w wydarzeniach jest bezpłatny
Ilość miejsc ograniczona
O przyjęciu na warsztaty poinformujemy mailowo

Zainteresowane osoby prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego właściwego na dany dzień:
Wydarzenia odbywające się w czwartek 10 października: https://formularze.okn.edu.pl/index.php/e-form/143.html

PROGRAM FESTIWALU:

10.10.2024 (czwartek)
Godzina: 10:00-11:30

Jak tworzyć przestrzenie kulturalne dostępne sensorycznie - otwarty wykład inspiracyjny
dr Joanna Jurga

Opis:
W ramach wykładu opowiemy o tym, jak odbieramy świat za pomocą zmysłów. Co przekazują nam bodźce sensoryczne i jak działają na różnych etapach naszego rozwoju.
Odniesiemy się do koncepcji przebodźcowania oraz możliwości tworzenia wydarzeń atrakcyjnych, a nie przeciążających system nerwowy. Porozmawiamy też o tym, jakie technologie warto zaprzęgać do uatrakcyjniania wydarzeń kultury, a kiedy kontakt z naturą zadziała lepiej niż VR (Virtual Reality czyli wirtualna rzeczywistość). Będzie o tym, jak działać z czułością do odbiorcy, odbiorczyni i siebie, ponieważ udane wydarzenia to też spełnieni i zdrowi animatorzy i animatorki. Zajmiemy się dobrostanem w przestrzeni, odmienionym przez wszystkie przypadki.

Prowadząca:
dr Joanna Jurga – neuroarchitektka, badaczka, wykładowczyni, mówczyni. Założycielka A/Typical Institute of Space. Prawie 20 lat doświadczenia w pracy projektowej i 7 lat w badawczej. Tworzy miejsca do życia i pracy. Projektowała przestrzenie dla światowych marek, między innymi: Ikea i Chantelle. Współpracuje z instytucjami naukowymi i artystycznymi (Instytut Wzornictwa Przemysłowego, infuture.institute, Łódź Design Festival). Wykłada w School Of Form na Uniwersytecie SWPS. Właścicielka mózgu, który ciągle gna. Kocha zimę, kosmos i freediving (czyli nurkowanie na wstrzymanym oddechu). Autorka podcastu #bezpiecznik oraz książki „Szałas na hałas”. Eksploruje relację człowieka z przestrzenią w radykalnie zmieniających się czasach i okolicznościach zewnętrznych. Praktykuje i propaguje ideę neuroarchitektury* i designu synestetycznego. Specjalizuje się w rozwiązaniach wspierających poczucie bezpieczeństwa i szeroko rozumianego dobrostanu.

  • projektowanie przestrzeni uwzględniającej wpływ otoczenia na zdrowie i samopoczucie człowieka
    projektowanie form użytkowych, które angażują różne zmysły człowieka w tym samym czasie

Godzina: 11:30-12:00 Przerwa kawowo-herbaciana

Godzina: 12:00-16:00 warsztaty (do wyboru)

1/ Edukacja wizualna w treningu umiejętności społecznych
dr Edyta Ołdak

Opis:
Na tym warsztacie dowiesz się, jak za pomocą sztuki zaangażować uwagę uczniów i uczennic. Pierwsza część spotkania poświęcona zostanie kompetencjom społecznym. Przyjrzymy się jak kształtują się umiejętności interpersonalne i skąd biorą się zachowania godzące w dobro innych ludzi. Jak reagować na odrzucanie, wykluczanie i zachowania przemocowe uczniów i uczennic. Omówimy metody kształtowania umiejętności społecznych, zarówno te sformalizowane (treningi umiejętności społecznych), jak i te naturalne. W drugiej części warsztatu zostaną zaprezentowane konkretne scenariusze Treningów Umiejętności Społecznych z wykorzystaniem działań z zakresu sztuki. Opowiemy o metodach łączenia zajęć manualnych i ekspresji twórczej z treningami społecznych umiejętności, realizowanych pod kątem nabierania sprawności takich jak: umiejętność zadawania pytań czy korzystania ze wskazówek płynących z otoczenia, cierpliwość, kompetencja odczytywania emocji i wiele innych. Podczas warsztatu przyjrzymy się dwudziestu ośmiu scenariuszom warsztatów, z czego 4 z nich przeprowadzimy krok po kroku, z wykorzystaniem nietypowych materiałów takich jak parafina, piasek, pigmenty i różnego rodzaju spoiwa. Opracujemy również nowe zadania, inspirowane scenariuszami treningów z wykorzystaniem sztuk wizualnych, przy wykorzystaniu naturalnych materiałów ze świata przyrody.

Prowadząca:
dr Edyta Ołdak – absolwentka wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Obroniła doktorat na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Graficzka, ilustratorka książek, jak również animatorka kultury. Założycielka Stowarzyszenia „Z Siedzibą w Warszawie” i jego długoletnia prezeska, odpowiedzialna za programy edukacyjne i wizualną identyfikację działań Stowarzyszenia. Zajmuje się również szkoleniami, strategiami rozwoju podmiotów kultury, badaniami poszerzonego pola kultury. W 2021 roku kierowała procesem wyłaniania nowych rekomendacji edukacji kulturalnej, czego finałem jest dokument strategiczny dla miasta Warszawa, którego jest współautorką. W 2015 roku za projekt „Pudło w grochy albo gąbka na biegunach” otrzymała tytuł Animatora Roku Design Alive Award. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury w kategorii sztuki wizualne. Laureatka Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej oraz nagrody Must Have za ilustrowany podręcznik o zespole Aspergera.

2/ Sztuka jako narzędzie myślenia i poznawania poprzez zmysły
dr Agata Iżykowska-Uszczyk

Opis:
Warsztat ma na celu ukazać różnorodność form pracy warsztatowej, dla której punktem wyjścia są dzieła sztuki wizualnej. W trakcie spotkania, będziemy koncentrować się na przybliżeniu możliwości warsztatowych rozwiązań w pracy z osobami o różnych potrzebach poznawczych. Spotkanie będzie przybliżało formy projektowania warsztatów dla różnych grup odbiorców: dzieci w wieku szkolnym, dzieci w wieku przedszkolnym, jak również osób z niepełnosprawnością wzroku, g/Głuchych, osób wysokowrażliwych czy osób ze spektrum autyzmu. Warsztaty podzielone będą na część wykładową, w trakcie której uczestnicy i uczestniczki zostaną zapoznani z przykładowymi warsztatami i scenariuszami, które zostały zrealizowane przez prowadzącą. Część merytoryczna uzupełniona zostanie o działania praktyczne - przykładowe działania warsztatowe, w których uczestnicy i uczestniczki spotkania będą mogli wziąć udział. Warsztat będzie próbą odpowiedzi na pytanie, z jak różnymi potrzebami u odbiorców i odbiorczyń możemy się spotkać w trakcie prowadzonych przez nas działań. Dodatkowo ma dać uczestnikom i uczestniczkom perspektywę szerokiego wachlarza możliwości, jakie daje praca ze sztuką wizualną.

UWAGA! W trakcie spotkania odbędzie się część plastyczna z wykorzystaniem farb, dobrze mieć ewentualne ubranie ochronne lub coś do przebrania.

Prowadząca:
dr Agata Iżykowska-Uszczyk, kulturoznawczyni, pedagożka, muzealniczka i animatorka kultury. Od 2015 roku realizuje oraz współorganizuje projekty włączające w życie kulturalne Wrocławia. Autorka cyklu warsztatów „Sztuka szuka zmysłów” oraz „Dotknij muzeum”, w którym otwiera na praktykę poznawania sztuki współczesnej wszystkimi zmysłami. Twórczyni warsztatów dla młodzieży z niepełnosprawnością słuchu oraz wzroku. W 2022 roku wyróżniona tytułem Idola Środowiska przez Fundację Szansa dla Niewidomych. Twórczyni przewodników i warsztatów dla osób ze spektrum autyzmu. Pełni funkcję koordynatorki do spraw dostępności w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

3/ Życie w obfitości bodźców – jak wspierać siebie i dzieci w zachowaniu równowagi
Weronika Idzikowska

Opis:
Przebodźcowanie? Nadmierne pobudzenie? A może przeciwnie – apatyczność? Wycofanie? Z czym masz do czynienia w swojej pracy? Rozregulowanie naszego układu nerwowego nadmiarem (lub niedomiarem) rozmaitych bodźców, stymulujących narządy zmysłów, możemy potraktować jako punkt krytyczny, w którym wcale nie musimy się znaleźć Teorie i praktyki samo- i współregulacji, którymi zajmiemy się w trakcie warsztatu, mogą nam w tym pomóc: w tym, jak zaopiekować się samymi sobą oraz próbować wesprzeć rozregulowanych młodych ludzi, którym na co dzień towarzyszymy w pracy i/lub w domu.
Warsztat oparty jest o teorie i praktyki uważności (dostosowane do różnorodnych grup),teorie i praktyki wspierające elastyczność psychologiczną oraz praktyki inspirowane terapią akceptacji i zaangażowania. W trakcie warsztatu będziemy pracować samodzielnie, w mniejszych grupach i na forum. Warsztat nie jest terapeutyczny, jest rozwojowy i wskazuje konkretne narzędzia do pracy ze sobą, dziećmi, młodzieżą.

Prowadząca:
Weronika Idzikowska – mama, trenerka umiejętności społecznych, pedagożka kultury, asystentka emocjonalna (praca w obszarze interwencji kryzysowej), praktyczka uważności. Prowadzi szkolenia, konsultacje, superwizje między innymi w obszarze edukacji emocjonalnej i psychospołecznej. Współpracuje z dziećmi i młodzieżą w obszarach wspierania ich sprawczości i aktywnego zaangażowania w sprawy ich dotyczące, także w sytuacjach kryzysowych, między innymi dotyczących rozregulowania i przeciążenia presją nadmiaru bodźców, oczekiwań, wyborów. Współautorka podręcznika dla animatorów i nauczycieli pod tytułem: Projektuj z dziećmi! Edukacja kulturowa w praktyce (Wydawnictwo Małopolski Instytut Kultury w Krakowie, 2016), autorka książki zachęcającej do pedagogiki wzajemności i dialogu pt.Wzajemność. O współpracy dzieci i dorosłych (Wydawnictwo Małopolski Instytut Kultury w Krakowie, 2019), autorka artykułów, scenariuszy i publikacji skoncentrowanych wokół animacji i edukacji kulturowej oraz edukacji emocjonalnej. W swojej pracy odwołuje się do tradycji działań non-violence (bez przemocy), pedagogiki dialogu, praktyk opartych na uważności, arteterapii, teatru społecznego, terapii ACT (terapia akceptacji i zaangażowania).

Wydarzenie realizowane w ramach projektu WYJĄTKOWE HISTORIE DOSTĘPNE.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Miasta Kraków. Projekt realizowany w ramach programu Kultura Dostępna 2024.

Szczegóły wydarzenia

  • Rodzaj wydarzenia:
    Bezpłatne
  • Początek wydarzenia:
    10 października 2024, 10:00
  • Zakończenie wydarzenia:
    10 października 2024, 16:00
  • Miejsce:
    ARTzona Ośrodek Kultury Norwida w Krakowie
    osiedle Górali 4, Kraków, Polska
    Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej: tramwajowy o nazwie Teatr Ludowy, autobusowe o nazwach Teatr Ludowy oraz Żeromskiego. Przed wejściem głównym do budynku znajduje się ogólnodostępny parking. W najbliższym sąsiedztwie budynku brak miejsca parkingowego dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami. Wejście główne dostępne bezpośrednio z poziomu chodnika, drzwi o odpowiedniej szerokości do przejazdu wózkiem, brak stopni, niewysoki próg.
  • Organizator:
    Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida w Krakowie
  • Osoba kontaktowa:
    Pokaż
  • E-mail:
    Pokaż

Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.