Jak wypełnić wniosek o dotację od administracji? Mamy dla Ciebie praktyczny PDF. Sprawdź >
Aspekty zimowego utrzymania dróg publicznych, ulic oraz placów w zakresie zarządzania drogami
za 15 dni
6 grudnia 2024, 10:00
Płatne
Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego, Centrum Mazowsze zaprasza na szkolenie pt. "Aspekty zimowego utrzymania dróg publicznych, ulic oraz placów w zakresie zarządzania drogami" Szkolenie odbędzie się 6 grudnia 2024 r. w formule online. Udział w zajęciach jest odpłatny.
Aspekty zimowego utrzymania dróg publicznych, ulic oraz placów w zakresie zarządzania drogami
Szkolenie w formule online.
Termin 06 grudnia 2024
Czas trwania 10:00 - 14:00
Cena: 449 PLN netto/os. Przy zgłoszeniu do 22 listopada 2024 cena wynosi 409 PLN netto/os.
Przedmiotem proponowanego szkolenia jest kompleksowe omówienie zasad właściwego i praktycznego prowadzenia i zarządzania zimowym utrzymaniem dróg, które w konsekwencji ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu na drogach w warunkach zimowych przy jednoczesnej optymalizacji kosztów prowadzenia zimowego utrzymania dróg (ZUD). Przedstawimy aktualne informacje na temat obowiązujących przepisów w zakresie zimowego utrzymania dróg publicznych, ulic i placów, odpowiedzialności prawnej w przypadku niewłaściwego prowadzenia ZUD oraz używania nowoczesnych materiałów odladzających i sprzętu w aspektach środowiskowych.
• Zdobycie, uaktualnienie i poszerzenie wiadomości na temat przepisów prawnych w zakresie zimowego utrzymania dróg publicznych, ulic oraz placów.
• Zapoznanie z zasadami odpowiedzialności prawnej i cywilnej podmiotów odpowiedzialnych za prowadzenie ZUD.
• Poznanie stosowanych materiałów odladzających, uszorstniających i sprzętu w robotach ZUD oraz nowoczesnych technologii w ZUD oraz ich wpływ na optymalizację kosztów ZUD.
• Poszerzenie znajomości problematyki ZUD wynikających z przepisów oraz dotyczących materiałów, sprzętu i nowoczesnych technologii w ZUD w aspekcie problematyki środowiskowej.
• Uzyskanie odpowiedzi między innymi na następujące pytania:
- W jaki sposób znajomość mechanizmów powstawania zjawisk atmosferycznych w okresie zimowym może pomóc w zarządzaniu ZUD?
- Jakie czynniki w największym stopniu wpływają na koszty ZUD i ich optymalizację?
1. Zimowe utrzymanie dróg (ZUD) w aktach prawnych. Obowiązki i odpowiedzialność cywilna zarządców dróg i innych podmiotów:
• Ustawa o drogach publicznych z dnia 21 marca 1985 r.
• Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z dnia 13 września 1996 r.
2. Podmioty ponoszące odpowiedzialność cywilną w zakresie utrzymania takich elementów dróg jak ciągi piesze, przystanki, przejazdy kolejowe.
3. Zjawiska atmosferyczne i zjawiska występujące na nawierzchniach dróg w okresie zimowym. Określanie standardów zimowego utrzymania dróg (ZUD).
4. Materiały odladzające, uszorstniające stosowane do ZUD oraz ich wpływ na nawierzchnie i środowisko. (Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie rodzajów i warunków stosowania środków, jakie mogą być używane na drogach publicznych oraz ulicach i placach - Dz.U. nr 230 poz. 1960 z 2005 r.).
• Materiały odladzające ograniczające działanie korozyjne na infrastrukturę drogową.
• Ograniczanie wpływu środków odladzających na środowisko.
5. Nowoczesny sprzęt stosowany do ZUD i jego wpływ na skuteczność prowadzenia ZUD i optymalizację kosztów.
6. Nowoczesne technologie usprawniające prowadzenie ZUD: radary meteorologiczne, stacje drogowe, mapy termiczne, system FAST.
7. Podsumowanie.
Urzędy Gmin, Starostwa Powiatowe, Zarządy Dróg Powiatowych, Zarządy Dróg Miejskich, Zarządy Dróg Wojewódzkich, firmy wykonawcze realizujące zimowe utrzymanie dróg w oparciu o umowy z administracją drogową. Pracownicy wydziałów, referatów utrzymania dróg oraz jednostek terenowych realizujących roboty utrzymaniowe (rejony, obwody drogowe).
Obecnie pracownik Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie na stanowisku Naczelnika Wydziału Inwestycji Drogowo – Mostowych. Pracował również w Dyrekcji Okręgowej Dróg Publicznych w Krakowie, jako Drogomistrz i Zastępca Kierownika Rejonu. Posiada uprawnienia budowlane bez ograniczeń, a w czasie swojej kariery zawodowej pełnił funkcję: drogomistrza, zastępcy kierownika rejonu, inspektora nadzoru, a obecnie naczelnika. Szkolenia z dziedziny drogownictwa (zimowe utrzymanie dróg, remonty kapitalne i przebudowy nawierzchni, roboty utrzymaniowe, realizacja inwestycji formule zaprojektuj i wybuduj) prowadzi od 2003 r w 12 jednostkach FRDL na terenie całego kraju. Ponadto prowadził cykl szkoleń dla pracowników Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Łącznie w latach 2003-2023 poprowadził ponad 120 szkoleń z w/w tematyki, posiada wieloletnie doświadczenie w prezentowanej dziedzinie.
Internet
Szkolenia w formule on-line realizowane na żywo za pomocą platformy, która umożliwia obustronną komunikację między prowadzącym szkolenie a uczestnikami.
Katarzyna Marciniak-Mordel
Zastępca Dyrektora FRDL Centrum Szkoleniowego w Łodzi
tel. + 48 605 909 355
katarzyna.marciniak@frdl.org.pl
Marta Strzelecka-Saternus
Specjalista ds. usług szkoleniowych
tel. +48 535 175 301
m.strzelecka@frdl-lodz.pl
Cena: 449 PLN netto/os. Przy zgłoszeniu do 22 listopada 2024 cena wynosi 409 PLN netto/os. Udział w szkoleniu zwolniony z VAT w przypadku finansowania szkolenia ze środków publicznych.
Zgłoszenia prosimy przesyłać do 30 listopada 2024 r.
Szczegóły wydarzenia
-
Rodzaj wydarzenia:Płatne
-
Termin rejestracji:3 grudnia 2024, 23:59
-
Początek wydarzenia:6 grudnia 2024, 10:00
-
Zakończenie wydarzenia:6 grudnia 2024, 14:00
-
Miejsce:Internet
-
Organizator:Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego
-
E-mail:Pokaż
-
Telefon:Pokaż
Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.
Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.