Szkolenia i wydarzenia - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Jak prowadzić księgowość stowarzyszeń i fundacji? Specyfika księgowości organizacji pozarządowych. Zapraszamy na webinar >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Konferencja "Hidden Visegrad Heritage: Artists’ Studios Online"

Reklama
Cała Polska

Jutro, 09:00 - 23:59

24 października 2024

Bezpłatne

Już 24 października o godz. 9.00 zapraszamy na konferencję "Ukryte dziedzictwo. Pracownie artystek i artystów z krajów Grupy Wyszehradzkiej".

Reklama

Zachęcamy do rejestracji pod adresem: 
arton@fundacjaarton.pl

Program konferencji jest dostępny w linku:
https://www.fundacjaarton.pl/

Przedmiotem szczególnej troski badaczy i archiwistów oraz instytucji kultury powinny być obecnie przede wszystkim materiały tworzone i gromadzone przez twórczynie i twórców urodzonych w latach 30. i 40. XX w. To one są bowiem najbardziej narażone na rozproszenie i zniszczenie – pokolenie ich twórców nie zawsze ma możliwość przekazania komukolwiek swojego artystycznego dorobku. Trzeba też zauważyć, że najważniejszymi źródłami informacji o tych zasobach, o materiałach i pracach, które w nich zgromadzono, są ich twórcy, związani z nimi nieomal organicznie. O ile nie zachowamy ich wiedzy, stracimy cenny zasób kulturowy.

Angielski termin „estate” nie ma swojego znaczeniowego odpowiednika np. w języku polskim. Zamiast niego używamy zwykle mało precyzyjnego terminu „archiwum”, który pierwotnie nie oznaczał zbioru znajdującego się w rękach osoby prywatnej. Ten swoisty terminologiczny brak wskazuje, że problem artystycznych spuścizn wymaga namysłu i pracy. Wymaga go w ogóle, a w Europie Środkowo-Wschodniej w szczególności.

Tego rodzaju zasoby dopiero stosunkowo niedawno zostały zauważone w naszym regionie jako ważny element pola kultury. W ramach projektu „Ukryte dziedzictwo…” archiwizujemy materiały znajdujące się w prywatnych rękach twórców lub ich spadkobierców, digitalizujemy je i upowszechniamy on-line, ale także przyglądamy się miejscom ich przechowywania, widząc w nich ważne punkty na mapie kultury naszego regionu. Staramy się również wymieniać doświadczeniami w zakresie praktyki pracy z tego rodzaju materiałami, wypracowywać najlepsze metody postępowania z obiektami, ale także z historiami, które się z nimi wiążą.

Zadajemy pytania o to:
– w jaki sposób trwale i efektywnie można zabezpieczyć dany zasób;
– jak wesprzeć artystów i ich spadkobierców w procesie zachowania tych zasobów;
– w jaki sposób można najlepiej dokumentować miejsca ich przechowywania oraz dbać o nie jako o cenne zasoby kulturowe;
– czy możemy wypracować własną, adekwatną terminologię ich dotyczącą.

Niniejsza konferencja służy wymianie wiedzy i praktyki w tym zakresie. Zapraszamy na nią osoby, które na co dzień spotykają się w swojej pracy z archiwami artystów, opracowują je i upowszechniają wiedzę na ich temat, aby wypracować katalog dobrych praktyk archiwalnych w zakresie dziedzictwa twórców wizualnych.

Projekt jest współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji poprzez Granty Wyszehradzkie z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie idei zrównoważonej współpracy regionalnej w Europie Środkowej.

Szczegóły wydarzenia

  • Rodzaj wydarzenia:
    Bezpłatne
  • Początek wydarzenia:
    Jutro, 09:00
  • Zakończenie wydarzenia:
    Jutro, 23:59
  • Organizator:
    Fundacja Arton
  • E-mail:
    Pokaż

Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.