Stwórz dobry projekt społeczny i wniosek o dotację Ucz się z eduNGO. Skorzystaj z kursu online >
Uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości
al. „Solidarności” 62, Warszawa, Polska, Pałac Przebendowskich/Radziwiłłów
W poniedziałek, 11:00 - 13:00
11 listopada 2024
Bezpłatne
Program uroczystości obejmuje wprowadzenie i prelekcję historyczną, nawiązującą do 106 rocznicy odzyskania niepodległości oraz odbudowy państwowości Rzeczypospolitej Polskiej, a także koncert w wykonaniu polskich śpiewaków operowych, podczas którego zostaną zaprezentowane utwory muzyki klasycznej i patriotycznej ongiś tworzonej przez polskich kompozytorów „ku pokrzepieniu serc”, a stanowiące spuściznę artystyczną minionej epoki.
Uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
11 listopada 2024 r.
Narodowe Święto Niepodległości dla Narodu Polskiego to jedno z najważniejszych świąt państwowych, bliskie sercom wszystkich Polaków. Po 123 latach zaborów nasz kraj odzyskał niepodległość. Polska powróciła do grona państw Świata. W tym roku obchodzimy 106. ROCZNICĘ odzyskania niepodległości.
Droga do odzyskania niepodległości była długa i kręta. W następstwie działań zaborców w latach 1772, 1793 i 1795 Rzeczpospolita przestała istnieć na mapie Europy. Dla Narodu Polskiego własne, suwerenne państwo wciąż pozostawało wartością nadrzędną. Odzyskanie niepodległości nastąpiło 11 listopada 1918 roku, jednakże ten dzień poprzedzało wiele zrywów narodowych, walk naznaczonych cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków, ofiarą krwi przelaną w wojnach napoleońskich, w licznych akcjach niepodległościowych, w powstaniu listopadowym i styczniowym oraz na polach bitewnych I wojny światowej.
Bohaterowie tamtego okresu mimo szykan, aresztowań, wywózek i represji ze strony zaborców byli w stanie uchronić i rozwinąć narodową tożsamość, a następnie przekazać ją przyszłym pokoleniom, żyjącym już w odrodzonej Polsce.
Historia odzyskania niepodległości to w równym stopniu codzienny trud rodaków zamieszkałych na terenach II Rzeczypospolitej Polskiej, jak i na emigracji, podejmowany w celu zachowania polskości, rozwijania kultury i budowania polskiej myśli politycznej.
Podczas dorocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń spowodowanych zaborami oraz I wojną światową, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji politycznej, gospodarczej i cywilizacyjnej.
Inspiracją przeprowadzenia uroczystości są wartości szczególnie ważne dla Polaków: niepodległość, umiłowanie wolności, solidarność, praworządność, poszanowanie godności stanowiącej źródło praw człowieka i obywatela.
Rocznica tego wydarzenia stanowi okazję do radosnego świętowania i umacniania społeczeństwa obywatelskiego. Patrząc w przyszłość skupiajmy się na tym, co nas łączy. Budujmy Polskę, w której miłość do Ojczyzny, troska o polską tożsamość i tradycje nie stoją w sprzeczności, lecz przyczyniają się do integracji europejskiej, wzbogacania wzajemnego potencjału gospodarczego, intelektualnego i kulturalnego, a także do głębszego porozumienia współczesnych Europejczyków.
Uroczystość uświetniająca wydarzenia ważkie w historii kraju to swego rodzaju lekcja historii i patriotyzmu, stanowiąca jednocześnie wyraz upamiętnienia dorobku naszych przodków. Przywiązanie do Ojczyzny jest wartością samą w sobie. Bierze się z miłości, poczucia utożsamienia ze wspólnotą, historii kraju, tradycji, kultury i sztuki. Objawem tego przywiązania i patriotyzmu jest również oddawanie należnej czci i pamięci wszystkim tym, którzy walczyli o wolną Polskę.
Narodowe Święto Niepodległości stanowi czas dumy i radości.
Program uroczystości obejmuje wprowadzenie i prelekcję historyczną, nawiązującą do 106 rocznicy odzyskania niepodległości oraz odbudowy państwowości Rzeczypospolitej Polskiej, a także koncert w wykonaniu polskich śpiewaków operowych, podczas którego zostaną zaprezentowane utwory muzyki klasycznej i patriotycznej ongiś tworzonej przez polskich kompozytorów „ku pokrzepieniu serc”, a stanowiące spuściznę artystyczną minionej epoki.
Celem realizacji wydarzenia jest poszerzenie świadomości publiczności o dziejach odzyskania oraz odbudowy państwowości, kształtowania podstaw praworządności, co wzmacnia poczucie solidarności, bezpieczeństwa, a także wspólnotę wszystkich Polaków w oparciu o wartości od wieków wpisane w polską tradycję.
Serdecznie zapraszamy do udziału w uroczystości mieszkańców i gości m. st. Warszawy i Mazowsza.
Świętujmy wspólnie 106. ROCZNICĘ odzyskania niepodległości.
Wstęp wolny.
Szczegóły wydarzenia
-
Rodzaj wydarzenia:Bezpłatne
-
Początek wydarzenia:W poniedziałek, 11:00
-
Zakończenie wydarzenia:W poniedziałek, 13:00
-
Miejsce:Muzeum Niepodległości w Warszawie
al. „Solidarności” 62, Warszawa, Polska
Pałac Przebendowskich/Radziwiłłów -
Organizator:Fundacja Polonia Union
-
Osoba kontaktowa:Pokaż
-
E-mail:Pokaż
-
Telefon:Pokaż
Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.
Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.