Stwórz dobry projekt społeczny i wniosek o dotację Ucz się z eduNGO. Skorzystaj z kursu online >
Koncert przyjaciele dla Michała Hochmana
W niedzielę, 22:20 - 23:59
3 listopada 2024
Bezpłatne
Michał Hochman – muzyk, obywatel świata, bard, pierwszy wykonawca przeboju „Konik na biegunach” odszedł 9 czerwca 2024 roku. Przyjaciele, artyści dla uczczenia Jego pamięci, nagrali piękny, wzruszający koncert. Wystąpili m.in. Ewa Śnieżanka, Stanisław Sojka, Izabela Trojanowska, Andrzej Zieliński, Ramona Rey, Bogdan Hołownia. Emisja w niedzielę, 3 listopada o godz. 22:20 w TVP2.
Michał Hochman – 05.03.1944 - 09.06.2024
Po raz pierwszy zaśpiewał „Konika na biegunach” w 1962 roku. Bez „Konika” nie było żadnej polskiej prywatki. Michał był też pierwszym polskim wykonawcą piosenki Paula Anki „Diana”. W 1966 wystąpił na Festiwalu w Opolu z piosenkami „32 grudnia” i „Złoty uśmiech”. Z festiwali wyjeżdżał z nagrodami. Jego znakomicie zapowiadającą się karierę muzyczną, (a cenił go sam Krzysztof Komeda), przerwały wydarzenia Marca 1968 roku, w wyniku których wraz z rodziną został zmuszony do emigracji z Polski. Wyjeżdżał z najtrudniejszym bagażem, w którym była rodzinna trauma po Zagładzie, marzenia o muzycznej karierze, nagrane już piosenki. W bagażu były wspomnienia festiwali, w których brał udział, ukochany Lublin i Kazimierz Dolny. Wszyscy, którzy poznali Michała w tamtym czasie pamiętają tego pięknego, charyzmatycznego młodego artystę, chłopaka, którym nigdy nie przestał być.
Do Stanów Zjednoczonych dotarł 4 marca 1969 r. w przeddzień swoich 25 urodzin. Nigdy jednak nie porzucił marzeń o scenie muzycznej. Zaś w jego amerykańskim domu gościnę znajdowała czołówka polskich artystów, włącznie z Ewą Demarczyk. Był dla nich gospodarzem, dobrym duchem, organizatorem, kumplem, przyjacielem. W 1986 roku zagrał w Lublinie koncert „Powrót do domu”. Z czasem zaczął wracać do Polski, koncertował, nagrywał płyty. Grał na Festiwalu Warszawa Singera. Jeszcze rok temu, w 2023 zagrał na nim koncert „Tańczę życie” zapowiadający nową płytę.
W ostatnich latach mieszkał także w Warszawie, gdzie koncertował i nagrywał płyty (m.in. „Konik na biegunach”, „To była miłość”, „Tych miasteczek nie ma już”). Współpracował m.in. z Romualdem Lipko, Andrzejem Sikorowskim, Tadeuszem Woźniakiem, Adamem Abramkiem. Śpiewał m.in. z Budką Suflera, Urszulą, Kasią Kowalską.
Agnieszka Arnold nakręciła o nim dokument „U siebie”. Za jego ciepłym, niskim głosem o szorstkiej, a zarazem jasnej barwie kryją się niepozbawione dramatów doświadczenie, życiowa mądrość i pogoda ducha. O sobie mówił tekstami piosenek, po które sięgał, stąd „Uśmiech na zapas”, „Moja wędrówka” czy „Tańczę życie”.
Michał Hochman umarł w Nowym Jorku 9 czerwca 2024, prawie do końca pracował, nagrywając piosenki na nową płytę, tuż przed pójściem do szpitala, zdążył nagrać teledysk do piosenki „Tańczę życie” wyreżyserowany przez Roxanę Baldovin. Jednak nie doczekał jego premiery …
Zgodnie z własną wolą, został pochowany na Cmentarzu Żydowskim w Warszawie.
Koncert „Przyjaciele dla Michała Hochmana”
Niedziela, 03.11.2024 o godz.22:20 w TVP2
Pomysłodawcy: Gołda Tencer i Dawid Szurmiej
Kierownictwo muzyczne: Adam Abramek
Kierownictwo artystyczne: Larissa Baldovin
Scenariusz: Remigiusz Grzela, Adam Abramek
Prowadzenie: Remigiusz Grzela
Wystąpili artyści: Ewa Śnieżanka, Izabela Trojanowska, Ramona Rey, Nina Stiller, Piotr Woźniak, Stanisław Soyka, Bogdan Hołownia, Andrzej Zieliński, Paweł Błędowski, Łukasz Jemioła, Kalina Gumińska, Maria Holka oraz Hadrian Tabęcki, Helena Adwent, Maja Dziedzic, Agnieszka Kowalska, Edyta Strzyrzecka.
Szczegóły wydarzenia
-
Rodzaj wydarzenia:Bezpłatne
-
Początek wydarzenia:W niedzielę, 22:20
-
Zakończenie wydarzenia:W niedzielę, 23:59
-
-
Organizator:Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich Centrum Kultury Jidysz
Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.
Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.