Stwórz dobry projekt społeczny i wniosek o dotację Ucz się z eduNGO. Skorzystaj z kursu online >
Żydowska muzyka w Polsce międzywojennej – Dawid Ajzensztadt i jego Warszawa
Barska 29, Warsaw, Poland
za 10 dni
15 listopada 2024, 16:00
Bezpłatne
Zapraszamy na spotkanie poświęcone muzyce Dawida Ajzenstadta (1890-1942) – chórmistrza Wielkiej Sygagogi na Tłomackiem. W spotkaniu udział wezmą: dr Jakub Stefek, dr hab. Maria Sławek i Lilianna Krych. Podczas wydarzenia muzykę Dawida Ajzensztadta zaprezentują: tenor Wojciech Parchem, organista Jakub Stefek, dyrygentka Lilianna Krych i zespół wokalny Match Match Ensemble – autorzy płyty "Music of David Eisenstadt".
Zdjęcie archiwalne, ilustrujące muzyków, a wokół nich publiczność
Autor/źródło: Fundacja Spot.on ArtCzytając jakąkolwiek książkę o życiu muzycznym przedwojennej Warszawy, czy też o żydowskiej kulturze stolicy, można natrafić w niej na dłuższą lub krótszą wzmiankę o Dawidzie Ajzensztadcie. Wszędzie opisywany jest jako ten największy, najwybitniejszy, najgenialniejszy, a przede wszystkim najbardziej zaangażowany muzyki i kompozytor.
Dawid Ajzensztadt urodził się w 1890 roku w Nasielsku, a po okresie nauki, podróży i krótkotrwałego zajmowania różnych stanowisk osiadł na dobre w Warszawie, gdzie od 1921 roku został kierownikiem chóru Wielkiej Synagogi na Tłomackiem. Podczas okupacji stał się jednym z najaktywniejszych muzyków w getcie warszawskim. Założył orkiestrę symfoniczną, prowadził chóry. Akompaniował na fortepianie swojej córce – Marysi, której słuchacze jej cudownego głosu nadali miano "Słowika Getta". W 1942 roku Dawid Ajzensztadt został wywieziony do Treblinki i tam zamordowany.
Jak artyści dotarli do muzyki Dawida Ajzensztadta, które przez lata uchodziły za niezachowane? Co tak naprawdę udało się znaleźć? Dlaczego niektóre nuty znalazły się w ich rękach po raz pierwszy po 80 latach od och powstania? Czego dowiadujemy się z muzyki Dawida Ajzensztadta, a czego możemy dzięki niej się nauczyć?
Odpowiedzi na te i inne pytania przedstawią Jakub Stefek i Lilianna Krych, których możemy usłyszeć na płycie "Music of David Eisenstadt" – pierwszym w historii fonografii albumie z muzyką wielkiego propagatora muzyki żydowskiej: W dyskusji towarzyszyć im będzie skrzypaczka Maria Sławek, która zajmuje się historią muzyki żydowskiej i prowadzi autorskie zajęcia „Historii muzyki żydowskiej“ w ramach Podyplomowych Studiów Polsko–Żydowskich w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.
Na zakończenie spotkania tenor Wojciech Parchem, organista Jakub Stefek i zespół wokalny Match Match Ensemble pod kierunkiem Lilianny Krych premierowo wykonają utwory trzy utwory z albumu, który ukaże się 17 listopada na płycie winylowej.
Spotkanie poświęcone muzyce Dawida Ajzensztadta odbędzie się w Warszawie w Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab przy ul. Barskiej 29, 15 listopada 2024 (piątek) o godzinie 16:00. Na spotkanie wstęp wolny. Zachęcamy również do oglądania transmisji na Facebooku Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Odbudowy i Zwiększenia Odporności w ramach Krajowego Planu Odbudowy.
Nagranie płyty zrealizowano w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie w 2024 roku.
Wydanie albumu "Music of David Eisenstadt" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu "Muzyczny ślad", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Okładka płyty winylowej "Music of David Eisenstadt"", na popielatym tle fragment partytury kompozytora
Szczegóły wydarzenia
-
Rodzaj wydarzenia:Bezpłatne
-
Początek wydarzenia:15 listopada 2024, 16:00
-
Zakończenie wydarzenia:15 listopada 2024, 18:00
-
Miejsce:Przestrzeń Muzyki Współczesnej Hashtag Lab, ul. Barska 29, Warszawa
Barska 29, Warsaw, Poland
-
Organizator:Warszawskie Towarzystwo Sceniczne
-
Osoba kontaktowa:Pokaż
-
E-mail:Pokaż
Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.
Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.