Szkolenia i wydarzenia - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Jak wypełnić wniosek o dotację od administracji? Mamy dla Ciebie praktyczny PDF. Sprawdź >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Reklama
Cała Polska

Dziś, 00:00

25 listopada 2024, 00:00 - 30 października 2025, 23:59

Bezpłatne

Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego zaprasza do udziału w projekcie „LiBri”, w którym będzie wspierać partnerstwa bibliotek, samorządów oraz innych współpracujących organizacji w tworzeniu lokalnych strategii integracji. Na zgłoszenia partnerstw czekamy do 24 stycznia 2025 r.

Reklama

Jednym z największych wyzwań, z jakimi mierzą się obecnie społeczeństwa europejskie, w tym Polska, jest integracja osób z doświadczeniem migracji lub uchodźstwa. Dynamiczne zmiany w strukturze społecznej, powodowane przez migracje, wymagają przyjęcia nowego, strategicznego podejścia w organizowaniu usług skierowanych do wszystkich osób tworzących lokalne społeczności. W strategii migracyjnej Polski pt. „Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo. Kompleksowa i odpowiedzialna strategia migracyjna Polski na lata 2025-2030”, przyjętej przez rząd RP w październiku 2024 r., podkreślono rolę współpracy trzech aktorów instytucjonalnych: rządu, samorządów i organizacji pozarządowych w planowaniu działań integracyjnych. Świadome działania, poparte głęboką refleksją, ale i zaangażowaniem osób będących częścią wspólnoty lokalnej, mogą pomóc w zbudowaniu relacji opartych na wzajemnym rozumieniu, szacunku i zaufaniu. 

Projekt LiBri jest próbą odpowiedzi na wymienione wyżej wyzwania i potrzeby. Naszym celem jest pomoc w opracowaniu i wdrożeniu lokalnych strategii, które – korzystając z doświadczeń i potencjału bibliotek publicznych – będą wzmacniać procesy integracji osób z doświadczeniem migracji lub uchodźstwa spoza Unii Europejskiej (tzw. obywateli państw trzecich).

Kogo zapraszamy? 

Do udziału w projekcie zapraszamy partnerstwa lokalne, w skład których wchodzą biblioteki publiczne, jednostki samorządu terytorialnego (gminy lub powiatu) oraz organizacje pozarządowe, grupy nieformalne działające lokalnie z osobami z doświadczeniem migracji i uchodźstwa, a także wszystkie inne osoby, dla których integracja lokalnych społeczności z grupami mniejszościowymi (oraz społeczności z grupami) jest ważna. 

Co oferujemy? 

  • wsparcie eksperckie (w tym szkolenia, analizy powstających dokumentów i konsultacje) dla każdego partnerstwa biorącego udział w projekcie, na każdym etapie pracy nad lokalną strategią / planem integracji; materiały do pracy nad strategią (w tym przewodnik dla lokalnych partnerstw z opisem
  • metodologii pracy, wytycznymi i szablonami dokumentów);
  • warsztaty strategiczne (w formie webinarium oraz spotkań stacjonarnych dla osób reprezentujących każde partnerstwo);
  • lokalne hackathony (w postaci otwartych konsultacji społecznych wypracowanych elementów strategii);
  • wizyty studyjne (w miejscowościach z pozytywnym doświadczeniem we wdrażaniu strategii integracyjnych); 
  • indywidualną opiekę (uwzględniającą specyfikę, sytuację, możliwości i potrzeby środowiska lokalnego, w którym działa partnerstwo).

Szczegóły dotyczące rekrutacji oraz link do formularza znajdują się na stronie projektu: www.libri.org.pl

6 grudnia 2024 r. o godz. 12:00 odbędzie się spotkanie informacyjne online, w trakcie którego:

  • opowiemy, jak będzie przebiegała rekrutacja do projektu „LiBri”; 
  • przybliżymy kwestię wsparcia dla partnerstw, jakie oferujemy w ramach projektu; 
  • opowiemy, na czym będzie polegać współpraca nad tworzeniem lokalnej strategii / planu integracji;
  • odpowiemy na Wasze pytania.

Link do rejestracji na spotkanie zostanie udostępniony wkrótce na stronie projektu.


Projekt „LiBri: biblioteki i lokalne partnerstwa na rzecz integracji i włączenia osób z doświadczeniem migracji i uchodźstwa w Europie” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Azylu, Migracji i Integracji UE 2021-2027. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej. Unia Europejska nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Szczegóły wydarzenia

  • Rodzaj wydarzenia:
    Bezpłatne
  • Termin rejestracji:
    24 stycznia 2025, 23:59
  • Początek wydarzenia:
    Dziś, 00:00
  • Zakończenie wydarzenia:
    30 października 2025, 23:59
  • Organizator:
    Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
  • Osoba kontaktowa:
    Pokaż
  • E-mail:
    Pokaż

Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.