Szkolenia i wydarzenia - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Jak prowadzić księgowość stowarzyszeń i fundacji Poznaj specyfikę księgowości organizacji z kursem eduNGO. Sprawdź >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Reklama

Al. Ujazdowskie 20, Warszawa, Polska

za 7 dni

12 grudnia 2024, 15:00

Bezpłatne

Zapraszamy na debatę “Zdrowie psychiczne i kultura”, która będzie okazją do pogłębionej rozmowy o tym, jak kultura może wspierać zdrowie psychiczne. Odbędzie się 12 grudnia 2024 r. w Warszawie.

Reklama

Co czwarty Polak i Polka doświadczają w swoim życiu kryzysu psychicznego (z badań EZOP II zakończonych w 2020 roku, Instytut Psychiatrii i Neurologii). To ponad 8 milionów osób. Osoby z doświadczeniem kryzysu czy choroby psychicznej, ich rodziny i bliscy mierzą się ze stygmatyzacją, odrzuceniem i izolacją. Często zostają wykluczeni z różnych aktywności społecznych, w tym z uczestnictwa w kulturze. Tymczasem to właśnie włączanie do życia społecznego i tworzenie przyjaznego środowiska jest jednym z najskuteczniejszym narzędzi zdrowienia

Co więcej coraz częściej w Europie bada się wpływ kultury na zdrowie psychiczne. Autorzy raportu „Culture for health” na podstawie analizy 310 badań dotyczących wpływu udziału w kulturze i kontaktu ze sztuką ocenili, że istnieje wiele różnych działań kulturalnych korzystnych dla zdrowia psychicznego. 

Od dwóch lat Towarzystwo Inicjatyw Twórczych “ę” wspólnie z partnerami wspiera ludzi kultury w podejmowaniu dyskusji dotyczącej zdrowia psychicznego oraz zwiększaniu kompetencji w tym obszarze. Dotychczas ponad 100 osób przeszło przez nasze szkolenia w tym temacie. Temat „Zdrowie psychiczne i kultura” został zgłoszony jako propozycja debaty panelowej podczas współKongresu Kultury. Inicjatywa zyskała ogromne zainteresowanie, plasując się tuż za podium – na 23. miejscu spośród 199 zgłoszonych tematów. Ostatecznie wybrano 20 najczęściej popieranych propozycji, a nasza znalazła się w gronie finalistów, co świadczy o dużym potencjale i potrzebie poruszenia tego ważnego zagadnienia. Nie chcieliśmy, żeby głosy zainteresowania pozostały bez odpowiedzi - i doprowadziliśmy do organizacji debaty!

O czym porozmawiamy?

  • Czy kultura może wspierać zdrowie psychiczne?
  • Jak projektować działania kulturalne otwarte na potrzeby osób z doświadczeniem kryzysu zdrowia psychicznego?
  • Jak tworzyć przyjazne środowisko pracy w kulturze?

Goście debaty:

dr Tomasz Szafrański – psychiatra z Wolskiego Centrum Zdrowia Psychicznego działającego na rzecz psychiatrii środowiskowej.
Rafał Kłopotowski – z Fundacji Ef kropka – aktor i ekspert przez doświadczenie, który pracę w branży kreatywnej zamienił na sektor zdrowia psychicznego.
Justyna Mańkowska-Kaczmarek – z Fundacji Katarynka, ekspertka dostępności, stypendystka MKiDN, która upowszechnia ideę projektowania kultury dla zdrowia psychicznego.
Anna Rochowska – dyrektorka warszawskiego Teatru Rozmaitości, która w swojej praktyce dyrektorskiej oraz programowej porusza kwestie zdrowia i dobrostanu psychicznego.

Debatę poprowadzi: Marta Białek-Graczyk – prezeska Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”, pomysłodawczyni programu edukacji kadr kultury w zakresie zdrowia psychicznego „Kioski Troski”.

Kiedy i gdzie? 

Debata odbędzie się 12 grudnia (czwartek) o godz. 15:00-16:30 w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy (Al. Ujazdowskie 20, Warszawa). Jeśli nie możecie Państwo/nie może Pani/Pan być z nami stacjonarnie, zapraszamy na transmisję online na fanpage’u Towarzystwa „ę”.

(Wydarzenie będzie tłumaczone na PJM. Zapewniona będzie pętla indukcyjna)

Zapisy i zgłoszenia: 
Prosimy o zgłoszenie chęci udziału, odpowiadając na tego maila lub wypełniając formularz rejestracyjny: https://www.webankieta.pl/ankieta/1388329/zapisy-na-wydarzenie-zdrowie-psychiczne-i-kultura-spotkanie-i-debata.html

 Debata odbywa się w ramach projektu"KIOSKI TROSKI – KULTURA dla zdrowia psychicznego: idea/wiedza/społeczność" finansowanego przez m.st. Warszawa. Realizatorem jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę". 

Partnerem wydarzenia jest: Fundacja Katarynka. 

Siedzibę udostępnia: Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.

Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Narodowego Centrum Kultury. 

Szczegóły wydarzenia

  • Rodzaj wydarzenia:
    Bezpłatne
  • Początek wydarzenia:
    12 grudnia 2024, 15:00
  • Zakończenie wydarzenia:
    12 grudnia 2024, 16:30
  • Miejsce:
    Al. Ujazdowskie 20, Warszawa, Polska
  • Organizator:
    Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę"
  • Telefon:
    Pokaż

Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.