Jak prowadzić księgowość stowarzyszeń i fundacji Poznaj specyfikę księgowości organizacji z kursem eduNGO. Sprawdź >
Maraton Pisania Listów 2024 - Amnesty International
plac Stanisława Małachowskiego 3, Warszawa, Polska
W sobotę, 12:00 - 20:00
7 grudnia 2024
Bezpłatne
7 grudnia 2024 r. w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki (ul. Stanisława Małachowskiego 3) między godziną 12 a 20 odbędzie się Maraton Pisania Listów organizowany przez Amnesty International. Będziemy kierować listy do władz, występując w obronie niesłusznie skazanych, doświadczających tortur czy pozbawionych kontaktu z rodziną.
Powstałe przez ostatnie 24 lata miliony apeli (listów, e-maili czy wiadomości w mediach społecznościowych) są wyrazem społecznego sprzeciwu w stosunku do niesłusznych działań władz i nieustannego poczucia obowiązku obrony praw człowieka. Co roku, w okolicach 10 grudnia – Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka – setki tysięcy osób na całym świecie jednoczą się w jednej, wspólnej sprawie: chcą przywrócić głos oraz wolność i bezpieczeństwo tym, którym zostały one odebrane.
Bohaterami tegorocznej edycji są: Maria Kalesnikawa, przywódczyni protestów i więźniarka polityczna z Białorusi, Manahel al-Otaibi, skazana przez sąd za wspieranie praw kobiet i sprzeciwianie się wymogowi “męskiego opiekuna”z Arabii Saudyjskiej, obrońcy i obrończynie ziem Wetʼsuwetʼen w Kanadzie, Joel Paredes, postrzelony podczas pokojowej demonstracji w Argentynie, Neth Nahara, Tik-Tokerka z Angoli, Kjung Seok Park, walczącego przeciwko wykluczeniu osób z niepełnosprawnościami w Korei Południowej, Okba Haszad, przetrzymywany w areszcie student z Egiptu, Şebnem Korur Fincancı, walcząca o wyeliminowanie tortur w Turcji, oraz Dang Dinh Bach, skazanego na karę więźnia prawnika z Wietnamu, domagającego się sprawiedliwości klimatycznej.
Wydarzenia, które będą towarzyszyć finałowi Maratonu w Zachęcie, odbywają się pod wspólnym hasłem: „Prawo do Azylu i Migracje: wyzwania, odpowiedzialność, przyszłość".
13:00 – „Ostatni rok zmian w polskim prawie a prawa uchodźców i uchodźczyń” – Alexander Stachurski (Amnesty International)
Prawa uchodźców i uchodźczyń – nierozerwalnie związane z aspektem historycznym i prawnym. Połączenie pomiędzy instytucją prawa do azylu a kontekstem historii zjawiska uchodźctwa, prawa międzynarodowego i polskiego, zostanie przedstawione przez Alexandra Stachurskiego wraz z mechanizmami współczesnej narracji wokół środowiska migranckiego. W obliczu zmian w polskim prawodawstwie na przestrzeni ostatniego roku, przybliży on również temat wprowadzenia strefy buforowej, zmiany przepisów dot. używania broni na granicy oraz zaprezentowanej strategii migracyjnej.
15:00 - obchód kuratorski po wystawie “Historie potencjalne” z Alexandrem Stachurskim oraz we współpracy z Zachętą – Narodową Galerią Sztuki
17:00 – „Współczesne migracje i przyszłość polityki migracyjnej w perspektywie neokolonialnej” – dr Sara Bojarczuk (Uniwersytet Warszawski, Ośrodek Badań nad Migracjami)
Nierówności historyczne i współczesne jako determinant stosunku do osób migranckich – co w XXI w. mogłoby się zdawać zamkniętym już rozdziałem przeszłości, okazuje się nadal dyktować sposób traktowania migrantów i azylantów przez państwa przyjmujące oraz organizacje międzynarodowe. W świetle wydarzeń ostatnich lat, szczególnie wyraźnie można było to zaobserwować na przykładzie Palestyńczyków i Ukraińców, na których dr Sara Bojarczuk się skoncentruje. Wykład podejmuje refleksję nad wyzwaniami, przed którymi stoją migranci, oraz nad tym, jak globalna polityka migracyjna może przyczyniać się do utrwalania lub łamania tych nierówności.
Szczegóły wydarzenia
-
Rodzaj wydarzenia:Bezpłatne
-
Początek wydarzenia:W sobotę, 12:00
-
Zakończenie wydarzenia:W sobotę, 20:00
-
Miejsce:plac Stanisława Małachowskiego 3, Warszawa, Polska
-
Organizator:Warszawska Grupa Lokalna Amnesty International
-
Telefon:Pokaż
Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.
Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.