Szkolenia i wydarzenia - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Pomogliśmy tysiącom organizacji. Pomożemy i Tobie! Poznaj poradniki i kursy online od eduNGO >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Projekt: Narzędzia współpracy oraz wywierania wpływu na samorząd

Dzięki temu wydarzeniu
nie musimy polegać na reklamach.
Dziękujemy!
Cała Polska

Wczoraj, 00:00

17 grudnia 2024, 00:00 - 17 lutego 2025, 23:59

Bezpłatne

Zapraszamy osoby działające w organizacjach społecznych/pozarządowych, grupach nieformalnych, a także osoby aktywistyczne działające samodzielnie w miejscowości do 50 tys. mieszkańców, do wzięcia udziału w projekcie mającym na celu wyposażenie ich w narzędzia współpracy, a także wywierania wpływu na władze samorządowe.

Rekrutacja do projektu „Samorządowo-europejska edukacja obywatelska"

W ramach działań w projekcie przewidujemy:

Szkolenia

- Szkolenie online 21 grudnia 2024 (sobota), godz. 10:00–15:00.

- Szkolenie na żywo w Toruniu 18 stycznia 2025 (sobota),przyjazd w piątek wieczorem, wyjazd w niedzielę rano, pokrywamy koszty hotelu (pokoje indywidualne) oraz wyżywienia, nie zwracamy kosztów podróży.

Osoby prowadzące: Sylwia Żulewska, Joanna Pankowska ze Stowarzyszenia Grzybnia.

Mentoring

Osoby uczestniczące w projekcie będą miały dodatkowo możliwość skorzystania z 5 godzin indywidualnego mentoringu/indywidualnych konsultacji w sprawie swoich działań lokalnych i planów dotyczących współpracy z samorządem lub jego monitoringu. Będą też mogły wybrać osobę ekspercką, z którą chcą współpracować, a także indywidualnie umówić terminy spotkań online. Działanie to powinno się zakończyć do połowy lutego 2025.

Webinary

1) 17 grudnia 2024 (wtorek), godz. 19:00–20:30

„Jak skutecznie współpracować z samorządem i instytucjami publicznymi?”
Osoba prowadząca: Krzysztof Ślebioda, prezes Pracowni Zrównoważonego Rozwoju.

2) 7 stycznia 2025 (wtorek), godz. 19:00–21:00
„Program współpracy samorządu i organizacji pozarządowych - wprowadzenie praktyczne”
Osoba prowadząca: dr Dorota Piechowicz-Witoń, naczelniczka Centrum Dialogu Obywatelskiego, pełnomocniczka ds. równego traktowania w Urzędzie Miasta Opola.

3) 14 stycznia 2025 (wtorek), godz. 19:00–20:30
Osoba prowadząca: Martyna Regent z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.

4) 21 stycznia 2025 (wtorek), godz. 19:00–20:30
Osoba prowadząca: Iwona Janicka, ekspertka ds. Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej.

O Stowarzyszeniu Grzybnia i projekcie

Stowarzyszenia Grzybnia to młoda organizacją, tworzona przez doświadczone osoby pracujące w trzecim sektorze. Pomysł na projekt „Samorządowo-europejska edukacja obywatelska" powstał na sali szkoleniowej, gdzie zauważyłyśmy, że osoby pracujące w lokalnych oragnizacjach pozarządowych stronią od szeroko pojętej polityki, myląc ją z partyjnością. W ramach działań projektowych chcemy zachęcić zarówno osoby działające w ngo, grupach nieformalnych, jak i niezależne osoby aktywistyczne z mniejszych miast, do bezpośredniego zaangażowania w politykę samorządów.

Od czerwca do października 2024 prowadziliśmy monitoring w 20 miastach i gminach do 50 tys. mieszkańców i mieszkanek, pod kątem współpracy z organizacjami pozarządowymi w latach 2018-2023. Symptomatyczne zjawiska dla wszystkich gmin to:

  • organizacje pozarządowe nie wnoszą uwag do programów współpracy;
  • programy współpracy są konsultowane co roku przez te same organizacje pozarządowe;
  • organizacje, które konsultują programy współpracy, są w znaczącej większości związane z upowszechnianiem sportu i pomocą społeczną;
  • główną formą współpracy gmin/miast z ngo jest prowadzenie otwartych konkursów ofert, sporadycznie udostępnianie lokali miejskich;
  • średnie budżety, jakie gminy przeznaczają na realizację programów współpracy, stanowią od 0,5% do 1% całego budżetu gminy.

W związku z zauważonymi tendencjami chciałybyśmy zaprosić organizacje, grupy nieformalne i lokalne osoby aktywistyczne do wspólnej refleksji nad tematem stanu współpracy w Waszych gminach i miastach oraz do próby podjęcia współpracy z lokalnym samorządem.

W razie pytań zapraszamy do kontaktu: stowarzyszeniegrzybnia@gmail.com lub numer telefonu do Sylwii: 796 130 965.

Wszystkie osoby zarejestrowane będą mogły skorzystać z webinarów, wybrane osoby zaprosimy do szkoleń oraz mentoringu. Formularz jest otwarty do poniedziałku 16 grudnia 2024, do końca dnia

Projekt współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach Projektu „Building Bridges-Civic Capital in Local Communities”, realizowanego ze środków programu CERV, finansowanego ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu „Obywatele, Równość, Prawa i Wartości” na lata 2021–2023.

Szczegóły wydarzenia

  • Rodzaj wydarzenia:
    Bezpłatne
  • Termin rejestracji:
    16 grudnia 2024, 23:59
  • Początek wydarzenia:
    Wczoraj, 00:00
  • Zakończenie wydarzenia:
    17 lutego 2025, 23:59
  • Organizator:
    Stowarzyszenie Grzybnia
  • E-mail:
    Pokaż
  • Telefon:
    Pokaż

Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.