Szkolenia i wydarzenia - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Pomogliśmy tysiącom organizacji. Pomożemy i Tobie! Poznaj poradniki i kursy online od eduNGO >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Reklama
Cała Polska

W środę, 17:00 - 19:00

8 stycznia 2025

Bezpłatne

Które książki 2024 roku wyznaczyły nowe kierunki myślenia? Dołącz do debaty „Bilans idei 2024” 8 stycznia i odkryj najważniejsze tytuły minionego roku. Zapraszamy na transmisję na żywo!

Reklama

W środę 8 stycznia w godz. 17:00-19:00 zapraszamy na transmisję debaty „Książki znaczące. Bilans idei 2024”. Poprosiliśmy 16 redakcji o przedstawienie trzech najważniejszych książek polskich autorów oraz trzech przekładów wydanych w mijającym roku. „Bilans idei 2024” to nieformalny początek poszukiwań książki-laureatki kolejnej edycji Nagrody im. Marcina Króla. Zapraszamy także publiczność do zgłaszania do dyskusji ważnych polskich książek opublikowanych w 2024 roku przez formularz rekomendacji publiczności. Transmisja tłumaczona na polski język migowy będzie dostępna na naszym profilu na Facebooku oraz na kanale YouTube.

DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FB 

Wielu komentatorów i komentatorek oraz uczestniczek i uczestników polskiej sceny intelektualnej zwraca uwagę na stan debaty publicznej narzekając, że brakuje w niej nowych idei, które byłyby podstawą dla interpretacji rzeczywistości, wizji ładu politycznego i społecznego, krytyki kultury, scenariuszy przyszłości, odpowiedzi na zjawiska kryzysowe, jak wojna w Ukrainie, katastrofa klimatyczna, przełom demograficzny czy wyzwania nowych technologii.

Czy rzeczywiście brakuje nowych, atrakcyjnych propozycji intelektualnych? A jeśli tak, to co jest źródłem kryzysu? Brak podaży? Czy coraz większa trudność z „przebiciem” się do debaty? Ograniczenie debaty do mniejszych „baniek”? Polaryzacja polityczna i rosnąca temperatura konfliktu? A może brak odpowiednich platform poważnej dyskusji i wymiany poglądów?

Zaprosiliśmy pisma i portale kształtujące polską debatę publiczną do tego, by wspólnie dokonać bilansu idei za 2024 rok. Każdą z redakcji poprosiliśmy o przedstawienie własnej listy trzech książek polskich autorów oraz trzech przekładów wydanych w minionym roku.

„Bilans idei 2024” to również nieformalny początek poszukiwań książki-laureatki czwartej edycji Nagrody im. Marcina Króla. Nagrodę Fundacja Batorego ustanowiła, by wspierać rozwój debaty publicznej poprzez zachętę do pogłębionej refleksji nad zjawiskami i trendami współczesności oraz wyzwaniami przyszłości i do tworzenia nowych idei i prób opisu rzeczywistości.

Zapraszamy również publiczność do zgłaszania ważnych polskich książek opublikowanych w 2024 roku.

Zachęcamy do przesyłania swoich propozycji przez formularz rekomendacji publiczności: https://forms.office.com/e/9Qdu3SeKyP.

Listę zgłoszonych i spełniających kryteria tytułów przekażemy osobom nominującym do Nagrody jako inspirację.

Swój udział w debacie „Książki znaczące. Bilans idei 2024” do tej pory potwierdzili:

  • Magdalena M. Baran (Liberté!),
  • Joanna B. Bednarek (Czas Kultury),
  • Mateusz Burzyk (Znak),
  • Przemysła Gębala (Nowa Konfederacja),
  • Karol Grabias (Więź),
  • Ignacy Dudkiewicz (Magazyn Kontakt),
  • Urszula Kifer (Pismo),
  • Zofia Król (Dwutygodnik),
  • Marta Mizuro (Odra),
  • Konstanty Pilawa (Pressje),
  • Wojciech Przybylski (Res Publica Nowa),
  • Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin (Kultura Liberalna),
  • Bogna Świątkowska (Notes Na 6 Tygodni/Bęc Zmiana),
  • Przemysław Wielgosz (Le Monde diplomatique – edycja polska),
  • Agnieszka Wiśniewska (Krytyka Polityczna).

Prowadzenie: Edwin Bendyk (prezes Fundacji im. Stefana Batorego)

Aktualizowana lista uczestników dyskusji na stronie: https://www.batory.org.pl/wydarzenia/ksiazki-znaczace-bilans-idei-2024/

Zapraszamy do dyskusji!

Zgłoś ważną polską książkę 2024 roku do dyskusji!

Szczegóły wydarzenia

Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.