Szkolenia i wydarzenia - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Poradnik PDF o sprawozdaniu finansowym za 2024 Praktyczna wiedza i wzory dokumentów. Sprawdź >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Wysłuchanie obywatelskie dotyczące projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną

Reklama

Aleje Ujazdowskie 1/3, Warszawa, Polska

za 7 dni

7 kwietnia 2025, 10:00

Bezpłatne

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Cyfryzacji i Ministra ds. Społeczeństwa Obywatelskiego oraz Fundacja Stocznia zapraszają do udziału w wysłuchaniu obywatelskim dotyczącym projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz niektórych innych ustaw. Wysłuchanie odbędzie się 7 kwietnia w Warszawie.

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Autor/źródło: canva.com
Reklama

Dlaczego organizujemy Wysłuchanie obywatelskie?

Kontynuując prace nad krajowymi przepisami wdrażającymi unijny Akt o Usługach Cyfrowych (ang. Digital Services Act, DSA) zapraszamy do udziału w wysłuchaniu obywatelskim dotyczącym projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz niektórych innych ustaw (dla uproszczenia nazywamy go w dalszej części po prostu projektem ustawy). Wysłuchanie odbędzie się 7 kwietnia w Warszawie.

Nowe przepisy mają na celu zapewnienie bezpiecznego i przejrzystego środowiska internetowego. Chodzi m.in. o:

  • lepszą ochronę użytkowników przed nielegalnymi i szkodliwymi treściami w internecie,
  • większą transparentność reklam internetowych,
  • zwiększenie przejrzystości funkcjonowania systemów moderacyjnych platform internetowych,
  • ochronę przed nadmiarowym usuwaniem treści.

Obecnie platformy internetowe samodzielnie decydują o sposobie moderowania treści. DSA w trosce o zapewnienie ochrony wolności wypowiedzi w internecie, wprowadza możliwość odwołania się od decyzji platformy.

Ministerstwo Cyfryzacji przeprowadziło dwukrotne konsultacje publiczne projektu ustawy. Pierwsza tura była prowadzona od 14 marca do 15 kwietnia 2024 r. (30 dni), a druga od 19 lipca do 9 sierpnia 2024 roku (21 dni). To właśnie w wyniku zgłoszonych uwag przez stronę społeczną i przeprowadzeniu konsultacji stwierdzono, że w polskim prawie brakuje podstawy prawnej, która umożliwiałaby składanie wniosków o wydanie nakazu blokowania nielegalnej treści. Z raportem z konsultacji wraz z odniesieniem się przez Ministerstwo Cyfryzacji do zgłaszanych uwag można zapoznać się >> tutaj.

Projekt ustawy jest obecnie rozpatrywany przez Stały Komitet Rady Ministrów. Jednak, wobec pojawiających się w opinii publicznej obaw dotyczących wpływu wprowadzanych regulacji na wolność słowa w internecie, okazało się, że potrzebne są dodatkowe konsultacje projektu ustawy i w konsekwencji być może także jego modyfikacja.

Dlatego, aby zapewnić przestrzeń do dyskusji nad pojawiającymi się wątpliwościami i zastrzeżeniami do projektu ustawy, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Cyfryzacji i Ministra ds. Społeczeństwa Obywatelskiego podjęli wspólnie decyzję o zorganizowaniu wysłuchania obywatelskiego.

Regulacje, które do tej pory wzbudzały najwięcej wątpliwości dotyczą:

  • wpływu projektowanej ustawy na wolność słowa w internecie,
  • legalności wydawania decyzji o nakazie blokowania nielegalnych treści przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) w toku postępowania administracyjnego,
  • zaskarżenia decyzji Prezesa UKE do sądu administracyjnego,
  • niezależności Prezesa UKE jako koordynatora ds. usług cyfrowych.

Przypominamy, że na poszczególne uwagi Ministerstwo Cyfryzacji udzieliło odpowiedzi, które zostały umieszczone we wspomnianym wyżej raporcie z konsultacji publicznych.

Naszą intencją jest wypracowanie rozwiązań, które umożliwią zachowanie równowagi pomiędzy poszanowaniem wolności wypowiedzi w internecie a skutecznym zwalczaniem nielegalnych treści.

Bardzo liczymy na to, że w trakcie wysłuchania obywatelskiego pojawią się konkretne podpowiedzi, jak najlepiej osiągnąć ten cel. Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu i podzielenia się swoją opinią.

Czym jest Wysłuchanie obywatelskie?

Istotą wysłuchania jest dopuszczenie do wyrażenia swojej opinii wszystkich (osób i instytucji), którzy sami uznają, że mają do przekazania istotne argumenty w danej sprawie. Przymiotnik obywatelskie oznacza, że mogą w tym przedsięwzięciu brać udział (jako mówcy i słuchacze) wszyscy, którzy wyrażą takie życzenie i którzy zaakceptują reguły zawarte w regulaminie wysłuchania. Wysłuchanie czyni proces konsultacji bardziej otwartym i partycypacyjnym. Wysłuchanie zapobiegać ma sytuacji, w której ważne argumenty dotyczące spraw publicznych pojawiają się jedynie w gronie decydentów lub wskazanych przez nich środowisk politycznych lub eksperckich. 

Miejsce i termin

Termin wysłuchania

7 kwietnia 2025 r. (poniedziałek), godz. 10.00-16.00

Miejsce

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Aleje Ujazdowskie 1/3 w Warszawie

[spotkanie będzie miało formę hybrydową, możliwy jest także udział online]

Zgłoś się do zabrania głosu

Aby zgłosić chęć aktywnego udziału w wysłuchaniu (zabrania głosu), należy wypełnić formularz do soboty 29 marca do północy.

UWAGA: maksymalny czas na wypowiedź będzie zależny od liczby chętnych do zabrania głosu. Prawdopodobnie będzie to ok 4 min. na osobę.

Wszystkie osoby, które zgłoszą się do zabrania głosu, otrzymają w poniedziałek 31 marca 2024 r. do północy, na wskazany przez siebie adres e-mail, informację o tym, czy ze względów czasowych i organizacyjnych możliwy jest ich udział w wysłuchaniu. W przypadku, gdyby nie był możliwy udział wszystkich chętnych osób, przeprowadzone zostanie losowanie.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach w trakcie wypowiedzi możliwe będzie korzystanie ze slajdów. Więcej informacji (w tym opis warunków z tym związanych) znajduje się w punkcie 36 Regulaminu.

Zgłoś się

W wysłuchaniu można wziąć udział jako osoba zabierająca głos albo jako obserator(ka).

Szczegóły wydarzenia

Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.