Szkolenia i wydarzenia - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Poradnik PDF o sprawozdaniu finansowym za 2024 Praktyczna wiedza i wzory dokumentów. Sprawdź >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Arts in Exile w Willi Decjusza – sztuka migracji, pamięci i tożsamości

Reklama

Kraków, Polska

W zeszłą niedzielę, 00:00

30 marca 2025, 00:00 - 6 kwietnia 2025, 23:59

Bezpłatne

W najbliższą niedzielę, 30 marca o godz. 17.30, zapraszamy do Willi Decjusza w Krakowie na interaktywny performance „MINIMUM DECAY | POWSTRZYMAĆ ROZPAD” kenijskiej artystki Ondiso Madete. Wydarzenie jest zwieńczeniem trzymiesięcznej rezydencji artystycznej w ramach programu Arts in Exile.

Ondiso Madete

Ondiso Madete

Autor/źródło: Fot. Edyta Dufaj/Willa Decjusza
Reklama

MINIMUM DECAY | POWSTRZYMAĆ ROZPAD – performance Ondiso Madete

45-minutowy performance odbędzie się w trzech przestrzeniach Willi Decjusza, z których każda będzie powiązana z konkretną emocją opisującą doświadczenie migracji i budowania więzi.
Ondiso Madete – artystka multidyscyplinarna z Kenii, na co dzień mieszkająca w Finlandii – mówi:

„Przymusowe przesiedlenie jako egzystencjalne źródło rozpadu stanowi centralny temat mojego projektu. Sama jestem osobą przesiedloną, a Willa Decjusza okazała się dla mnie miejscem bezpiecznym i sprzyjającym pracy twórczej. Chcę, aby publiczność doświadczyła świata poprzez moją więź z Krakowem, jego mieszkańcami i przestrzenią”.

W performansie artystka wykorzystuje pieśni, gitarowe pętle, taniec, poezję, śpiew, wizualizacje i rzeźby. To multisensoryczne, interaktywne wydarzenie ma skłonić uczestników do refleksji nad łącznością ze światem, naturą i samymi sobą.

Instalacja „Nieznane drogi” Rediny Qose

Również 30 marca w Willi Decjusza zaprezentowana zostanie instalacja artystyczna „Nieznane drogi” albańskiej artystki Rediny Qose. Przez trzy miesiące Qose pracowała codziennie na krośnie, tworząc pięciometrowy dywan z naturalnej wełny.

Instalacja symbolizuje drogę, jaką migranci pokonują w poszukiwaniu bezpieczeństwa w Europie. Dywan, ułożony bezpośrednio na podłodze, zawiera przerwy i zmiany faktury – oddające fragmentację i nieprzewidywalność przymusowej migracji.

Instalacja będzie dostępna dla zwiedzających przez cały kwiecień.

KTO CHCE MOJEJ ZIEMI? – spektakl Butrinta Pashy

📅 Wtorek, 1 kwietnia, godz. 19.00
📅 Niedziela, 6 kwietnia, godz. 19.00

Zapraszamy na immersyjny spektakl teatralny „KTO CHCE MOJEJ ZIEMI?” w reżyserii Butrinta Pashy, kosowskiego dramatopisarza i reżysera. Przedstawienie powstało w ramach rezydencji w programie Arts in Exile.

Spektakl bada potrzebę pokoju, godnej śmierci i pamięci o przeszłości. Inspiracją do jego powstania były rozmowy z uchodźcami z Ukrainy oraz osobiste doświadczenia reżysera dorastającego na Bałkanach w latach 90.

„Wojna w Ukrainie to próba wymazania tożsamości narodu i jego języka. Sztukę tworzyłem, przeprowadzając wywiady z uchodźcami, a finalną wersję ukończyłem w Willi Decjusza. To będzie wyjątkowe doświadczenie teatralne rozgrywające się w Willi i jej otoczeniu.” – mówi Butrint Pasha.

W spektaklu występują: Karolina Baster, Maria Poproch i Jakub Ormaniec.

Autor/źródło: Fot. Edyta Dufaj / Willa Decjusza

Miniatura
Miniatura

Szczegóły wydarzenia

  • Rodzaj wydarzenia:
    Bezpłatne
  • Początek wydarzenia:
    W zeszłą niedzielę, 00:00
  • Zakończenie wydarzenia:
    W niedzielę, 23:59
  • Miejsce:
    Kraków, Polska
  • Organizator:
    Stowarzyszenie Willa Decjusza

Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.