Jak finansować działalność społeczną? 30 narzędzi, które po prostu działają. Poznaj >
7. Środkowoeuropejskie Spotkania Genealogiczne 2025
Władysława Broniewskiego 48, Warszawa, Polska
17 maja 2025, 10:00
17 maja 2025, 10:00 - 18 maja 2025, 14:15
Bezpłatne
Już siódma edycja międzynarodowej konferencji Środkowoeuropejskie Spotkania Genealogiczne (Central European Genealogy Meeting) organizowanej przez Warszawskie Towarzystwo Genealogiczne wraz z Narodowym Archiwum Cyfrowym. Jest to jedno z największych spotkań historyków rodzin w Polsce i jedyne takie wydarzenie w Polsce o zasięgu międzynarodowym.
Przewodnim tematem konferencji jest 80-lecie zakończenia II wojny światowej, która wywarła piętno na życiu osób żyjących w tamtych czasach i do dziś budzi skrajne emocje. Pierwszy dzień będzie właśnie poświęcony odnajdowaniu informacji zarówno o bohaterskich jak i złożonych momentach życia naszych rodzin w tym okresie. Jednym z najtrudniejszych i niezmiernie rzadko podejmowanych tematów jest folkslista, na której zapisanie w Polsce nadal często jest pojmowane według poglądów z czasów PRLu. Zagadnienie wpisywania na listę niemiecką listę narodowościową i konsekwencje się na niej znalezienia przybliżą uczestnikom prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek z Uniwersytetu Śląskiego oraz Viktor Pordzik z Archiwum Miejskiego w Bremie, członek Arbeitsgemeinschaft ostdeutscher Familienforscher (AGoFF ). Podobny ładunek emocjonalny jest związany z Holocaustem. O dokumentacji osób pochodzenia żydowskiego i Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata będzie mówiła dr Serafima Velkovich z Yad Vashem.
W okresie II wojny światowej, olbrzymia ilość Polaków przebywała na terytoriach innych państw, przemieszczała się i była przemieszczana. O informacjach na temat dokumentów żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w brytyjskich archiwach Piotr Hodyra obecnie prowadzący znaną Listę Krzystka. Z kolei dr Piotr Stanek z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych powie jak szukać losów jeńców wojennych. Stefan Olejniczak z Archiwum Państwowego w Poznaniu omówi wybrane akta z czasów II wojny przechowywane w tamtejszym archiwum, a w szczególności dokumenty Państwowego Urzędu Repatriacyjnego.
Tradycyjnie na konferencji są przedstawione mniej znane grupy etniczne oraz religijne. W tym roku dr hab. Jerzy Ostapczuk, z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej przedstawi specyfikę emigracja gruzińska w międzywojennej Polsce w świetle dokumentów archiwalnych, a dr Zbigniew Paszta z tej samej uczelni poprowadzi słuchaczy Tropami migracji hugenotów w Europie Środkowej.Z kolei dr Artur Konopacki z Uniwersytetu w Białymstoku wygłosi referat o herbarzach rodzin tatarskich w Polsce i ich znaczenie dla potomków osadników tatarskich.
Poruszone zostaną także tematy dotyczące warsztatu historyków rodzin. Podstawygenealogiigenetycznej przedstawi Michał Golubiński z Uniwersytetu Warszawskiego, a polepszaniu jakości zdjęć i filmów archiwalnych w czasach sztucznej inteligencji opowie Mariusz Zając z Historical Colors.
Przy konferencji odbędą się warsztaty genealogiczne oraz wystawa posterów.
Uczestnicy 6. Środkowoeuropejskich Spotkań Genealogicznych 2024
Szczegóły wydarzenia
-
Rodzaj wydarzenia:Bezpłatne
-
Początek wydarzenia:17 maja 2025, 10:00
-
Zakończenie wydarzenia:18 maja 2025, 14:15
-
Miejsce:Chrześcijańska Akademia Teologiczna
Władysława Broniewskiego 48, Warszawa, Polska
-
Organizator:Warszawskie Towarzystwo Genealogiczne
-
E-mail:Pokaż

Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.
Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.