Szkolenia i wydarzenia - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Jak finansować działalność społeczną? 30 narzędzi, które po prostu działają. Poznaj >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Reklama
Chrześcijańska Akademia Teologiczna

Władysława Broniewskiego 48, Warszawa, Polska

17 maja 2025, 10:00

17 maja 2025, 10:00 - 18 maja 2025, 14:15

Bezpłatne

Już siódma edycja międzynarodowej konferencji Środkowoeuropejskie Spotkania Genealogiczne (Central European Genealogy Meeting) organizowanej przez Warszawskie Towarzystwo Genealogiczne wraz z Narodowym Archiwum Cyfrowym. Jest to jedno z największych spotkań historyków rodzin w Polsce i jedyne takie wydarzenie w Polsce o zasięgu międzynarodowym.

Autor/źródło: WTG
Reklama

Przewodnim tematem konferencji jest 80-lecie zakończenia II wojny światowej, która wywarła piętno na życiu osób żyjących w tamtych czasach i do dziś budzi skrajne emocje. Pierwszy dzień będzie właśnie poświęcony odnajdowaniu informacji zarówno o bohaterskich jak i złożonych momentach życia naszych rodzin w tym okresie. Jednym z najtrudniejszych i niezmiernie rzadko podejmowanych tematów jest folkslista, na której zapisanie w Polsce nadal często jest pojmowane według poglądów z czasów PRLu. Zagadnienie wpisywania na listę niemiecką listę narodowościową i konsekwencje się na niej znalezienia przybliżą uczestnikom  prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek z Uniwersytetu Śląskiego oraz Viktor Pordzik z Archiwum Miejskiego w Bremie, członek Arbeitsgemeinschaft ostdeutscher Familienforscher (AGoFF ). Podobny ładunek emocjonalny jest związany z Holocaustem. O dokumentacji osób pochodzenia żydowskiego i Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata będzie mówiła dr Serafima Velkovich z Yad Vashem.

W okresie II wojny światowej, olbrzymia ilość Polaków przebywała na terytoriach innych państw, przemieszczała się i była przemieszczana. O informacjach na temat dokumentów żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w brytyjskich archiwach Piotr Hodyra obecnie prowadzący znaną Listę Krzystka. Z kolei dr Piotr Stanek z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych powie jak szukać losów jeńców wojennych. Stefan Olejniczak z Archiwum Państwowego w Poznaniu omówi wybrane akta z czasów  II wojny przechowywane w tamtejszym archiwum, a w szczególności dokumenty Państwowego Urzędu Repatriacyjnego.

Tradycyjnie na konferencji są przedstawione mniej znane grupy etniczne oraz religijne. W tym roku dr hab. Jerzy Ostapczuk, z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej przedstawi specyfikę emigracja gruzińska w międzywojennej Polsce w świetle dokumentów archiwalnych, a dr Zbigniew Paszta z tej samej uczelni poprowadzi słuchaczy Tropami migracji hugenotów w Europie Środkowej.Z kolei dr Artur Konopacki z Uniwersytetu w Białymstoku wygłosi referat o herbarzach rodzin tatarskich w Polsce i ich znaczenie dla potomków osadników tatarskich.

Poruszone zostaną także tematy dotyczące warsztatu historyków rodzin. Podstawygenealogiigenetycznej przedstawi Michał Golubiński z Uniwersytetu Warszawskiego, a polepszaniu jakości zdjęć i filmów archiwalnych w czasach sztucznej inteligencji opowie Mariusz Zając z Historical Colors.

Przy konferencji odbędą się warsztaty genealogiczne oraz wystawa posterów.

Uczestnicy 6. Środkowoeuropejskich Spotkań Genealogicznych 2024

Uczestnicy 6. Środkowoeuropejskich Spotkań Genealogicznych 2024

Szczegóły wydarzenia

  • Rodzaj wydarzenia:
    Bezpłatne
  • Początek wydarzenia:
    17 maja 2025, 10:00
  • Zakończenie wydarzenia:
    18 maja 2025, 14:15
  • Miejsce:
    Chrześcijańska Akademia Teologiczna
    Władysława Broniewskiego 48, Warszawa, Polska
  • Organizator:
    Warszawskie Towarzystwo Genealogiczne
  • E-mail:
    Pokaż

Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.