Wypromuj się na ngo.pl: zwiększ zasięgi, zyskaj uwagę, zbuduj relacje Czeka na Ciebie 3 miliony odbiorców! Sprawdź >
Debata "Nierówności po polsku i bez tabu"
Piotrkowska 102, Łódź, Polska
za 14 dni
9 maja 2025, 19:00
Bezpłatne
Wspólnie z Fundacją Liberté! zapraszamy na pierwszą z cyklu otwartą debatę z autorkami i autorami książek nominowanych do finału Nagrody im. Marcina Króla 2025. Punktem wyjścia do dyskusji będzie książka Michała Brzezińskiego, Pawła Bukowskiego i Jakuba Sawulskiego Nierówności po polsku. Dlaczego trzeba się nimi zająć, jeśli chcemy dobrej przyszłości nad Wisłą (Wydawnictwo Krytyki Politycznej).
Zapraszamy w piątek, 9 maja w godz. 19-20.30 do klubu 6. Dzielnica przy ul. Piotrkowskiej 102 w Łodzi lub do oglądania transmisji na naszym profilu na Facebooku oraz na kanale YouTube. Debata będzie tłumaczona na polski język migowy.
Czy Polki i Polacy mają świadomość tego, że tworzą jedno z najmniej egalitarnych społeczeństw w Unii Europejskiej? Czy odczuwamy na przykład fakt, że między rokiem 1989 a 2015 dochód dla górnego 1% społeczeństwa wzrósł o 458%, podczas gdy dochody biedniejszej połowy tylko o 31%? O tym, co nas dzieli ekonomicznie i jak o tym (nie) mówimy dyskutować będą:
- Magdalena Nowicka-Franczak (Katedra Socjologii Kultury, Uniwersytet Łódzki)
- Jakub Sawulski (współautor książki-finalistki Nierówności po polsku. Dlaczego trzeba się nimi zająć, jeśli chcemy dobrej przyszłości nad Wisłą, Krytyka Polityczna)
- Wojciech Woźniak (Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny, Uniwersytet Łódzki)
Prowadzenie: Edwin Bendyk (prezes Fundacji im. Stefana Batorego).
Autorzy Nierówności po polsku opierając się na twardych danych pokazują, że w ciągu jednego pokolenia Polska przestała być jednym z najbardziej egalitarnych krajów w Europie, a stała się jednym z państw o największych nierównościach ekonomicznych: dochodowych, majątkowych i szans. Przy okazji rewidują popularną narrację o naszej najnowszej historii, bo – jak się okazuje – ten wielki wzrost nierówności nie jest wcale rezultatem samej transformacji ustrojowej, ale w większym stopniu dwóch dekad po 2000 roku, a dokładniej: wielu do dziś nienaprawionych wad polskiej polityki społeczno-ekonomicznej.
Wśród ekonomistów podejście do problemu podziału bogactwa uległo w tym czasie zasadniczej zmianie. Po globalnym kryzysie finansowym 2008 roku pozostało niewielu naukowców, którzy nadal twierdzą, że „wzrost unosi wszystkie łodzie”, popularna natomiast stała się teza, że wysokie i szybko rosnące nierówności są zabójcze dla samego wzrostu. Czy podobna zmiana dokonała się jednak w poglądach i nastawieniach polskiego społeczeństwa?
Na ile i w jaki sposób doświadczamy na co dzień nie tyle samego stanu własnego portfela, ale właśnie dzielących nas różnic majątkowych? W jaki sposób o tych doświadczeniach opowiadamy sobie i innym?
Na język, którym opisujemy nierówności ekonomiczne, a także na to, czy mamy ich świadomość, duży wpływ ma dyskurs polityczny. Pewną formą wyrazu społecznego postrzegania nierówności były gorące dyskusje o 500+, dostępności żłobków czy – całkiem niedawno – o składce zdrowotnej albo bezpłatnej wyższej edukacji. Jak takie polityczne debaty z ostatnich lat wpłynęły na nieakademickie myślenie o podziałach ekonomicznych w Polsce? To pytania ważne, bo w demokracji wprowadzenie nawet najrozsądniejszych polityk publicznych zwiększających równość szans, dochodów i majątku wymaga społecznego poparcia.
Ustanowiona i przyznana po raz pierwszy w 2022 roku przez Fundację Batorego Nagroda im. Marcina Króla ma wspierać rozwój debaty publicznej poprzez zachętę do pogłębionej refleksji nad zjawiskami i trendami współczesności oraz wyzwaniami przyszłości, tworzenia nowych idei i prób opisu rzeczywistości, poszukiwania odpowiedzi na kryzys demokracji oraz wartości demokratycznych oraz poszerzania przestrzeni intelektualnego dyskursu ponad podziałami.
W połowie marca Kapituła Nagrody wybrała pięć książek-finalistek czwartej edycji konkursu:
- Michał Bilewicz, Traumaland. Polacy w cieniu przeszłości, Wydawnictwo Mando
- Michał Brzeziński, Paweł Bukowski, Jakub Sawulski, Nierówności po polsku. Dlaczego trzeba się nimi zająć, jeśli chcemy dobrej przyszłości nad Wisłą, Wydawnictwo Krytyki Politycznej
- Karolina Ćwiek-Rogalska, Ziemie. Historie odzyskiwania i utraty, Wydawnictwo RN,
- Eliza Kącka, Wczoraj byłaś zła na zielono, Wydawnictwo Karakter
- Tomasz Szerszeń, Być gościem w katastrofie, Wydawnictwo Czarne i Dom Spotkań z Historią
Zwycięski tytuł ogłoszony zostanie 29 maja. Już teraz zapraszamy do oglądania transmisji z uroczystości ogłoszenia książki-laureatki.
Przed ogłoszeniem książki-laureatki tegorocznej Nagrody Fundacja Batorego organizuje w różnych miastach publiczne debaty z autorami książek nominowanych do Nagrody oraz innymi ważnymi uczestniczkami i uczestnikami polskiej debaty intelektualnej.
Więcej informacji o Nagrodzie oraz lista nominowanych w tegorocznej edycji książek znajduje się tutaj: www.batory.org.pl/forumidei/nagroda-im-marcina-krola/nagroda-im-marcina-krola-2025/
Więcej informacji o debacie: www.batory.org.pl/wydarzenia/nierownosci-po-polsku-i-bez-tabu-co-nas-dzieli-ekonomicznie-i-jak-o-tym-nie-mowimy/
Zapraszamy do dyskusji!
Szczegóły wydarzenia
-
Rodzaj wydarzenia:Bezpłatne
-
Początek wydarzenia:9 maja 2025, 19:00
-
Zakończenie wydarzenia:9 maja 2025, 20:30
-
Miejsce:Piotrkowska 102, Łódź, Polska
-
Organizator:Fundacja im. Stefana Batorego
-
E-mail:Pokaż
Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.
Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.