Wypromuj się na ngo.pl: zwiększ zasięgi, zyskaj uwagę, zbuduj relacje Czeka na Ciebie 3 miliony odbiorców! Sprawdź >
Podróże z antropologią. Pogranicze
Warecka 4/6, Warszawa, Polska, wejście od ul. Kubusia Puchatka
za 24 dni
23 maja 2025, 18:00
Bezpłatne
Zapraszamy na spotkanie z Julią Bujskich, antropolożką zajmująca się antropologią religii i pamięci oraz dialogiem międzywyznaniowym. Pretekstem do rozmowy będzie jej książka „Na Zachód od Buhu. Dzienniki z Pogranicza”.
Zapraszamy na spotkanie z cyklu „Podróże z antropologią”
„Rozmowa o pograniczu polsko-ukraińskim: granice fantomowe, rzeczy nieoczywiste”
Julia Buyskykh
piątek 23 maja 2025 godz. 18:00
Pracownia Duży Pokój, ul. Warecka 4/6, Warszawa
(wejście od ul. Kubusia Puchatka)
Dołącz do wydarzenia na Facebooku >>
Gościnią spotkania będzie Julia Bujskich, antropolożka zajmująca się antropologią religii i pamięci oraz dialogiem międzywyznaniowym. Pretekstem do rozmowy będzie jej książka „Na Zachód od Buhu. Dzienniki z Pogranicza”.
Będziemy rozmawiać o pograniczach i granicach jako częściach ludzkich doświadczeń, o losach ludzi przymusowo rozdzielonych przez granice państwowe oraz powojenne przesiedlenia. Porozmawiamy o granicach administracyjnych, wyznaniowych, wyobrażonych i o potędze ciszy. Nasza wędrówka zacznie się od trójstyku granic nad Bugiem we Włodawie, potem przejdziemy na południe: na Podkarpacie i Przemyśla, skąd powędrujemy na Pomorze Zachodnie, do granic fantomowych, i do Białego Boru.
Dr Julia Buiskykh jest antropolożką, tłumaczką, współzałożycielką organizacji pozarządowej Centrum Antropologii Stosowanej (Kijów), miłośniczką badań terenowych, wędrówek przez granice i podróży, popularyzatorką nauki w dziedzinie etnografii. Jest autorką książek „111 dni Majdanu: Notatki Kijowianki” (Kijów: Duliby, 2014); „Kiedyś rusałki chodziły po ziemi…. Kobiece postacie mitologii ukraińskiej” (Charków: KSD, 2018).
Książka „Na Zachód od Buhu. Dzienniki z Pogranicza” jest rodzajem reportażu antropologicznego. Powstała z dzienników terenowych i notatek podróżnych sporządzonych przez autorkę podczas badań etnograficznych i wędrówek po Polsce pomiędzy 2015 a 2018 rokiem.
Głosy ludzi spotkanych w czasie tych wyjazdów, ich emocje, uczucia, półtony i cisza tworzące cienką, wrażliwą tkankę ich codziennego życia, są często niewidoczne i niezrozumiałe z perspektywy Kijowa i Warszawy. To przyczynia się do tego, że mieszkańcy obszarów przygranicznych czują się zapomniani, zmarginalizowani i niedoceniani, niezależnie od ich tożsamości etnicznej, religijnej czy narodowej.
To książka o powrotach, pojednaniu, uzdrowieniu, ponownym zjednoczeniu, o tym, jak ważne jest, aby nauczyć się słuchać innych i próbować rozumieć perspektywę innego człowieka.
Książka znalazła się na krótkiej liście do nagrody im. Jurija Szewelowa za eseje przyznawanej przez PEN Ukraine w 2024 roku.
Szczegółowy opis i biogram znajdziecie na naszej stronie.
Zachęcamy do poznania materiałów z poprzednich edycji projektu: https://podroze.etnograficzna.pl/.
Organizatorzy:
Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna”
Partnerzy: Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW
Patronaty i matronaty: Solo Jolo, Ethnopassion, dlaStudenta.pl, Kontynenty
Szczegółowe informacje o dostępności znajdują się tutaj.
Spotkania odbywają się w ramach projektu „Podróże z antropologią” realizowanego przez Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego. Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programu Społeczna odpowiedzialność nauki II. Projekt współfinansuje m. st. Warszawa.
Szczegóły wydarzenia
-
Rodzaj wydarzenia:Bezpłatne
-
Początek wydarzenia:23 maja 2025, 18:00
-
Zakończenie wydarzenia:23 maja 2025, 19:30
-
Miejsce:Pracownia Duży Pokój
Warecka 4/6, Warszawa, Polska
wejście od ul. Kubusia Puchatka -
Organizator:Stowarzyszenie "Pracownia Etnograficzna" im. Witolda Dynowskiego
-
Osoba kontaktowa:Pokaż
-
E-mail:Pokaż
Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.
Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.